Slovenské pobočky sú otvorené len ako výdajné miesto. Ďakujeme za pochopenie. Viac informácií na stránke oznámenia.

+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

6 predajní

Bratislava, Košice, Praha, Brno, Ostrava, Liberec
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Dukát Vznik ČSR - Washingtonská deklarácia 2018 Proof

246,00 € vrátane DPH
Dukát Vznik ČSR - Washingtonská deklarácia 2018 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Dukát Vznik ČSR - Washingtonská deklarácia 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 004866
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamätná medaila
Priemer: 20 mm
Hmotnosť: 3,49 g
Rýdzosť: 986/1000 Au
Prevedenie: Proof
Hrana: vrúbkovaná
Autor: Jiří Hanuš, DiS.
Emisia: jún 2018
Náklad: pouze 400 ks
Razba: Česká Mincovňa

Vznik Československa

Námetom päťdielnej minisérie Českej mincovne „Vznik Československa“ sa stala mozaika udalostí, ktoré pred rovnými 100 rokmi viedli k založeniu spoločného štátu Čechov a Slovákov. Prvý zlatý dukát je venovaný Washingtonskej deklarácii.

V októbri roku 1918 sa prvá svetová vojna nezadržitelne chýlila ku koncu a Karel I., cisár Rakúsko-Uhorska, sa zúfalo snažil udržať svoju rútiacu sa monarchiu pohromade. Poddaným národom preto ponúkol čiastočnú slobodu – autonómiu v rámci federácie. Na vyjednávanie však bolo príliš neskoro a predstavitelia zahraničného odboja Čechov a Slovákov cisárovi odpovedali takzvanou Washingtonskou deklaráciou, v ktorej vyhlásili zvrchovanú a nezávislú Československú republiku. T. G. Masaryk sa pri jej tvorbe inšpiroval americkou Deklaráciou nezávislosti a francúzskou Deklaráciou práv človeka a občana. Odvolal sa na historické práva Čechov a právo na sebaurčenie pre Slovákov a načrtol podobu a zásady budúceho nového štátu. Prehlásenie predal vo Washingtone, D.C., vláde USA a prezidentovi Woodrowovi Wilsonovi, ktorý si k jednaniu s Rakúsko-Uhorskom prial mať rázny hlas od národných hnutí. Po vydaní deklarácie 18. októbra 1918nezostalo pokorenej habsburgskej monarchii nič iného ako pristúpiť na mierové podmienky a uznať právo Čechov a Slovákov na slobodu a samostatnosť.

Autorom minisérie zlatých dukátov je talentovaný medailér Jiří Hanuš, DiS. Premyslené výtvarné návrhy jednotlivých razieb prirovnávajú vznik Československa k maliarskemu postupu, kedy umelec premalováva starý obraz a pôvodnú plochu využíva na to, aby vytvoril niečo úplne nové. Myšlienka prvého dukátu, ktorý je venovaný Washingtonskej deklarácii, je nasledujúca – na metaforické plátno nesúce habsburgský znak (averzná strana) umelec nanáša obvodový dekor historickej deklarácie a hrubý obrys budúceho Československa (reverzná strana).

Neobvyklý „maliarsky postup“ bude pokračovať aj na ďalších štyroch dukátoch päťdielnej minisérie „Vznik Československa“.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté mince zahraničia
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.