Zlaťáky    Zlaté medaily     Zlatá uncový medaila Príbehy našej histórie - Česká filharmónia 2018 Proof

Zlatá uncový medaila Príbehy našej histórie - Česká filharmónia 2018 Proof

12:43
posledná aktualizácia ceny
005293
kód produktu

vrátane DPH
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach
Bratislava
Košice
Centrála

Podrobný popis

Zlatá pamätná medaila

Příběhy naší historie

Cyklus Českej mincovne „Příběhy naší historie“ rozpráva o svetoznámych aj neprávom zabudnutých kapitolách českých dejín, na ktoré by mal byť každý správny patriot hrdý. Tretia pamätná medaila vyrazená z jednej trojskej unce rýdzeho zlata poteší najmä znalcov hudby – je totiž venovaná Českej filharmónii a udalostiam, ktoré sa odohrali pred 100 rokmi.

Príbeh Českej filharmónie nie je len príbehom najvýznamnejšieho českého symfonického orchestra, ale tiež českej kultúrnej svojbytnosti. Hudobné teleso začínalo ako ušľachtilá voľnočasová aktivita hráčov Národního divadla, ktorí chceli verejnosti sprostredkovať popredné diela domácej aj svetovej hudby a podporiť kolegov, ktorí už nemohli hrať. Svoj prvý koncert Česká filharmonie odohrala 4. januára 1896 v Rudolfine pod taktovkou samotného Antonína Dvořáka a v priebehu nasledujúcich dvoch dekád si vybudovala značné renomé nielen doma, ale aj na európskych scénach. Skutočně česká premiéra v slobodnej Československej republike sa potom odohrala za zaujímavých okolností. Pamätného 28. októbra 1918, kedy v Prahe vreli vlastenecké vášne a vyhlasovala sa nezávislosť, prebiehala v Obecním dome skúška orchestra pod vedením Václava Talicha Keď na skúšku vtrhol jednateľ filharmónie so vzrušeným krikom „Máme svobodu! Všecko na ulici!“, dirigent – úplne ponorený do symfonickej skladby Josefa Suka s názvom Zrání – mu iba lakonicky odpovedal: „To je sice hezké, ale my musíme zkoušet.“ Až neskôr, keď vyšiel na ulici, Talich pochopil, čo sa vlastne deje, a urobil všetko pre to, aby o dva dni neskôr premiéra Sukovho diela nadobudala významu osudových októbrových dní. Ohlas byl mimoriadny a mená Českej filharmónie a Václava Talicha sa v hudobnom svete stali pojmom…

Autorom tretieho „Příběhu naší historie“ sa opäť stal MgA. Martin Dašek. Reverznej strane medaily dominuje busta Václava Talicha, ktorá je obklopená opisom zloženým z jeho mena a životných letopočtov. Averznú stranu razby medailér venoval detailnemu pohľadu na Smetanovu síň Obecního domu, ktorá hostila skúšku Sukovho Zrání, a siluete novovzniknutej republiky. Opis averzu pak připomíná slovní výměnu jednatele filharmonie Hubičky s dirigentem Talichem.

Každý zo 100 kusov medailí je ručne číslovaný na hrane a zabezpečený špeciálnym certifikátom pôvodu.


Špecifikácia produktu

Emise:
október 2018
Hrana:
hladká s číslováním
Mincovna:
Česká Mincovna
Provedení:
Proof
Téma:
Historie
Autor:
MgA. Martin Dašek
Hmotnost:
31,1 g (1 Oz)
Materiál:
999,9/1000 Au
Náklad:
100 ks
Průměr:
37 mm

Žádanka

Vyplnění žádanky pro Vás není závazné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.239.129.91

Holoubek koncern