+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

6 predajní

Bratislava, Košice, Praha, Brno, Ostrava, Liberec
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Sada strieborných replík československých mincí a medaily Jiřího Harcuba Proof

144,00 € vrátane DPH
Sada strieborných replík československých mincí a medaily Jiřího Harcuba Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Sada strieborných replík československých mincí a medaily Jiřího Harcuba Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 005205
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Sada strieborných pamätných mincí
Priemer: 28 mm
Hmotnosť: 52 g
Rýdzosť: 999/1000 Ag
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Autor averzu: Jiří Harcuba/ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu: Jiří Harcuba/ak. soch. Jiří Dostál
Emisia: júl 2018
Náklad: 200 ks
Emitent: Česká republika
Razba: Česká mincovna

Sada strieborných replík československých mincí a medaily Jiřího Harcuby proof

V roku 2018 si pripomíname 90. výročie narodenia a 5. výročie úmrtia akademického sochára Jiřího Harcubu. Svetoznámemu umelcovi a jeho nezameniteľnému štýlu vzdáva hold pamätná sada štyroch strieborných razieb Českej mincovne.

Jiří Harcuba pochádzal z Harrachova a rodinná tradícia ho zaviedla ku sklu. V Novosvětskej sklárni sa vyučil rytie, pokračoval na Sklářskej škole v Novom Bore a potom v Prahe na Vysokej škole uměleckoprůmyslovej. K medailérstvu sa dostal v uvolnenej atmosfére 60. rokov, ktorá zmenila pomery pri vydávaní mincí. Hneď prvou Harcubovou realizáciou sa stala československá päťkorunáčka uvedená do obehu v roku 1966 a počínajúc rokom 1968 Harcuba nevynechal žiadu súťaž vypísanú štátnou bankou. Vzápätí bol však vtedajším režimom odsúdený k odňatiu slobody pre trestný čin poburovania, ktorý spočíval v autorstve striebornej medaily, na ktorej vyjadril svoj nesúhlas s okupáciou Československa „spriatelenými vojskami“. Aj potom, čo sa stal nepohodlným, však pokračoval v medailérskej tvorbe. Množstvo jeho návrhov v anonymných bankových súťažiach zvíťazilo, ale po zistení, kto je ich autorom, bola z ideologických dôvodov daná prednost iným umelcom. Harcubova päťkorunáčka aj napriek tomu zostala v obehu. Jej motív sa – s miernou obmenou – objavil na federatívnej päťkorunáčke z roku 1991 a nakoniec poslúžil aj ako predloha pre českú päťkorunáčku z roku 1993.

Sadu tvorí štvorica strieborných razieb. Prvá má podobu repliky socialistickej päťkorunáčky z roku 1966, ďalšie dve vychádzajú z Harcubových nerealizovaných súťažných návrhov mincí s nominálnymi hodnotami 1 a 2 Kčs. Tieto razby vytvorila podľa originálnych modelov zapožičaných Českou národnou bankou medailérka Petra Brodská, DiS.

Záverečným dielom skladačky je potom pamätná medaila venovaná osobnosti a dielu Jiřího Harcubu. Akademický sochár Jiří Dostál – Harcubov student a priateľ – umiestnil na averznú stranu umelcov portrét z profilu a reverznú stranu venoval motívom z jeho najznámejších diel – ramenám žeriavov z obehovej päťkorunáčky a trige z pamätnej mince vydanej pri príležitosti 100. výročia položenia základného kameňa Národního divadla.

Súčásťou každej sady je luxusná drevená etue ozdobená Harcubovým autoportrétom, fotopríloha a certifikát pravosti.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Strieborné mince ČR a Československo
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.