+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

5 predajní

Bratislava, Praha, Brno, Ostrava
a Liberec.
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Aktuality

 

Rozlúčka so slovenskou korunou, Ag, nominál 1.000,-Sk

Autor: Internet

Národná banka Slovenska vyhlásila v decembri 2007 verejnú anonymnú súťaž na výtvarný návrh pamätnej striebornej mince nominálnej hodnoty 1000 Sk s tematikou rozlúčky so slovenskou korunou. Do súťaže predložili pätnásti autori celkom devätnásť výtvarných diel. Komisia guvernéra NBS na posudzovanie výtvarných návrhov slovenských mincí ich hodnotila vo februári 2008.

 
III. cena a realizácia ? Karol Ličko
Averz Reverz
 
I. cena ? Štefan Novotný
Averz Reverz
Reverz
 
III. cena ? akad. soch. Vojtech Pohanka
Averz Reverz
 
III. cena ? Pavel Károly a Mgr. art. Roman Lugár
Averz Reverz
Reverz

Komisia odporučila na realizáciu výtvarný návrh Štefana Novotného, ktorý v súťaži získal prvú cenu. Vyzdvihla kompozičné zdôraznenie jednotného averzu súčasných slovenských mincí, ktorý autor umiestnil do optického centra mincového poľa a okolo neho sústredil fragmenty reverzov všetkých obehových mincí. Na alternatívne spracovaných reverzoch ocenila väzbu na bankovky aj mince, realizovanú zobrazením charakteristického výseku z bankovky a zobrazením jednokorunovej mince. Aj keď odborná komisia odporučila na realizáciu tento návrh, guvernér NBS využil svoje právo vyplývajúce z podmienok verejnej súťaže, ktoré mu umožňuje rozhodnúť odlišne od odporučenia komisie, a na základe splnomocnenia od Bankovej rady NBS schválil svojím rozhodnutím na realizáciu návrh, ktorý pri hodnotení súťaže dostal druhý najvyšší počet hlasov a získal zníženú tretiu cenu.

Druhá cena nebola v súťaži udelená. Znížené tretie ceny získali tri návrhy, pričom prvý z nich, ktorého autorom je Karol Ličko, bol guvernérom NBS schválený na realizáciu mince. Dominantou averzu tohto návrhu je fragment novej budovy Národnej banky Slovenska, ktorý v dynamickom podhľade člení mincové pole vertikálne na dve časti. Voľne použitý motív hviezd symbolizuje členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii. Na reverze autor pracuje s motívmi jednotlivých slovenských mincí. Ich zobrazenia sa bez ohraničenia vzájomne prestupujú v grafickom naznačení znaku eura - ?, ktorý vyjadruje očakávané zavedenie novej eurovej meny.

Autorom ďalšieho oceneného návrhu je akad. soch. Vojtech Pohanka, ktorý na averze tiež zobrazil budovu Národnej banky Slovenska a na reverz umiestnil v sústrednom prstenci piatich kruhov motívy reverzov slovenských mincí. Averz a reverz kompozične zjednocuje použitý kruhopis písma.

Zníženú tretiu cenu získali aj Pavel Károly a Mgr. art. Roman Lugár za návrh vytvorený v spoluautorstve. V symetricky rozdelenom poli averzu je v zrkadlovej kompozícii vľavo zobrazená budova Národnej banky Slovenska a vpravo budova Mincovne Kremnica. Na alternatívne predložených reverzoch sú stvárnené jednotlivé slovenské mince zasadené do plastického kazetovania, ktoré je doplnené zobrazením ich jednotného averzu a na jednom z riešení aj mapou Slovenska.

Plánovaný termín vydania pamätnej striebornej mince je december 2008. Banková rada NBS rozhodla, že minca bude zaradená do medzinárodného programu ?Spoločné emisie Európy? a z uvedeného dôvodu bude na averz doplnené logo programu ? európska hviezda so znakom eura.

Související článek: Slovenská koruna. Konec jedné národní měny
Máte-li zájem, můžete si u nás tuto v pravdě jedinečnou minci objednat. Zajistíte si tak hodnotný "kus" do své sbírky. Kus, který se již nebude nikdy, jako druh platidla, razit!

Zdroj: NBS
Staršie aktuality


Archív aktualít