Aktuálne ceny: Cena zlata 2325.88 USD/oz   Cena striebra 29.882 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince zahraničia     Zlatá minca Cnosti kráľovnej - Spravodlivosť 1 Oz 2022 Proof
Limitovaná edícia
Posledný kus!

Zlatá minca Cnosti kráľovnej - Spravodlivosť 1 Oz 2022 Proof

16:49
posledná aktualizácia ceny
006709
kód produktu
3 140,00 EUR
oslobodené od DPH

Skladom Vypredané
-
+


Dostupnosť na predajniach

Skladom

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Kráľovské cnosti - Spravodlivosť

Exkluzívna zlatá minca vydaná britským zámorským územím Svätá Helena na rok 2022, vyrazená z najkvalitnejšieho zlata s rýdzosťou 99,99 % a hmotnosťou 1 Oz (31,1 g), je súčasťou šesťdielnej série Queen's Virtues. Táto séria vychádza z alegorických postáv pamätníka kráľovnej Viktórie pred Buckinghamským palácom, ktoré stelesňujú cnosti panovníčky (Víťazstvo, Pravda, Dobročinnosť, Spravodlivosť, Odvaha, Stálosť). Pre štvrtú mincu bola vybraná Spravodlivosť, ktorú má podľa korunovačnej prísahy panovník povinnosť zabezpečiť pre všetkých spolu so zákonom, a oslavuje Viktóriinu povesť spravodlivej a čestnej kráľovnej.

Návrh reverznej strany mince vytvoril renomovaný holandský medailér Elles Kloosterman. Pri rešpektovaní originálu zachytil časť mramorovej sochy od Thomasa Brocha, ktorá je umiestnená naľavo od centrálnej sochy kráľovnej Viktórie. Zobrazuje bočný pohľad na okrídleného anjela s mečom, ktorého čepeľ môže aj silou presadzovať právo a spravodlivosť. Dieťa po jeho ľavici nesie váhy spravodlivosti ako symbol spravodlivosti a rovnosti. Na rube mince sa nachádza latinský nápis "FIAT IUSTITIA" (v preklade "Nech sa stane spravodlivosť").
Postavenie monumentálneho pamätníka kráľovnej Viktórie v Londýne inicioval Eduard VII. po smrti svojej matky v roku 1901. Určený parlamentný výbor vybral miesto pre pamätník na konci slávnostnej trasy Mall, pred bránami Buckinghamského paláca. Na základe výberového konania bol návrhom a realizáciou pamätníka poverený sochár Thomas Brock. Odhadované náklady boli vyčíslené na 200 000 libier. Finančné prostriedky boli získané z celého britského impéria a od verejnosti. Slávnostné odhalenie sa uskutočnilo 16. marca 1911 za prítomnosti dvoch kráľovniných vnukov - kráľa Juraja V. a nemeckého cisára Viliama II. Pamätník bol úplne dokončený až v roku 1924.
Symbolika pamätníka je venovaná vlastnostiam kráľovnej Viktórie, ktoré ju urobili veľkou a obľúbenou. Na vrchole centrálneho pylónu stojí okrídlená Víťazka na zemeguli ako pozlátená bohyňa s palmovou ratolesťou. Pod ňou sú pozlátené personifikácie Stálosti s kompasom ukazujúcim na sever a Odvahy držiacej palicu. Dvojica orlov s rozprestretými krídlami v spodnom poschodí symbolizuje Britské impérium. Centrálna socha zvečňuje sediacu kráľovnú Viktóriu, ktorá sa pozerá na nákupnú triedu Mall. Susediace sochy znázorňujú Spravodlivosť, Pravdu a Materstvo/Charitu.
Pomník má kruhový pôdorys a je vymedzený protiľahlými fontánami a schodiskami vedúcimi na vyvýšenú plošinu. Dve bronzové sochy dopĺňajúce výzdobu fontán stelesňujú Morskú a Vojenskú moc, vedu a umenie. Reliéfy predstavujú mytologické postavy vodnej ríše, ktoré sa spájajú s množstvom ďalších sochárskych odkazov na britskú námornú veľmoc. Každú stranu dvojice schodísk strážia štyri samostatné bronzové sochy muža sprevádzaného levom. Žena s olivovou ratolesťou znázorňuje Mier, mladík s horiacou pochodňou Rozvoj, roľníčka so srpom a snopom obilia Poľnohospodárstvo a kováč s kladivom a zvitkom dokumentuje Výrobu.

Na averze mince je zobrazený portrét kráľovnej Alžbety II. od Jodyho Clarka, ktorý je doplnený iniciálami umelca "J.C.", nápisom "QUEEN ELIZABETH II - ST. HELENA", nominálnou hodnotou a rokom vydania "FIVE POUND - 2022".

Minca sa dodáva v reprezentatívnej škatuľke spolu s očíslovaným certifikátom pravosti vo veľmi limitovanom náklade iba 250 kusov pre celý svet!


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Východoindická společnost Séria Cnosti kráľovnej

Špecifikácia produktu

Autor:
Elles Kloosterman/Jody Clark
Hmotnosť:
31,1 g (1 Oz)
Nominálna:
5 SHP
Verzia:
Proof
Rýdzosť:
999.9/1000 Au
Téma:
História
Emisia:
2022
Hrana:
vrúbkovaná
Náklad:
iba 250 ks
Priemer:
32 mm
Séria:
Cnosti kráľovnej
Krajina pôvodu:
Sv. Helena

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
100.28.227.63

Holoubek koncern