Aktuálne ceny: Cena zlata 1660.63 USD/oz   Cena striebra 19.028 USD/oz  
  Zlaťáky    Strieborné mince zahraničia     Strieborná minca Fantastický svet Julesa Verna - Mesačné delo Kolumbiad 2018 Proof

Strieborná minca Fantastický svet Julesa Verna - Mesačné delo Kolumbiad 2018 Proof

05:58
posledná aktualizácia ceny
005240
kód produktu

vrátane DPH
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach
Bratislava
Košice
Centrála

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Striebrná pamätná minca

Fantastický svět Julese Verna

Štvordielna miniséria Českej mincovne nazvaná Fantastický svět Julese Verna vás zaviedla na cestu okolo sveta. Po mori, vzduchu a súši zostáva už len jediné miesto pre dobrodružstvo – vesmír, kam vás dopraví mesačné delo Columbiad.

Nedlho po skončení americkej občianskej vojny zvolá prezident baltimorského streleckého klubu jeho členov, aby ich zoznámil so svojou revolučnou myšlienkou. Verí, že dokáže zostrojiť delo tak silné, že dostrelí až na Mesiac. Nápad všetkých zúčastnených nadchne a ihneď začnú s prípravami. Prepočítavajú špecifikácie dela, projektilu aj strelného prachu a snažia sa pre svoj vesmírny podnik získať nepredstaviteľné financie. Prekvapenie im prichystá francúzsky dobrodruh, ktorý by sa rád stal pasažierom ich projektilu vypravil sa na návštevu nášho najbližšieho kozmického suseda...Tak sa začína príbeh vedeckofantastických románov Julesa Verna Cesta na Mesiac (1865) a Okolo Mesiaca (1870). Ako bolo u francúzskeho spisovateľa dobrým zvykom, podarilo sa mu zázračne predpovedať niekoľko skutočných vedeckých faktov. Napríklad miesto, kam svoje 270 metrov dlhé delo zakopané do zeme umiestnil, sa nacháda na Floride – neďaleko skutočného kozmodromu na myse Canaveral, odkiaľ o sto rokov neskôr odštartovalo Apollo 11, ktorého posádka skutočne pristála na Mesiaci. Dobrodruhvia v knihe, podobne ako dnešní astronauti, používajú ku korekcii dráhy letu rakety a ich cesta končí pristátím na hladine oceánu. Verne sa však dopustil tiež niekoľkých omylov – podcenil účinky preťaženia, stavu beztiaže a vzduchoprázdna.

Asamat Baltaev, DiS., ktorý je autorom výtvarnej podoby celej „steampunkovej“ minisérie vystihol na reverznej strane mince moment štartu obrieho projektilu (podľa Verneho popisu bol plameň výstrelu pozorovateľný do vzdialenosti stošesťdesiat kilometrov, všetci prihliadajúci boli zvalení na zem a došlo k početným zraneniam – najmä k prechodnému ohluchnutiu). Averz mince je potom prehliadkou všetkých vynálezov, ktoré sa na štvorici mincí objavili – okrem mesačného dela Columbiad sú nimi ponorka Nautilus, vzdušná loď Albatros a mechanický parný slon. To všetko je pútavo skombinované s atribútmi emitenta mince, ktorým je ostrov Niue. PPretože mince Českej mincovne vychádzajú v tejto zahraničnej licencii, nesú profil a meno panovníčky Alžbety II. (okolo ktorého vtipne krúži vesmírny projektil), letopočet emisie 2018 a nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD).


Špecifikácia produktu

Hmotnost:
31,1 g (1 Oz)
Mincovna:
Česká mincovna
Nominál:
1 NZD
Průměr:
37 mm
Země původu:
Niue
Téma:
Osobnosti
Autor:
Asamat Baltaev, DiS.
Hrana:
hladká
Náklad:
1 000 ks
Provedení:
Proof
Ryzost:
999/1000 Ag
Emise:
2018

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
100.25.42.211

Holoubek koncern