+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

6 predajní

Bratislava, Košice, Praha, Brno, Ostrava, Liberec
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Zlatá minca Vojnový rok 1943 - Bitka pri Kursku 2018 Proof

227,00 € oslobodené od DPH
Zlatá minca Vojnový rok 1943 - Bitka pri Kursku 2018 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Zlatá minca Vojnový rok 1943 - Bitka pri Kursku 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 005155
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamätná minca
Nominál: 5 NZD
Priemer: 16 mm
Hmotnosť: 3,11 g
Rýdzosť: 999,9/1000 Au
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Autor: Asamat Baltaev, DiS./ak. soch. Nikolay Baltaev
Emisia: júl 2018
Náklad: 300 ks
Emitent: Niue
Razba: Česká Mincovna

Válečný rok 1943

Jedno z najdôležitejších stretnutí druhej svetovej vojny a najväčšia tanková bitka všetkých dôb – taká bola bitka pri Kursku, ktorej 75. výročie pripomína tretia zlatá minca Českej mincovne zo štvordielnej minisérie Válečný rok 1943.

Po katastrofálnej porážke pri Stalingrade boli nemecké jednotky zatlačené stovky kilometrov späť na západ. V niektorých úsekoch sa im darilo držať líniu, inde úplne podľahli nezastaviteľnému náporu Červenej armády – to bol prípad oblasti okolo priemyslového mesta Kursk. Tu Sovieti prudko postupovali a vo frontovej línii prerazili 200 kilometrov široký a 150 km hlboký výbežok. Adolf Hitler v tomto zlyhaní svojich vojsk videl príležitosť a rozhodol sa využiť kliešťový obchvat – manéver, ktorý pred viac ako dve tisíc rokmi preslávil kartáginský stratég Hannibal. Vodce svojim veliteľom prikázal zaútočiť z dvoch strán a červenoarmejcami ovládaný výbežok odtrhnúť. Keby nemecký plán vyšiel, Sovieti by stratili celú pätinu svojich síl. Na nepriateľov sa však dobre pripravili. Vďaka rozsiahlej špionážnej sieti o útoku vedeli a stihli vybudovať pôsobivú obranu poslnenú jedným miliónom pozemných mín. Tak 5. júla 1943 začala operácia Citadela, do ktorej sa zapojili 2 milióny mužov, 35 tisíc del, 5 tisíc lietadiel a najmä 8 tisíc tankov. Otvorené planiny ruských stepí boli ideálnym terénom pre bitku obrnencov a obe strany nasadili to najmodernejšie, čo ich priemyslové mašinérie dokázali vyprodukovať. Na bojisku sa tanky dostávali do tesnej blízkosti a nezriedka do seba narážali. Nemci vrhli do boja dve tretiny svojich celkových obrnených síl. Prevaha Sovietov však byla zdrcujúca, a hoci utrpeli neuveriteľné straty, ich postup na Berlín bol obnovený. Osud nacistickej Tretej ríše bol definitívne spečatený.

Reverzná strana mince autorského dua Asamat Baltaev, DiS., a ak. soch. Nikolay Baltaev (syn a otec) predkladá výjav z boja v Kurskom oblúku. Zľava útočia nemecké tanky – hlavný tank Panzerkampfwagen IV aj obávané kolosy Tiger I. Sprava ich napádajú ikonické sovietske tanky T-34/76, ktoré na zemi doprevádza pechota a na oblohe zabijaci tankov
II-2 „Šturmovik“.
Kompozíciu reverzu uzatvára nápis v azbuke КУРСКАЯ БИТВА – bitka pri Kursku. Pretože pamätné mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, ich averz nesie nevyhnutné atribúty tohto emitenta – portrét a meno kráľovnej Alžběty II., nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a letopočet emisie 2018. Averzná strana, ktorá je spoločná pre celú minisériu, naviac predkladá veľké vojenské vyznamenania ZSSR a USA – Rad slávy (zriadený práve v roku 1943) a Striebornú hviezdu.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté mince zahraničia
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.