Slovenské pobočky sú otvorené len ako výdajné miesto. Ďakujeme za pochopenie. Viac informácií na stránke oznámenia.

+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

6 predajní

Bratislava, Košice, Praha, Brno, Ostrava, Liberec
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Zlatá minca Doba Jiřího z Poděbrad - Hospodár Českého kráľovstva 2018 Proof

227,00 € oslobodené od DPH
Zlatá minca Doba Jiřího z Poděbrad - Hospodár Českého kráľovstva 2018 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Zlatá minca Doba Jiřího z Poděbrad - Hospodár Českého kráľovstva 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 004849
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá minca
Nominál: 5 NZD
Priemer: 16 mm
Hmotnosť: 3,11 g
Rýdzosť: 999,9/1000 Au
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Emise: apríl 2018
Náklad: 400 ks
Emitent: Niue
Razba: Česká Mincovňa

Doba Jiřího z Poděbrad

Posledný skutočne český kráľ sa doposiaľ v minisérii Doba Jiřího z Poděbrad predstavil ako vizionár, ktorý túžil po mieri vnútri aj mimo svojej krajiny. Tretia zlatá minca eskej mincovne ho pripomína ako hospodára Českého kráľovstva. .

Aj napriek tomu, že Jiří z Poděbrad nedostal kvalitné vzdelanie, bolrozumný a praktický ekonňom. Jeho hospodárnosť bola preslávená a úspešne sa staral o blahobyt svojej vlasti aj spokojnosť jej obyvateľov. Ako sa mu to darilo, keď bola krajina spustošená husitskými vojnami? Paradoxne mu v tom pomohol aj samotný konflikt. Za husitských vojen totiž dochádzalo k zabavovaniu majetku, ktorý cirkev neprávom získala. Po vojne ho už nedostala naspäť, a približně tretina krajiny sa tak vrátila do ekonomického kolobehu. Základom moci skorších panovníkov bolo striebro, ale kutnohorské bane spustošil kráľ Žigmund. Jiří ich však nechal obnoviť a zasadil sa o razbu pražského groša. Rozvíjal remeslá, zavádzal clá a trhové predpisy a podporoval obchodné cesty, ktoré české krajiny spájali s cudzinou. Na dvor si zval zahraničných radcov, ktorí mu pomáhali s obnovením ekonomiky a stabilizáciou menových pomerov. Aj napriek kráľovej snahe však nakoniec došlo k zhoršeniu ekonomickej situácie Českého kráľovstva. Príčiny ale boli takmer bezvýhradne vonkajšie – patrila medzi ne zahraničná inflácia, ale tiež vojenské a politické útoky, ktorým sa Jiří z Poděbrad snažil brániť obratnou diplomaciou.

„Návrh předkládá iniciálu »G« – jako Gyrzy – s korunkou a pražským grošem Jiřího z Poděbrad v pozadí. Královu hospodárnost vyjadřují rozdílně vysoké sloupky sčítaných mincí,“ popisuje reverznú stranu razby jej autor ak. soch. Michal Vitanovský. Pamätné mince Českej mincovne vychádzajú pod licenciou zahraničného vydavateľa, ktorým je ostrov Niue, a ich averzná strana preto nesie jeho nevyhnutné atribúty – meno a profil kráľovnej Alžběty II., nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2018. Medzi tieto náležitosti je zakomponovaný ešte dobový dekor – štvorica gotických kružieb s ľaliami.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté mince zahraničia
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.