Aktuálne ceny: Cena zlata 2411.15 USD/oz   Cena striebra 30.786 USD/oz  
  Zlaťáky    Strieborné mince ČNB a Československo     Strieborná minca 200 Kč Zahájenie vysielania čs rozhlasu 100. výročie 2023 Standard

Strieborná minca 200 Kč Zahájenie vysielania čs rozhlasu 100. výročie 2023 Standard

15:44
posledná aktualizácia ceny
005757
kód produktu


Skladom Vypredané
Emisie: 17. 5. 2023

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Začiatok pravidelného vysielania Československého rozhlasu - 100. výročie

Na reverznej strane dvestoročnice sa nachádza historický stan, ktorý je spojený so začiatkami rozhlasového vysielania. Za stanom sa nachádza vysielací stožiar a v ľavej prednej časti je stan čiastočne prekrytý historickým logom Československého rozhlasu z roku 1991. Texty "ČESKOSLOVENSKÝ ROZHLAS" a "1923-2023" sa nachádzajú v opise po obvode mince. Iniciály autora mince Mgr. Márie Šeborovej, ktoré sú tvorené kompozíciou písmen "M" a "Š", sú umiestnené pri stánku pri pravom okraji mince.

Na lícnej strane dvestokorunáka je rozhlasový mikrofón, vľavo od neho je jeden vysielací stožiar a vpravo od neho dva vysielacie stožiare, z ktorých vychádzajú štylizované rozhlasové vlny. V pozadí, v pravej dolnej časti mince, je historická budova vysielacej stanice Kbely. Pri spodnom okraji mince je po obvode v neúplnom opise text "ČESKÁ REPUBLIKA". Označenie nominálnej hodnoty so skratkou peňažnej jednotky "200 Kč" je umiestnené v spodnej časti mince.

Prvé pokusy o rozhlasové vysielanie na území Československa sa uskutočnili pred koncom prvej svetovej vojny a ďalšie pokusy pokračovali aj po nej. Technickú stránku vysielania zabezpečovala armáda z Petřínskej veže.

S myšlienkou pravidelného rozhlasového vysielania prišiel Eduard Svoboda. Počas návštevy USA ho zaujali rozhlasové prijímače, ktoré boli súčasťou hotelových izieb a ponúkali hosťom možnosť počúvať správy. Po návrate oslovil novinára Miloša Čtrnásteho zo Zväzu českých novinárov. V decembri 1922 spoločne požiadali o koncesiu na verejné rozhlasové vysielanie. Počas rokovaní na ministerstve pôšt a telegrafov sa k nim pridal aj podnikateľ Dr. Ladislav Šourek, ktorý bol riaditeľom podniku na výrobu rozhlasových prijímačov Radioslavia.

Prvé vysielanie sa uskutočnilo 18. mája 1923 o 20.15 h v blízkosti kbelského letiska v Prahe zo stanu, ktorý si požičali skauti. Z éteru zazneli prvé slová Hallo, hallo..... Hodinový program na dlhých vlnách obsahoval oznamy a koncert. Dĺžka a začiatok programu boli potom zachované aj pre nasledujúce vysielanie. Československo sa tak stalo treťou krajinou na svete, ktorá mala pravidelné rozhlasové vysielanie, a vznik Československého rozhlasu sa preto datuje len rok po založení britskej BBC.

Títo traja muži spojili Radiosláviu so Spoločnosťou českých novinárov a vytvorili Československú telefonickú rozhlasovú spravodajskú spoločnosť, ktorá získala potrebnú vysielaciu licenciu od ministerstva pôšt. Táto spoločnosť sa po niekoľkých týždňoch premenovala na Radiojournal.

Príjmy Radiojournalu pochádzali z koncesie spojenej s vlastníctvom rozhlasového prijímača. Ministerstvo pôšt a telegrafov udeľovalo koncesiu poslucháčom. Proces, ktorý trval až tri mesiace, bol administratívne náročný a vyžadoval splnenie viacerých podmienok. Žiadateľ musel vlastniť prijímač od spoločnosti Radiojournal, mať čistý trestný register alebo vlastniť dom. Rozhlasové prijímače boli nedostatkovým tovarom a náklady na ich kúpu sa rovnali ročnej mzde robotníka. Preto boli prvými majiteľmi koncesie bohatí ľudia, ako napríklad továrenskí robotníci, bankári, právnici a lekárnici. Prvá koncesia bola vydaná lekárovi z Řevníc pri Prahe v septembri 1923.

Koncom roka 1923 mal Radiojournal len 47 koncesionárov, ktorí platili poštovej správe sto korún mesačne a šesťdesiat korún ročne. Produkcia na verejných miestach pomáhala propagovať a získavať nových koncesionárov. Rozhlasových poslucháčov však bolo oveľa viac. Ľudia si vyrábali vlastné rádiá podľa bežne dostupných návodov a počúvali program "načierno". Nelegálne počúvanie sa vtedy trestalo najmenej šiestimi mesiacmi väzenia. Prezident Masaryk proti tomu nakoniec zakročil vyhlásením amnestie.

Každá stříbrná mince v provední Standard je uložena v ochranné plastové kapsli spolu s certifikátem věrohodnosti od ČNB. Tmavě modrá etue je součástí mince pouze v provední Proof.


Špecifikácia produktu

Autor:
Mgr. Marie Šeborová
Emitent:
ČNB
Hrana:
vrúbkovaná
Nominálna:
200 Kč
Verzia:
Štandard
Rýdzosť:
925/1000 Ag, 75/1000 Cu
Krajina pôvodu:
Česká republika
Emisia:
2023
Hmotnosť:
13 g
Mincovňa:
Česká mincovna
Náklad:
11 242 ks
Priemer:
31 mm
Téma:
Veda a technika

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
44.211.31.134

Holoubek koncern