+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

5 predajní

Bratislava, Praha, Brno, Ostrava
a Liberec.
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Strieborná minca Ohrozená príroda - Rybárik riečny 2018 Proof

52,00 € vrátane DPH
Strieborná minca Ohrozená príroda - Rybárik riečny 2018 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Strieborná minca Ohrozená príroda - Rybárik riečny 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 005154
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Strieborná pamätná minca
Nominál: 1 NZD
Priemer: 34 mm
Hmotnosť: 16 g
Rýdzosť: 999/1000 Ag
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Náklad: 1000 ks
Autor: MgA. Martin Dašek
Emisia: júl 2018
Emitent: Niue
Razba: Česká mincovna

Ohrozená príroda

Úplne posledným zástupcom živočíšnej ríše, ktorý sa predstavuje na kolorovanej striebornej minci Českej mincovne z cyklu „Ohrožená příroda“ sa stal rybárik riečny.

Rybárik je pestrofarbený vták, ktorý sa živí najmä menšími rybkami. Na korisť číha v sede na vetve visiaci nad priezračnou vodou a strmhlavo sa vrhá až 1 meter pod hladinu. Vyskytuje sa preto blízko čistých a pomaly tečúcich potokov a riek, ale tiež rybníkov, jezier, priehrad či mokrín. Vyžaduje zvislé steny hlinitých či piesčitých brehov, v ktorých hĺbi nory zakončené komôrkou. Mláďatá sa pri pokuse o lov často utopia a dospelosti sa ich dočká iba polovica. Hoci sa česká populácia v posledných rokoch posilnila – zrejme v dôsledku opakovand miernych zím, kedy rieky nezamŕzajú –, rybárik sa stále zaraďuje medzi zákonom chránené druhy. Najväčšou hrozbou pre tieto vtáky je nedostatok príležitostí na hniezdenie súvisiacich s umelou reguláciou tokov a ich znečišťovaním. Ďalší konflikt s človekom potom prichádza vo chvíli, kedy si rybáriky za svoje lovisko vyberú rybníky, rybie liahne či chovné potoky.

Na reverznej strane mince z dielne skúseného medailéra MgA. Martina Daška sa nachádzajú hneď dve vyobrazenia ohrozeného operenca. Prvé je reliéfne – predkláda detail rybárikovej hlavy a predstavuje ho ako úspešného rybára, ktorý drží v zobáku ulovenú korisť. Druhé je kolorované – zachytáva rybárika číhajúceho na vetve a verne ukazuje jeho charakteristické sfarbenie. Svoje vlastné mince razí Česká mincovna pod zahraničnou licencou ostrova Niue, a ich averzná strana preto nesie atribúty tohto emitenta: profil a meno panovníčky Alžběty II., nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydania 2018. Kompozíciu averzu dotvára vyobrazenie divokej prírodnej scenérie z dielne ak. soch. Majky Wichnerové.

Minca je uložená do výpravného balenia v podobe ilustrovaného leporela, ktoré rozpráva o živote rybárikov. Tieto knižky si môžete po štvoriciach ukladať do zberateľských boxov.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Strieborné mince zahraničia
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.