+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

5 predajní

Bratislava, Košice, Praha, Brno, Ostrava
a Liberec.
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Zlatá minca Veľkomoravské knieža Mojmír I. 2019 Proof

480,00 € oslobodené od DPH
Zlatá minca Veľkomoravské knieža Mojmír I. 2019 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Zlatá minca Veľkomoravské knieža Mojmír I. 2019 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 005423
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamätná minca
Nominál: 100 EURO
Priemer: 26 mm
Hmotnosť: 9,5 g
Rýdzosť: 900 Au, 75 Ag, 25 Cu
Hrana: vrúbkovaná
Provedení: Proof
Emísia: 18. novembra 2019
Autor: MgA. Miroslav Schovanec, DiS.
Náklad: 4 100 ks
Krajina pôvodu: Slovensko
Razba: Mincovňa Kremnice

Veľkomoravské knieža Mojmír I.

Exkluzívna zlatá minca vydaná na Slovensku Mincovňou Kremnica v roku 2019 v špičkovej kvalite proof o hmotnosti 9,5 g je venovaná historickej osobnosti a zakladateľovi Veľkomoravskej ríše, ktorým bol knieža Mojmír I.

Na rube zberateľskej euromince je vyobrazený fiktívny portrét veľkomoravského kniežaťa Mojmíra I., ktorý je na pozadí doplnený ornamentálnym gravírovaním. Vľavo od portrétu je letopočet "833" označujúci začiatok panovania Mojmíra I. a vpravo od portrétu je letopočet "846" označujúci jeho koniec. V opise zľava doprava je nápis "VEĽKOMORAVSKÉ KNIEŽA MOJMÍR I.", ktorého začiatok a koniec je oddelený kruhovými ornamentálnymi motívmi.

Na líci euromince je mincové pole rozdelené na štyri plochy krížom, ktorý je zhora nadol vyplnený kruhovými ornamentálnymi motívmi. V hornej časti mincového poľa sú vyobrazené dve plakety z prenosného oltára z Bojnej. V spodnej časti mincového poľa je v popredí štátny znak Slovenskej republiky. Po oboch jeho stranách sú vyobrazené veľkomoravské krížiky. Názov štátu "SLOVENSKO" je v opise pri spodnom okraji mince a letopočet "2019" pri hornom okraji. Označenie nominálnej hodnoty nápisy "100" a "EURO", ktoré sú oddelené kruhovým ornamentálnym prvkom, je umiestnené do ramien kríža. Značka Mincovne Kremnica a značka autora mince MgA. Miroslava Schovanca, DiS. sú pod sebou na konci ľavého ramena kríža.

Minca je dodávaná v limitovanom náklade iba 4 100 kusov pre celý svet!

Mojmír I. je prvým známym kniežaťom z rodu Mojmírovcov, ktorý vládol na Morave. Nie je známe, kedy sa narodil, ani kedy sa stal kniežaťom. Bol už dostatočne mocný, aby začal s prijímaním kresťanstva v Moravskom kniežatstve. V roku 831 pasovský biskup Reginhar pokrstil Mojmíra, jeho rodinu, kniežaciu družinu a významných Moravanov. Mojmírovo kniežatstvo susedilo na východe s Nitrianskym kniežatstvom, ktorému vládol knieža Pribina. V roku 833 Mojmír vyhnal Pribinu z Nitry a Nitriansko pripojil k Morave. Mojmír I. upevnil kniežaciu moc nad vtedajšiu spoločnosť, zjednotil dve kniežatstvá, Moravské a Nitrianske a začal šíriť kresťanstvo. To bol rozhodujúci vývojový krok na ceste od kmeňového zriadenia ku štátu, v ktorom mal hlavné slovo panovník. Veľká Morava bola najstarším štátom v našich národných dejinách. Vláda Mojmíra I. skončila v roku 846.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté mince zahraničia
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.