+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

5 predajní

Bratislava, Košice, Praha, Brno, Ostrava
a Liberec.
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Zlatá minca Vojnový rok 1943 - Invázia na Sicílii 2018 Proof

227,00 € oslobodené od DPH
Zlatá minca Vojnový rok 1943 - Invázia na Sicílii 2018 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Zlatá minca Vojnový rok 1943 - Invázia na Sicílii 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 005172
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamätná minca
Nominál: 5 NZD
Priemer: 16 mm
Hmotnosť: 3,11 g
Rýdzosť: 999,9/1000 Au
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Autor: Asamat Baltaev, DiS./ak. soch. Nikolay Baltaev
Emisia: august 2018
Náklad: 300 ks
Emitent: Niue
Razba: Česká Mincovna

Válečný rok 1943

V roku 1943 začali Spojenci v druhej svetovej vojne víťaziť na všetkých frontoch a podarilo sa im otvoriť jeden nový. Kľúčovú rolu pri tom zohrala invázia na Sicíliu, ktorú pripomína záverečná zlatá minca Českej mincovne zo štvordielnej minisérie Válečný rok 1943.

Na začiatku júla roku 1943 zahájili nacisti na východnom fronte operáciu Citadela a rozhorela sa monumentálna bitka pri Kursku. Aby Nemci zastavili nápor Sovietov, vrhli ich smerom všetko, co mali k dispozícii. Tou dobou im však pribudli ďalšie starosti – britské a americké jednotky zahájili svoju vlastnú operáciu s názvom Husky, ktorej úlohou bolo otvoriť nový európsky front, a odľahčiť tak červenoarmejcov. O invázii do Talianska ovládaného fašistickým diktátorom Benitom Mussolinim rozhodlo spojenecké víťazstvo v blízkej severnej Afrike. Talianski a nemeckí velitelia nemali najmenšie poňatie, odkiaľ príde útok, zatiaľ čo Briti a Američania naopak vďaka zachyteniu radiových depeší presne poznali rozmiestnenie nepriateľských síl. Americký admirál Nimitz vtedy prirovnal Sicíliu k prázdnemu orechu – jej obrana bola sústredená iba na pobrežie. Naviac bola príliš roztiahnutá – na každých 8 kilometrov pripadalo iba jedno protitankové delo. Útok na Mussoliniho ostrov začal v noci z 9. na 10. júla a boli pri ňom nasadené vzdušné aj námorné výsadkové jednotky, toré sa hladko vylodili. Hoci sa Osi vzápätí podarilo presunúť svoje sily na správne miesta, bolo príliš neskoro. Spojenci už mali pevnú pôdu pod nohami. Nemecké jednotky sa bili o každú pozíciu, ale Taliani sa hromadne vzdávali. Ich morálka bola nízka – chceli zabrániť zničeniu svojej krajiny a urýchliť nevyhnuteľné podpísanie mieru. Svoju rolu zohrala tiež legendárna sicílska mafia, ktorej existencia sa nezlučovala s fašistickým režimom. Miestni bossovia podporovali Spojencov, poskytovali im spravodajské informácie a propagandou bránili ľudovému odporu. Medzi Britmi a Američanmi bojujúcimi bok po boku však panovala nevraživosť – oba národy si želali hrať pri porážke nepriateľa rozhodujúcu rolu a ich roztržky viedlíi k spomaleniu invázie. Ostrov bol síce z väčšej časti dobytý iba za dva týždne, a vznikol tak odrazový mostík pre ďalšie ťaženia, ale množstvo elitných nemeckých jednotiek bolo evakuovaných do kontinentálnej časti Talianska, kde Spojencom pripravili jedny z najkrušnejších chvíl celej vojny…

Hlavným motívom reverznej strany pamätnej mince z dielne autorského dua Asamat Baltaev, DiS., a ak. soch. Nikolay Baltaev (syn a otec) sa stal obojživelný útok Spojencov. Americká pechota útočí na skalnaté opevnenie bránené nemeckými vojakmi. Podporuje ju ikonický tank Sherman a na oblohe sú patrné výsadkové lietadlá. Taliansky opis uvádza SBARCO IN SICILIA – tada Invázia na Sicíliu. Pamätné mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je tichomorský ostrov Niue, a ich averzná strana preto nesie jeho nevyhnutné náležitosti – profil a meno kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) ročník emisie 2018. Averz, ktorý je spoločný pre celú minisériu, naviac predkladá veľké vojenské vyznamenania USA a ZSSR – Striebornú hviezdu a Rad slávy.

Nezabudnite, že štvoricu vojnových mincí si môžete uložiť do plechovej zberateľskej krabičky ozdobenej tematickou ilustráciou.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté mince zahraničia
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.