Slovenské pobočky sú otvorené len ako výdajné miesto. Ďakujeme za pochopenie. Viac informácií na stránke oznámenia.

+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

6 predajní

Bratislava, Košice, Praha, Brno, Ostrava, Liberec
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Zlatá minca Vojnový rok 1943 - Povstanie vo varšavskom gete 2018 Proof

227,00 € oslobodené od DPH
Zlatá minca Vojnový rok 1943 - Povstanie vo varšavskom gete 2018 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Zlatá minca Vojnový rok 1943 - Povstanie vo varšavskom gete 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 004844
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá minca
Nominál: 5 NZD
Priemer: 16 mm
Hmotnosť: 3,11 g
Rýdzosť: 999,9/1000 Au
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Autor: Asamat Baltaev, DiS./ak. soch. Nikolay Baltaev
Emisia: apríl 2018
Náklad: 300 ks
Emitent: Niue
Razba: Česká Mincovňa

Vojnový rok 1943

Druhá zlatá minca Českej mincovne z minisérie Vojnový rok 1943, ktorá pripomíná 75. výročie hlavných udalostí druhej svetovej vojny, je venovaná povstaniu vo varšavskom ghette. Najväčšia akcia židovského odporu sa stala symbolom hrdosti, odvahy a odhodlania postaviť sa neporovnatelne silnejšiemu protivníkovi.

Prvou obeťou vojny sa v roku 1939 stalo Poľsko. Jeho slovanskými občanmi nacisti opovrhovali, tých židovských se však rozhodli vyhladiť. Strašný projekt konečného riešenia židovskej otázky bol ešte v plienkach, a tak nacisti využili stredoveký koncept koncentrácie nepohodlného obyvateľstva do ghett. Židia mali byť sústredení v oblastiach s dobrým železničným spojením, aby mohli byť neskôr ľahko deportovaní. Niet preto divu, že jedno z najväčších ghett vzniklo v hlavnom meste Varšave. Do varšavského ghetta, ktoré tvorilo len 2,4 % plochy mesta, belo postupne natlačených 380 000 ľudí, teda celých 30 % obyvateľov metropole. Ich potravinové prídely dosahovali iba 8% nemeckých dávok, aj napriek tomu boli Židia využívaní na úmorné otrocké práce. Držali se sľubu, že pokiaľ budú pre Tretiu ríšu užitoční, zostanú nažive. Keď v roku 1942 začali byť vypravované vlaky, obyvatelia ghetta si mysleli, že sú transportovaní do pracovných táborov. Potom však presiakla pravda o vyhladzovacích táboroch smrti a ľudia si uvedomili, že nemajú čo stratiť. Rozhodli sa bojovať a zomrieť so zbraňou v ruke. Aj napriek nedostatku skúseností a výzbroje sa civilisti – muži aj ženy – postavili vycvičeným vojakom. S revolvermi a zápalnými fľašami bojovali proti plameňometom a tankom. Vybudovali dômyselný systém úkrytov a pevností, kde sa držali 28 dní. Potom však ich srdnatý odpor zlomili brutálne jednotky SS. Padli štyri štvrtiny židovských povstalcov a ďalších desať tisíc bolo zavraždených v rámci represálií. Aj napriek tomu išlo o morálne víťazstvo – povstanie, které od počiatku nemalo šancu na úspech a malo byť potlačené v priebehu niekoľkých hodín, trvalo celý mesiac a stalo sa príkladom ďalším hnutiam odporu v okupovanej Európe.

Pri tvorbe reverznej strany sa autorské duo Asamat Baltaev, DiS., a ak. soch. Nikolay Baltaev (syn a otec) nechalo inšpirovať jednou z najznámejších fotografií druhej svetovej vojny. Bezmocná židovská rodina s rukami nad hlavou je vydaná napospas po zuby ozbrojeným nacistickým vojakom. Kompozíciu dotvára horiaca budova v pozadí a poľský opis POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM – povstanie vo varšavskom ghette. Pretože pamätné mincé Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii tichomorského ostrova Niue, ich averz nesie nevyhnutné atribúty tohto emitenta – meno a profil kráľovnej Alžběty II., nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a letopočet emisie 2018. letopočet emisie 2018. Reverz, ktorý je spoločný pre celú minisériu, naviac predkladá veľke vojenské vyznamenania USA a SSSR – Striebrnú hviezdu a Rád slávy.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté mince zahraničia
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.