Aktuálne ceny: Cena zlata 1923.32 USD/oz   Cena striebra 23.485 USD/oz  
  Zlaťáky    Strieborné mince zahraničia     Strieborná minca 1 kg 300 rokov od objavenia Veľkonočného ostrova 2022 Antique Standard
Limitovaná edícia
Posledný kus!

Strieborná minca 1 kg 300 rokov od objavenia Veľkonočného ostrova 2022 Antique Standard

05:33
posledná aktualizácia ceny
006544
kód produktu
2 500,00 EUR
vrátane DPH

Skladom Vypredané
-
+


Dostupnosť na predajniach

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Veľkonočný ostrov - 1 kg

Unikátna strieborná minca vydaná štátom Samoa na rok 2022 s hmotnosťou jeden kilogram, vyrobená technikou viacvrstvového vysokého reliéfu Antique Standard a rýdzosťou 99,9 % striebra, pripomínajúca 300. výročie objavenia Veľkonočného ostrova.

Motív na reverznej strane je vytvorený v niekoľkých rôznych hĺbkach reliéfu, aby sa vytvoril dokonalý trojrozmerný efekt. Plastickosť mince vyniká na dvojici monolitických sôch moai. V strede mince je umiestnený petroglyf kultu vtáčieho muža. V nasledujúcom kruhu sa nachádza domorodý názov ostrova "RAPA NUI" a výročie "300 ROKOV", ktoré sú doplnené znakmi nerozlúštiteľného písma domorodého národa Rongrong. Od vyhĺbeného stredu razba postupne stúpa smerom k vonkajšiemu kruhu mince. Vnútorné kruhy rozdeľujú sochy moai na päť samostatných výsekov, ktoré v obrazoch načrtávajú históriu a život pôvodného obyvateľstva. Začína sa osídlením sopečného ostrova Polynézanmi, pokračuje stavbou moai medzi dnes už neexistujúcou živou vegetáciou, výpravou na kanoe do ďalekých končín Tichého oceánu a končí vylodením Európanov na brehoch Rapa Nui. Na vonkajšom zdobenom kruhu je štylizovaný nápis "EASTER ISLAND" a rok vydania "2022".
Veľkonočný ostrov (Rapa Nui/Eastern Island/Isla de Pascua) leží v odľahlej oblasti južného Tichého oceánu. Pomenovaný bol podľa dňa, keď ho objavila holandská prieskumná loď na Veľkonočnú nedeľu 5. apríla 1722.
Izolovaný ostrov, ktorý spravuje Čile, má približne 6 000 obyvateľov a najbližší obývaný ostrov Pitcairn je vzdialený 2 075 km. Ostrov tvoria tri sopky s niekoľkými bočnými kužeľmi. Vyvrelú horninu používali ostrovania ako materiál na kultové sochy moai, ktoré sa vyrábali najmä v kameňolomoch priamo na svahoch alebo v kráteri sopky Rano Raraku. Na ostrove bolo napočítaných celkovo 311 sôch, ale len 78 bolo prevezených na miesto a umiestnených na kamenné ahu. Väčšina sôch zostala na mieste nedokončená. Najväčšia stojaca socha je vysoká 9,8 metra, ale ležiaca socha s dĺžkou 21,8 metra a hmotnosťou 270 ton sa našla v nedokončenom stave. Až na sedem výnimiek stoja sochy otočené smerom do stredu ostrova. Predstavujú postavu, ktorej dominuje hlava s plochou tvárou. Ich hlavy boli často zdobené pukao, ktoré sa vyrábalo z červenej vulkanickej horniny vyťaženej v lome Puna Pau. Pôsobením času väčšina sôch stratila pukao a ich telá sú ukryté pod naplaveninami. Sochy boli mnohokrát skúmané archeológmi, bádateľmi a záhadológmi, ale dôvod výroby a účel sôch sa zatiaľ nepodarilo potvrdiť.

Na averze mince je zobrazený portrét Alžbety II. od Iana-Ranka Broadleyho s iniciálami "IRB". Na rube mince je nápis "SAMOA", v spodnej časti mince je uvedený štátny znak, hmotnosť, rýdzosť kovu a nominálna hodnota.

Minca sa dodáva v originálnej zberateľskej škatuľke s certifikátom pravosti v limitovanom náklade iba 199 kusov pre celý svet!


Tento produkt je součástí následujících sestav produktů:

Obľúbené zberateľské mince skladom

Špecifikácia produktu

Náklad:
iba 199 ks
Série:
8-vrstvové mince
Emisia:
2022
Nominálna:
25 WST
Rýdzosť:
999/1000 Ag
Hrana:
vrúbkovaná
Verzia:
Antique Štandard
Téma:
História
Hmotnosť:
1000 g
Priemer:
100 mm
Krajina pôvodu:
Samoa

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.239.59.31

Holoubek koncern