+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

6 predajní

Bratislava, Košice, Praha, Brno, Ostrava, Liberec
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Zlatá minca Doba Jiřího z Poděbrad - Manžel a otec 2018 Proof

227,00 € oslobodené od DPH
Zlatá minca Doba Jiřího z Poděbrad - Manžel a otec 2018 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Zlatá minca Doba Jiřího z Poděbrad - Manžel a otec 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 004864
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá minca
Nominál: 5 NZD
Priemer: 16 mm
Hmotnosť: 3,11 g
Rýdzosť: 999,9/1000 Au
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Emisia: máj 2018
Náklad: 400 ks
Emitent: Niue
Razba: Česká Mincovna

Doba Jiřího z Poděbrad

Jiří z Poděbrad Obratnou sobášnou politikou naviazal silné vzťahy s mnoho mocnými šľachtickými rodmi, a pokračoval tak v snahe zaistiť Českému kráľovstvu miesto na slnku. Záverečná zlatá minca Českej mincovne z minisérie Doba Jiřího z Poděbrad preto náleží kráľovi v úlohe manžela a otca.

Dvojakú rodinnú úlohu Jiřího z Poděbrad je na minci náročné vyjadrovať súčasně. Zahrňuje totiž dve generácie a celkom trinásť ľudí. S prvou manželkou, Kunhutou zo Šternberku, ktorá zomrela ešte pred tým ako sa jej manžel stal kráľom, mal Jiří sedem detí. Ich dcéra Kateřina sa stala uhorskou kráľovnou a prvou manželkou Matúša Korvína, budúceho úhlavného nepriateľa Jiřího z Poděbrad. Kateřinin brat Henrich Starší pre zmenu založil vlastnú dynastiu Minsterberských. S druhou manželkou, Johanou z Rožmitálu, ktorá bola po boku svojho manžela korunovaná českou kráľovnou, mal Jiří ďalších troch potomkov. Vzťah kráľovského páru – aj napriek odlišnému vyznaniu – bol plný lásky a vzájomnej úcty a Johana budovala odkaz svojho manžela ešte dlho po jeho smrti. Ich syn Hynek vstúpil do histórie ako uznávaný spisovateľ, ktorý do stredovekej českej literatúry vniesol svieži vietor renesancie.

Reverzu mince, ktorú už tradične pripravil expert na historické témy ak. soch. Michal Vitanovský, dominuje trojica postáv doplnená tromi erbami. Prostredná postava patrí kráľovi Jiřímu a erb náleží jeho rodu pánov z Kunštátu a Poděbrad. Ďalšie dve postavy patrí Jiříkovým manželkám. „Vzhledem k chybějícím dobovým zobrazením jde na tomto návrhu v obou případech o fiktivní portréty. Obě ženy doprovází rodové erby, křestní jména a dále je rozlišuje koruna na hlavě královny Johany. Návrh rezignuje na uvádění jmen četných dětí. Zastupují je symbolické květy lilií v rukou matek – sedm jich drží Kunhuta, tři Johana,“ vysvetluje Michal Vitanovský. Kompozíciu reverznej strany uzatvára opis JIŘÍ Z PODĚBRAD – MANŽEL A OTEC. Pretože pamätné mince Českej mincovne vycházajú v licencii ostrova Niue, ich averzná strana nesie nevyhnutné atribúty tohto zahraničného emitenta – portrét a meno kráľovnej Alžběty II., letopočet emise 2018 a nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD). Tieto náležitosti dopĺňa štvorica dekoratívnych gotických kružieb.

Kompletnú zbierku štyroch mincí, ktorá Jiřího z Poděbrad predstavila v úlohách kráľa dvojakého ľudu, diplomata mieru, hospodára kráľovstva a manžela a otce.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté mince zahraničia
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.