+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

5 predajní

Bratislava, Praha, Brno, Ostrava
a Liberec.
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Zlatá minca Zlín - Baťov mrakodrap 2018 Proof

50,00 € oslobodené od DPH
Zlatá minca Zlín - Baťov mrakodrap 2018 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Zlatá minca Zlín - Baťov mrakodrap 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 005157
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá minca
Nominál: 5 NZD
Priemer: 11 mm
Hmotnosť: 0.5 g
Rýdzosť: 999,9/1000 Au
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Autor: Petra Brodská DiS.
Emisia: júl 2018
Náklad: 1000 ks
Razba: Česká Mincovna

Zobraziť mince v sérii "Dobové pohľadnice"

Dobové pohlednice - Baťov mrakodrap proof

Ďalšia zlatá minca Českej mincovne o hmotnosti jednej polovice gramu, ktorá je uložená do repliky dobovej pohľadnice, je venovaná mestu Zlín. Hoci sa prvé zmienky o Zlíne datujú už do 14. storočia, všetci si ho spájame s prudkým rozvojom v 20. storočí, a tak minci dominuje známy Baťov mrakodrap.

V sérii dobových pohľadníc sa doposiaľ objavovali výhradne tzv. litografické pohľadnice z konca 19. storočia. Tie si vyžadovali náročnú umeleckú prípravu a ich výroba bola finančne nákladná. Dovoliť si ich preto mohli len niektoré mestá. V 20. storočí siahol Zlín po moderných fotopohľadniciach. Originálna pohľadnica, ktorá Českej mincovne poslúžila ako predloha balenia mince, pochádza zo zbierky pána Pavla Vursta. Tlačovina dokumentujúc hospodársky a kultúrny rozvoj Zlína v prvej polovici 20. storočia bola vydaná bromografickým nakladateľstvom Fototypia Vyškov (František Kusák) v roku 1935 a odoslaná v roku 1940 počas nacistickej okupácie. Patrí do zberateľsky cennej skupiny tzv. pohľadnicových montáží – zachytáva centrum mesta, významné industriálne stavby, medailóniky priemyselníkov aj typické lietadlo. Kompozíciu pohľadnice dotvára automobilová pneumatika a nápisy ZLÍN – MĚSTO DOBRÝCH BOT a LIDEM MYŠLENÍ – STROJŮM DŘINU.

Samotná minca, ktorá je dielem nadanej medailérky Petry Brodskej, DiS., je venovaná Baťovmu mrakodrapu, ktorý vznikol v rokoch 1936 až 1938 ako moderné riaditeľstvo svetoznámej obuvníckej firmy. So 17 poschodiami a výškou 77,5 m sa jednalo o druhú najvyššiu budovu Európy. Funkcionalistickú stavbu na reverznej strane dopĺňa opis ZLÍN. Averzná strana potom patrí náležitostiam ostrova Niue, emitenta, ktorý Českej mincovne poskytuje zahraničnú licenciu k raebe vlastných pamätných mincí. Sú nimi meno a portrét kráľovnej Alžbety II., rok vydania 2018 a nominálna hodnota 5 DOLLARS (NZD).

Originálna emisia, ktorá zaujme numizmatikov aj filokartistov, predstavuje dostupný zberateľský kúsok aj hodnotný darček či regionálnu pozornosť.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté mince zahraničia
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.