Aktuálne ceny: Cena zlata 1787.11 USD/oz   Cena striebra 20.316 USD/oz  
  Zlaťáky    Strieborné mince zahraničia     Sada dvoch strieborných mincí Zlatá ruža od pápeža 2018 Proof

Sada dvoch strieborných mincí Zlatá ruža od pápeža 2018 Proof

10:20
posledná aktualizácia ceny
005299
kód produktu

vrátane DPH
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach
Bratislava
Košice
Centrála

Podrobný popis

Strieborné pamätné mince

Zlatá ruža od pápeža

Zlatá ruža je unikátnym posväteným klenotom vyrobeným z rýdzeho zlata, ktorý papež udeluje ako zvláštne vyznamenanie a vyjadrenie priazne Svätej stolice. Dvojica strieborných mincí skrášlených selektívnym pozlátením pripomíná dve takéto ruže, ktoré najdeme na území Českej republiky.

V súčasnosti sú zlatými ružami oceňované predovšetkým jedinečné náboženské miesta. To je aj prípad Velehradské baziliky (známeho pútnickeho miesta, ktoré je súčasťou prastarého cisterciáckeho kláštora), ktorej význam vyzdvihol pápež Ján Pavol II. Zlatou ružou sa môže pochváliť len šesť ďalších bazilík na celom svete. V minulosti však boli zlatými ružami obdarovávaní predovšetkým mimoriadne zbožní ľudia. Podľa niektorých prameňov je možné túto tradíciu vystopovať až do čias Karla Veľkého na prelome 8. a 9. storočia. O tisíc rokov neskôr – v 19. storočí – bola zlatou ružou vyznamenaná rakúska cisárovná Mária Anna Savojská, manželka Ferdinanda I. Dobrotivého. Panovnícky pár mal vrelý vzťah k Česku, obzvlášť k Prahe, a v roku 1874 cisárovná svoju ružu odkázala katedrále svätého Víta na Pražskom hrade. Unikátny empírový klenot je dodnes súčásťou Svätovítskeho pokladu.

Medailérka Mária Filová, DiS., autorka pamätnej sady, venovala reverzné strany mincí dvom svätostánkom. Čelné pohľady na Velehradskú baziliku a Svätovítsku katedrálu dopĺňajú pápežské ruže, ktoré sa nachádzajú v ich držbe. Od zvyšku reliéfu sú ruže odlíšené atraktívnym selektívnym pokovaním rýdzim zlatom. Averzné strany potom náležia nevyhnutným náležitostiam ostrova Niue, ktorý Českej mincovne poskytuje licenciu k razbe vlastných pamätných mincí. Sú nimi profil a meno kráľovnej Alžbety II., rok emisie 2018 a nominálna hodnota 1 DOLLAR (NZD). Kompozíciu averzných strán dopĺňajú ešte dekoratívne prvky charakteristické pre obe náboženské stavby.

Sada je uložená do luxusnej drevenej etue spolu s ilustrovaným certifikátom pravosti.


Špecifikácia produktu

Emise:
2018
Hrana:
hladká
Náklad:
500 ks
Průměr:
30 mm
Téma:
Víra a náboženství
Autor:
Mária Filová
Hmotnost:
20 g
Mincovna:
Česká mincovna
Provedení:
Proof
Ryzost:
999/1000 Ag

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.236.225.157

Holoubek koncern