Aktuálne ceny: Cena zlata 1787.6 USD/oz   Cena striebra 20.323 USD/oz  
  Zlaťáky    Strieborné mince zahraničia     Strieborná minca Námorné bitky - Bitka pri Salamíne 2 Oz High Relief 2019 Antique Standard

Strieborná minca Námorné bitky - Bitka pri Salamíne 2 Oz High Relief 2019 Antique Standard

11:51
posledná aktualizácia ceny
005951
kód produktu

vrátane DPH
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach
Bratislava
Košice
Centrála
EXKLUZIVNÍ LIMITOVANÝ NÁKLAD!

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Strieborná pamätná minca

Sea Battle - The Battle of Salamis 2 Oz

Exkluzívna strieborná minca vydaná štátom Niue v roku 2019 vo vysokom reliéfe o hmotnosti 2 Oz (62,2 g) v rýdzosti najčistejšieho 99.9% striebra s povrchovou úpravou Antique Štandard vychádza v rámci série Námorné bitkyy, ktorá pripomína slávne námorné strety. Témou prvej mince je kľúčová bitka pri Salamíne z obdobia grécko-perzských vojen.

Minca na svojom rubu rube predkladá obraz dramatického stretu z pohľadu gréckych jednotiek. Triéry ovládajú rady veslárov v podpalubí, nad nimi útočia vojaci v typickej antickej zbroji, v prilbách s chocholom a okrúhlymi štítmi. V hĺbke scény sú zachytené potápajúce sa lode a časť perzskej flotily. Do hornej časti mince je vsadená vložka z dreva lapacho s motívom delfína, symbolom ochrany námorníkov a plavby. Okružie mince je dekorované tradičným gréckym vzorom. V roku 480 pred n. l. po súčasnej porážke v bitke pri Thermopylách a námornej bitku pri Artemisione obsadili Peržania veľkú časť gréckeho územia. Grécku hrozilo, že sa stane súčasťou perzskej veľríše. Vojnové loďstvo sa stiahlo až k ostrovu Salamína v Saronskom zálive približne 20 km západne od Atén. Počas jednania gréckých vojvodcov došlo tiež k dobytiu Atén a k povraždeniu strážcov a obyvateľov, ktorí v meste zostali. Otrasení grécki vojvodcovia riešili otázku, kde uskutočniť nevyhnuteľnú bitku. Väčšina uprednostňovala otvorené more pri Korinte. O bitke nakoniec rozhodol Aténčan Themistoklés, ktorý navrhoval bojovať pri mieste stretnutia v Eleusínskej zátoke pri Salamíne. V priebehu jednaní vyslal posla do táboru Peržanov so správou, aby okamžite zaútočili na nepripravených Grékov. Peržania výzvu vyslišali a nad ránem obkľúčili grécke loďstvo. Miesto očakávaného ústupu sa grécke lode zoskupili a pripravili na boj. Zátoka, v ktorej bitka prebiehala, bola príliš úzka a početná perzská flotila zložená z ťažkých vojnových lodí nebola schopná rýchlo manévrovať. Oproti tomu ľahké grécke triéry boli vo výhode a taranmi prerážali perzské lode. Veľké straty si Peržania spôsobili tiež sami. Ich lode v nastolenom zmätku do seba narážali navzájom a potápali sa aj s posádkou. Peržania, hoci boli aj naďalej v presile, z bitky po prvom dni ustúpili. Dobyvatelia tak stratili dôležité spojenie s pozemnou armádou, ktorá bola porazená nasledujúci rok v bitke pri Platajách.

Lícna strana mince nesie mapu oblasti Saronského zálivu s vyznačením pohybu bojujúcich flotíl. Do mapy je zakomponovaný tradičný portrét britskej kráľovnej Alžbety II. s iniciálmi autora. Na okruží mince sú uvedené nápisy "ELIZABETH II", "NIUE", nominálna hodnota, rok emisie, údaje o rýdzosti a značka mincovne.

Minca je dodávaná v luxusnej drevenej krabičke s číslovaným certifikátom pravosti v limitovanom náklade iba 500 ks pre celý svet!


Špecifikácia produktu

Hmotnost:
62,2 g (2 Oz)
Materiál:
999/1000 Ag
Náklad:
500 ks
Provedení:
Antique Standard
Téma:
Historie
Emise:
2019
Hrana:
hladká
Mincovna:
Mint of Gdansk
Nominál:
5 NZD
Průměr:
45 mm
Země původu:
Niue

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.236.225.157

Holoubek koncern