+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

5 predajní

Bratislava, Praha, Brno, Ostrava
a Liberec.
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Zlatá minca Patróni - Svätý Florián 2018 Proof

50,00 € oslobodené od DPH
Zlatá minca Patróni - Svätý Florián 2018 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Zlatá minca Patróni - Svätý Florián 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 004847
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá minca
Nominál: 5 NZD
Priemer: 11 mm
Hmotnosť: 0,5 g
Rýdzosť: 999,9/1000 Au
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Autor: David Kružliak
Emisia: apríl 2018
Náklad: 1000 ks
Emitent: Niue
Razba: Česká Mincovňa

Patróni

Patrón je svetec, apoštol alebo mučeník, ktorý je považovaný za nebeského predstaviteľa určitého remesla, zamestnania či činnosti. Tých najznámejších patrónov, ktorí bezpečne vedú naše kroky, bude postupne predstavovať nová séria zlatých minimincí Českej mincovne. Ako prvý prichádza svätý Florián.

Svätý Florián je patrónom profesií, ktoré súvisia s ohňom – hasičů, kovářů, kominíků, pekařů, hrnčířů a mnoha dalších. Jeho sochy sa budovali na ochranu proti požiarom, suchu a neúrode, ale tiež proti povodniam. V ikonografii je obvykle znázornený v zbroji rímskeho dôstojníka s nádobou na hasenie a horiacou budovou. Oheň a voda symbolizujú ako jeho povolanie, tak jeho mučenícku smrť. Florián velil jednotke legionárov, bojovníkov s ohňom. Bolo to za čias cisára Diokleciána, urputného prenasledovateľa kresťanov, ku ktorým Florián patril. Za to, že neohrozene vystúpil na podporu uväznených spoluveriacich a odmietal sa vzdať Krista, bol najprv kruto mučený a potom odsúdený na smrť. Podľa jednej legendy mal byť upálený na hranici, ale pretože sa radoval, že jeho popol a dym vystúpajú k Bohu, jeho väznitelia mu na krk uviazali mlynský kameň a zvrhli ho do rieky Emže. Hovorí sa, že Floriánova nádoba preto neobsahuje iba vodu k haseniu požiarov, ale tiež lásku k haseniu ľudskej nenávisti: „Kde pálí ohně žár a vzrůstá hřích a svár, pomocník je nám dán, svatý Florián.“

Autorom mince venovanej svätému Floriánovi je nadaný mladý medailér David Kružliak. Reverznú stranu venoval charakteristickému vyobrazeniu patrňona v uniforme starovekého vojaka s praporom, na ktorom je kríž, a vedrom, ktorým hasí horiacu budovu. Česko-anglický opis uvádza svätcovo meno: SV. FLORIÁN – ST. FLORIAN. Averzná strana náleží atribútom ostrova Niue, emitenta, ktorý Českej mincovni poskytuje zahraničnú licenciu k razbě vlastných pamätných mincí. Sú nimi meno a portrét kráľovnej Alžběty II., rok vydania 2018 a nominálna hodnota 5 DOLLARS (NZD).

Zlaté mince sú uložené do atraktívneho dvojjazyčného balenia, ktoré predstavuje patróna ako ochrancu. Poslúži ako talizman pre šťastie, dostupný darček i originálny prírastok do zbierky..Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté mince zahraničia
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.