+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

5 predajní

Bratislava, Praha, Brno, Ostrava
a Liberec.
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Strieborná medaila Národný hrdinovia - Heliodor Píka 2018 Proof

62,00 € vrátane DPH
Strieborná medaila Národný hrdinovia - Heliodor Píka 2018 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Strieborná medaila Národný hrdinovia - Heliodor Píka 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 004858
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Strieborná pamätná medaila
Priemer: 37 mm
Hmotnosť: 31,1 g
Rýdzosť: 999/1000 Ag
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká s popisom
Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Emisia: máj 2018
Náklad: len 1000 ks
Razba: Česká Mincovňa

Národní hrdinovia

Cyklus Českej mincovne „Národní hrdinové“ je v roku 2018 venovený mužom, ktorí bojovali za slobodu Československa v oboch svetových vojnách a položili životy na oltár slobody. Druhá strieborná medaila vzdává hold Heliodoru Píkovi.

Generál Heliodor Píka vždy nadradzoval záujmy národa svojim vlastným. Vojenskú kariéru – nech už to bola zdravotnícka služba v československých légiách počas prvej svetovej vojny, spravodajská činnosť na Balkáne alebo následná diplomatická misia v ZSSR za druhej svetovej vojny – vždy ponímal predovšetkým ako službu vlasti. Niet preto divu, že po roku 1945 sa zásadový demokrat stal tŕňom v oku komunistov a ich plánom na ovládnutie Československa. Už počas vojny, keď v Sovietskom zväze presadzoval československé záujmy, dával komunistom jasne najavo, že sa nestaneme ich nástrojom. To totalitný režim, ktorý sa v Československu roku 1948 dostal k moci, nehodlal tolerovať a vo vykonštruovanom procese Heliodora Píku obvinil z vlastizrady a odsúdil na smrť. Generál svoj nespravodlivý osud prijal s pokojom a nádejou, že jeho smrť prinesie národu, ktorý si už toľko vytrpel, zaslúžené zmierenie a pokoj. „Jsem přesvědčen, že kdyby československá armáda měla v roce 1948 více takto charakterově pevných a obětavých důstojníků – a méně kariéristických a lokajských figurek –, nemusela se naše země ocitnout pod vládou Stalinova impéria,“ hovorí odborník na české dejiny PhDr. Petr Koura, Ph.D.

Averznej strane medaile dominuje portrét Heliodora Píku v generálskej čapici, ktorý je obklopený proofovou plochou, ktorej obrys pripomína slučku, a opisy ARMÁDNÍ GENERÁL HELIODOR PÍKA, 1897, DIPLOMAT a VLASTENEC. Generálov krk pretína text POPRAVEN 1949. „V dolní části reverzní strany je na proofovém pozadí položená lipová ratolest z insignií na límci vojenské uniformy. Nad ní se nachází volná kompozice symbolů totality – srpu a kladiva –, do níž je zakomponován text VRAŽDA JMÉNEM REPUBLIKY známý z knihy autorů Benčíka a Richtera z roku 2006,“ dodáva popredný medailér.

Strieborná medaila je uložená do špeciálneho balenia v podobe knižky s odborným pojednaním o živote Heliodora Píku z pera Petra Koury.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Strieborné medaily
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.