Aktuálne ceny: Cena zlata 1787.11 USD/oz   Cena striebra 20.316 USD/oz  
  Zlaťáky    Strieborné mince Slovensko     Strieborná minca Slovenské národné divadlo - 100. výročie založenia 2020 Proof

Strieborná minca Slovenské národné divadlo - 100. výročie založenia 2020 Proof

10:26
posledná aktualizácia ceny
005855
kód produktu

vrátane DPH
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach
Bratislava
Košice
Centrála

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Slovenské národné divadlo – 100. výročie založenia

Exkluzívna strieborná minca vydaná na Slovensku Mincovňou Kremnica v roku 2020 v špičkovej kvalite proof o hmotnosti 18 g je venovaná 100. výročiu založenia Slovenského národného divadla.

Na rube zberateľskej euromince je vyobrazené logo Slovenského národného divadla, ktoré je od ostatnej plochy mincového poľa oddelené rámovaním a v spodnej časti doplnené dvoma divadelnými maskami. Nad logom je v dvoch riadkoch označenie nominálnej hodnoty "10 EURO". Letopočet "1920" je uprostred predelený logom. Pri okraji mince sú v opise nápisy "SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO" a "100. VÝROČIE ZALOŽENIA", ktoré sú od seba oddelené grafickou značkou.

Na líci mince je vyobrazená historická budova Slovenského národného divadla. V spodnej časti mincového poľa je štátny znak Slovenskej republiky, který je kompozične vsadený doprostred letopočtu "2020". Názov štátu "SLOVENSKO" je v opise pri hornom okraji mince. Vľavo od letopočtu je značka Mincovne Kremnica, štátny podnik, ktorú tvorí skratka "MK" umiestnená medzi dvoma razidlami, a vpravo od letopočtu sú štylizované iniciály autora Mgr. art. Petra Valacha "PV".

Minca je dodávaná v limitovanom náklade iba 8 200 kusov pre celý svet!

Slovenské národné divadlo (SND) hralo od svojho založenia v roku 1920 dôležitú rolu, ktorá vyplývala z cieľov novovzniknutej prvej Československej republiky. Vytvorenie prvého stabilného profesionálneho divadla bolo náročným procesom. Išlo o znateľný nedostatok slovenských profesionálnych umelcov ako aj nejasný kultúrno-spoločenský zámer, ktorý malo SND naplniť. V priebehu prvých rokov sa predstavenia konali väčšinou v češtine. S príchodom prvých slovenských hercov rástol počet činoherných predstavení v slovenskom jazyku. Predstavenia sa od počiatku existencie SND konali v budove Mestského divadla z roku 1886 (dnešná Historická budova SND), ktorú navrhli významní viedenskí architekti Ferdinand Fellner ml. a Hermann Helmer. Zdomácnenie slovenského divadla na pôvodne nemecko-maďarskej scéne bolo dlhoročným procesom, ktorý odrážal zmeny režimov opvlyvňujúcich výmenu účinkujúcich a zloženie publika.


Špecifikácia produktu

Emise:
2020
Hrana:
s popisom "• SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO 1920 – 2020"
Náklad:
8 200 ks
Provedení:
Proof
Ryzost:
900/1000 Ag, 100/1000 Cu
Země původu:
Slovensko
Autor:
Mgr. art. Peter Valach
Hmotnost:
18 g
Mincovna:
Mincovňa Kremnica
Nominál:
10 EURO
Průměr:
34 mm
Téma:
Výroční

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.236.225.157

Holoubek koncern