Slovenské pobočky sú otvorené len ako výdajné miesto. Ďakujeme za pochopenie. Viac informácií na stránke oznámenia.

+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

6 predajní

Bratislava, Košice, Praha, Brno, Ostrava, Liberec
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Sada obehových mincí - drevená etue 2018 Proof

93,00 € vrátane DPH
Sada obehových mincí - drevená etue 2018 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Sada obehových mincí - drevená etue 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 004875
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Sada obehových mincí
Hmotnosť: 456 g
Prevedenie: Proof
Emisia: júl 2018
Náklad: 1 500 ks
Emitent: Česká národní banka

Ročníková sada obehových mincí ČR v kvalite proof

V roku 2018 oslavujeme hneď niekoľko významných výročí – v tieni 100. výročia založenia Československa bohužiaľ akosi zaniká rovné štvrťstoročie existencie Českej republiky a českej koruny. Česká mincovna, ktorá taktiež oslavuje 25. narodeniny, však nezabúda a v spolupráci s Českou národní bankou pripravila luxusnú jubilejnú sadu obehových mincí vyrazených v špičkovej kvalite proof.

Klasické obehové mince s nominálnými hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, s ktorými sa bežne stretávate, sú razené v kvalite „standard“. Celý ich povrch je matný a odolný proti poškodeniu, čo zaručuje dlhú životnosť obeživa. České kovové platidlá však nie sú len prostriedkom výmeny – množstvo ľudí oceňuje ich umelecké spracovanie, a zaraďuje ich preto do svojich numizmatických zbierok. Pre tieto prípady vzniká zberateľská varianta mincí v kvalite „proof“, ktorá sa vyznačuje zrkadlovo lesklou plochou a matným reliéfom. Tento atraktívny kontrastný efekt je docielený špeciálnou úpravou povrchu nástrojov slúžiacich k razbe. Na počiatku procesu „proofovania“ je plocha celého razidla vyleštená pomocou zvláštnych pomôcok a diamantovej pasty. Potom sa razidlo prekryje špeciálnou lepiacou páskou. Na častiach reliéfu, ktoré majú zostať matné, „proofarka" či „proofar" pásku starostlivo oreže a odstráni. Pracujú pod mikroskopom a tento postup aplikujú aj na tie najjemnejšie detaily. Na maskované razidlo sa potom aplikuje piesok rôznej hrúbky, ktorý odhalené časti reliéfu zmatní. Nakoniec sa odstráni aj zvyšná páska, ktorá zachovala vybrané časti reliéfu vyleštené. „Proofovej“ variante obehových mincí je venovaná mimoriadna starostlivosť aj pri samotnej razbe. Nejedná sa o automatickú strojovú razbu – každá minca je razená individuálne a zabalená do ochrannej kapsule.

Okrem šestice obehových mincí s vyrazeným letopočtom 2018 je súčasťou sady ešte pamätná medaila z rýdzeho striebra. Táto razba, ktorá je dielom akademického sochára Zbyňka Fojtů, pripomína 25. výročie vzniku českej koruny a Českej republiky. Reverzná strana nesie originálne stvárnené heraldické zvieratá, teda českého leva, moravskú orlicu a sliezsku orlicu, doplnené textom „2018 – 25 LET ČESKÉ REPUBLIKY“. Averzná strana je potom inšpirovaná reliéfom desaťkorunovej mince, ktorej dominuje Petrov – brnenská katedrála svätého Petra a Pavla. Kompozíciu averzu dotvára nápis MĚNA ČESKÉ REPUBLIKY.

Pamätná sada je uložená do elegantnej drevenej etue, ktorej súčasťou je ešte číslovaný certifikát pravosti od Státní tiskárny cenin.

V roce 2018 slavíme hned několik významných výročí – ve stínu 100. výročí založení Československa bohužel poněkud zaniká rovné čtvrtstoletí existence České republiky a české koruny. Česká mincovna, která rovněž slaví 25. narozeniny, však nezapomíná a ve spolupráci s Českou národní bankou připravila luxusní jubilejní sadu oběžných mincí vyražených ve špičkové kvalitě proof.

Klasické oběžné mince s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, se kterými se denně setkáváte, jsou raženy v kvalitě „standard“. Celý jejich povrch je matný a odolný proti poškození, což zaručuje dlouhou životnost oběživa. Česká kovová platidla však nejsou jenom prostředkem směny – řada lidí oceňuje jejich umělecké zpracování, a zařazuje je proto do svých numismatických sbírek. Pro tyto případy vzniká sběratelská varianta mincí v kvalitě „proof“, která se vyznačuje zrcadlově lesklou plochou a matným reliéfem. Tohoto atraktivního kontrastního efektu je docíleno speciální úpravou povrchu nástrojů sloužících k ražbě. Na počátku procesu „proofování“ je plocha celého razidla vyleštěna pomocí zvláštních pomůcek a diamantové pasty. Poté se razidlo překryje speciální lepicí páskou. Na částech reliéfu, které mají zůstat matné, proofařka či proofař pásku pečlivě oříznou a odstraní. Pracují pod mikroskopem a tento postup aplikují i na ty nejjemnější detaily. Na maskované razidlo se pak aplikuje písek různých hrubostí, který odhalené části reliéfu zmatní. Nakonec se odstraní i zbývající páska, která zachovala vybrané části reliéfu vyleštěné. „Proofové“ variantě oběžných mincí je věnována mimořádná péče i při samotné ražbě. Nejedná se o automatickou strojovou ražbu – každá mince je ražena individuálně a zabalena do ochranné kapsle.

Vedle šestice oběžných mincí s vyraženým letopočtem 2018 je součástí sady ještě pamětní medaile z ryzího stříbra. Tato ražba, která je dílem akademického sochaře Zbyňka Fojtů, připomíná 25. výročí vzniku české koruny a České republiky. Reverzní strana nese originálně ztvárněná heraldická zvířata, tedy českého lva, moravskou orlici a slezskou orlici, doplněná textem „2018 – 25 LET ČESKÉ REPUBLIKY“. Averzní strana je pak inspirována reliéfem desetikorunové mince, kterému vévodí Petrov – brněnská katedrála svatého Petra a Pavla. Kompozici averzu dotváří nápis MĚNA ČESKÉ REPUBLIKY.

Pamětní sada je uložena do elegantní dřevěné etue, jejíž součástí je ještě číslovaný certifikát pravosti od Státní tiskárny cenin.


Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Obehové mince a bankovky
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.