+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

5 predajní

Bratislava, Praha, Brno, Ostrava
a Liberec.
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Dukát Národný hrdinovia - Heliodor Píka 2018 Proof

246,00 € vrátane DPH
Dukát Národný hrdinovia - Heliodor Píka 2018 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Dukát Národný hrdinovia - Heliodor Píka 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 004857
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamätná medaila
Priemer: 20 mm
Hmotnosť: 3,49 g
Rýdzosť: 986/1000 Au
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Emisia: máj 2018
Náklad: len 500 ks
Razba: Česká Mincovňa

Národní hrdinovia

Druhý ročník cyklu Českej mincovne „Národní hrdinové“ zahájil Bedřich Homola, na ktorého teraz naväzuje ďalší legionár, hrdina oboch svetových vojen a obeť totalitného režimu. Zlatý dukát vzdáva hold pamiatke Heliodora Píku.

Generál Heliodor Píka je dnes známy predovšetkým ako jedna z prvých obetí stalinistického teroru v Československu. Trocha sa však zabúda, že sa ako legionár za prvej svetovej vojny zapojil do bojov o samostatný štát Čechov a Slovákov bol významnou osobnosťou protinacistického odboja v dobe druhej svetovej vojny. Bol presvedčeným vlastencom a demokratom, ktorý službe vlasti zasvätil celý život, a práve za svoj pevný charakter nakoniec zaplatil najvyššiu cenu. Sovieti v zásadovom mužovi, ktorý sa k nim nikdy nechoval ako podriadený, ale ako rovnocenný partner, videli hrozbu pre svoje mocenské ciele. Bol preto falošne obvinený z vojenskej zrady a špionáže v prospech Veľkej Británie a vo vykonštruovanom procese odsúdený k trestu smrti. Ani potom generál Píka nezatrpkol a stále mal na mysli predovšetkým dobro svojej vlasti. V liste na rozlúčku napísal: „Jsem přesvědčen, že nejde o justiční omyl, vždyť vše je tak průhledné – že jde však o politickou vraždu, přece však rád přinesu tuto násilnou oběť, bude-li sloužit k uklidnění v národě, k jeho sjednocení. Není ve mně zloby, nenávisti ani pomstychtivosti, snad toho moji protivníci chtějí využít k dosažení jednoty“

Portrét Heliodora Píky v generálské čepici obklopuje proofové pozadí, které obrysem připomíná oprátku,“ vysvetluje autor dukátu ak. soch. Jiří Dostál. Kompozíciu averznej strany doplňujú opisy ARMÁDNÍ GENERÁL HELIODOR PÍKA, 1897, DIPLOMAT a VLASTENEC. Nápis POPRAVEN 1949 pretína generálov krk. „V dolní části reverzní strany je na proofovém pozadí položená lipová ratolest z insignií na límci vojenské uniformy. Nad ní se nachází volná kompozice symbolů totality – srpu a kladiva –, do níž je zakomponován text VRAŽDA JMÉNEM REPUBLIKY známý z knihy autorů Benčíka a Richtera z roku 2006,“ dodáva popredný medailér.

Neodeliteľnou súčásťou každého dukátu je výpravné balenie v podobe knižky, ktorá obsahuje odborné pojednanie PhDr. Petra Koury, Ph.D., renomovaného historika a experta na české dejiny.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté medaily
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.