+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

5 predajní

Bratislava, Praha, Brno, Ostrava
a Liberec.
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.

Stráženie ceny

Strieborná minca 200 Kč Zostrojenie prvného letadla Bohemia B-5 100. výročia 2019 Štandard

18,90 € vrátane DPH podľa § 66
Strieborná minca 200 Kč Zostrojenie prvného letadla Bohemia B-5 100. výročia 2019 Štandard
* povinná informácia
Typ ceny:

Strieborná minca 200 Kč Zostrojenie prvného letadla Bohemia B-5 100. výročia 2019 Štandard


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Ano
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 003065
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Strieborná pamätná minca
Nominál: 200Kč
Priemer: 31 mm
Hmotnosť: 13 g
Rýdzosť: 925/1000 Ag, 75/1000 Cu
Prevedenie: Standard
Hrana: vrúbkovaná
Náklad: 5 000 ks
Autor: Zbyněk Fojtů
Emisia: 24.4.2019
Emitent: ČNB
Razba: Česká mincovna

Túto mincu vám ponúkame v dvoch kvalitách prevedenia:

ikona_proof ikona_standard

Na rubovej strane dvestokorunáčky je v popredí lietadlo Bohemia B-5. V hornej časti mincového poľa je pod letopočtami "1919-2019" zobrazené lietadlo spredu. Napravo od jeho podvozku sa nachádza text "LETOUN BOHEMIA B-5". Iniciály autora mince, akademického sochára Zbyňka Fojtů, ktoré sú tvorené kompozíciou písmen "F" a "Z", sú umiestnené pri spodnom okraji mince..

Na lícnej strane dvestokorunáčky sú stvárnené tri technické výkresy lietadla Bohemia B-5. V ľavej časti mincového poľa je schéma motora NAG s vrtuľou, v pravej hornej časti mincového poľa čiastočná schéma lietadla zboku a zhora. Názov státu "ČESKÁ REPUBLIKA" a označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "200 Kč" sa nachádza pri pravom spodnom okraji mince v rámčeku. Značka Českej mincovne tvorená písmenami "Č" a "M" je umiestnená pri ľavom spodnom okraji mince.

Prvé lietadlo českej výroby - Bohemia B-5

Bohemia B-5 bolo československé jednomotorové dvojplošné cvičné lietadlo. Bolo to prvé lietadlo vyrobené v novovzniknutom Československu. Lietadlo B-5 bolo postavené plzeňským spolkom Bohemia, ktorý už pred prvou svetovou vojnou postavil štyri lietadlá označené Bohemia B-1 až B-4. Konštruktérom lietadla bol český letecký priekopník a konštruktér ing. Oldřich Haller. Stavba lietadla prebehla v novembri a decembri 1918 v hangári združenia Bohemia v Plzni-Boroch. Prvý let stroja prebehol 27. apríla 1919 na letisku Bory. Lietadlom prvýkrát zaletel člen spolku Bohemia Rudolf Polanecký.

Letoun Bohemia B-5

Dňa 17. mája 1919 stroj letom nad Plzňou vítal prezidenta T. G. Masaryka, pri návrate na letisko však havaroval. Pilot lietadla Polanecký prežil, pilotný žiak Josef Klíbr pri nehode zahynul. Združenie Bohemia stroj v priebehu šiestich týždňov opravilo. Po oprave stroj slúžil až do 10. augusta 1919 na letisku Bory a potom preletel na letisko Kbely, odkiaľ lietal do konca svojej kariéry. Slúžil napríklad k výcviku, vyhliadkovým letom alebo k zhadzovaniu reklamných letákov.

Pretože pôvodný motor N.A.G. bol v zlom stave, bolo lietadlo roku 1924 prestavané na klzák. Prestavba zrejme nebola príliš podarená, pretože pre ňu B-5 nebolo vhodné. V druhej polovici dvadsiatych rokov B-5 s originálnym motorom prešlo do vlastníctva Národního technického muzea. Po svojom vyradení lietadlo strávilo niekoľo rokov bez motora v muzejných depozitároch.

Roku 2004 bola zahájená jeho renovácia. V máji bolo torzo trupu a krídel prevezené z depozitára vo Vojenském technickém muzeu Lešany do Leteckého muzea Kbely. Nakoniec boli použité pôvodné krídla, ku ktorým bola postavená replika trupu s maketou motoru NAG. Rekonštrukcia prebiehala do roku 2013, pričom kvôli absencii technickej dokumentácie pracovníci kbelského múzea vychádzali najmä z dobových fotografií lietadla. Zrekonštruované lietadlo B-5 bolo verejnosti predstavené 26. apríla 2014 pri zahájení 46. muzejnej sezóny Leteckého muzea Kbely.

Každá strieborná minca v prevední Standard je uložená v ochrannej plastovej kapsuli spolu s certifikátom pravosti od ČNB. Tmavo modrá etue je súčasťou mince iba v prevední Proof.

plastova kapsle,certifikat

Neprehliadnite

Očakávané a už vydané strieborné pamätné mince Českej národnej banky si môžete prehliadnuť v našom chronologickom prehľade pamätných mincí vydaných ČNB od roku 1993.

Z ponuky našich drevených krabičiek pre pamätné mince ČR odporúčame:

drevene_darkove_krabicky_na_mince Dřevěná krabička 1 x Ag ČR 36 mm
Dřevěná krabička 3 x Ag ČR 36 mm plus 1 x 45 mm
Dřevěná krabička 4 x Ag ČR 36 mm
Dřevěná krabička 4 x Ag ČR 36 mm plus 1 x 45 mm
Dřevěná krabička 5 x Ag ČR 36 mm
Dřevěná krabička 5 x Ag ČR 36 mm plus 1 x 45 mm
Dřevěná krabička 6 x Ag ČR 36 mm

Dřevěná krabička 1 x Au ČR 27 mm
Dřevěná krabička 10 x Au ČR (sada DSA)
Dřevěná krabička 10 x Au ČR (sada KPTD)
Dřevěná krabička 10 x Au ČR (sada MCR)Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Strieborné mince ČR a Československo
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.