Strieborná minca Štefan Banič - 150. výročie narodenia 2020 Štandard
posledná aktualizácia ceny
kód produktu
Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.
NIE JE SKLADOM
Pozrite si produkt
Podrobný popis
Štefan Banič - 150. výročie narodenia
Exkluzívna strieborná minca vydaná na Slovensku Mincovňou Kremnica v roku 2020 v kvalite štandard o hmotnosti 18 g je venovaná 150. výročiu narodenia Štefana Baniča.
Na rube zberateľskej euromince je vyobrazený portrét Štefana Baniča. Vpravo od portrétu je v dvoch riadkoch označenie nominálnej hodnoty "10 EURO" a v opise meno a priezvisko "ŠTEFAN BANIČ". Vľavo od portrétu sú v opise letopočty jeho narodenia a úmrtia "1870" a "1941" oddelené grafickou značkou.
Na líci zberateľskej euromince je vyobrazený nákres padáka zostrojeného Štefanom Baničom z dobovej patentovej listiny. V ľavej časti mincového poľa je štátny znak Slovenskej republiky. Pri spodnom okraji zberateľskej euromince vľavo je v opise letopočet "2020" a vpravo je v opise názov štátu "SLOVENSKO". Pod vyobrazením padáka je značka Mincovne Kremnica, štátny podnik, ktorú tvorí skratka "MK" umiestnená medzi dvoma razidlami, a pod ňou sú štylizované iniciálky autora zberateľskej euromince Mgr. art. Petra Valacha "PV".
Minca je dodávaná v limitovanom náklade iba 2 750 kusov pre celý svet!
Štefan Banič (23. 11. 1870 - 2. 1. 1941) - slovenský konštruktér a vynálezca. V roku 1907 odišiel za prácou do Ameriky. V Pensylvánii pracoval ako baník, kamenár, v strojárstve sa prejavil jeho zlepšovateľský talent. V roku 1912 bol svedkom tragickej leteckej nehody, ktorá ho podnietila k úvahám ako pomôcť pilotom. Podarilo sa mu navrhnúť prvý použiteľný letecký padák na princípe dáždnika. Patentový úrad vo Washingtone mu 25. 8. 1914 po predvedených zoskokoch udelil patent - právo vyrábať, používať a predávať vynález v USA. Americká armáda odkúpila patentovaný padák, ale nezaviedla ho do výstroja letectva. Letecké zbory USA prijali Baniča za čestného člena. V prvej svetovej vojne francúzski letci eskadry Lafayette použili pravdepodobne aj Baničov padák. Banič sa nakoniec vrátil do ČSR a pracoval v kameňolome ako strelmajster. Venoval sa ovocinárstvu a jaskyniarstvu. V roku 1930 sa stal spoluobjaviteľom jaskyne Driny. Jeho kariéra vynálezcu už nepokračovala.
Špecifikácia produktu
Žiadanka
Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.
Výkupný formulár
Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.