Aktuálne ceny: Cena zlata 2411.15 USD/oz   Cena striebra 30.786 USD/oz  
  Zlaťáky     Obehové mince a bankovky
Cena -
-
- EUR
Dostupnosť -
Vybrať všetko
Skladom na pobočke +
Vybrať všetkozobrazít text

Obehové mince a bankovky

Obehové mince a bankovky predstavujú neoddeliteľnú súčasť danej doby, v ktorej žijeme..

Sú súčasťou nášho každodenného života. Ich funkcia nespočíva len v tom, že predstavujú aktuálne platidlo v danej krajine v aktuálnej dobe, ale nesú so sebou tiež pripomienku pre ďalšie generácie, čím napr. platili naši rodičia, prarodičia a pod. Sú nositeľom doby.

Zoradiť:
Celkom 0 produkty

Obehové mince a bankovky – spomienky na roky minulé...

Mince a bankovky používa každý z nás a denne sa s nimi stretávame v každodennom živote. Za život nám každému z nás prejde rukami nespočetné množstvo obehových mincí a bankoviek, ktoré sprevádzajú celý náš život. Za život sa stretávame tiež aj so zmenou a niektoré bankovky a mince zmiznú z obehu a sú nahradené novými. Avšak, aj keď príde k ukončeniu emisie mincí alebo bankoviek, mnoho ich medzi ľuďmi zostáva a prenášajú sa z generácie na generáciu. Neslúžia len ako uchovateľ spomienok, pripomienka našim deťom, ale časom sa tiež stávajú cennými a zberateľsky hodnotnými. Každá minca a bankovka danej doby predstavuje časť nášho života a je pripomienkou doby pre ďalšie generácie.

Česká mincovňa – sada obehových mincí

Každoročne vydává Česká mincovňa v spolupráci s Českou národní bankou sadu českých obehových mincí, ktoré sú ešte doplnené pamätným žetónom a uložené do zodpoveídajúceho a reprezentatívneho balenia s motívmi Českej republiky. Jednotlivé mince danej sady sú mince daného roku, ktoré obiehajú v platebnom styku v Českej republike.

V sade nájdeme 1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč a 50 Kč. Na každej jednotlivej minci nájdeme symbol krajiny, niečo z histórie a to robí z mincí tiež nositeľov doby. Na 1 Kč je vyobrazená svätováclavská koruna, na 2 Kč gombík, teda ozdobný šperk z doby Veľkomoravskej ríše.

Vyššie nominálne hodnoty potom predstavujú architektúru Českej republiky. Na 5 Kč nájdeme najznámejší most a to Karlov most, na 10 Kč je pripomienka brnenského Petrova, teda preslávená panoráma katedrály Petra a Pavla. Na 20 Kč nájdeme sochu sv. Václava na Václavskom námestí a na 50 Kč je vyobrazených niekoľko historických budov a symboly hlavného mesta Prahy - Karlov most, Národní divadlo, kostol sv. Mikuláša a Pražský hrad s katedrálou sv. Víta.

Pre zaujímavosť, práve 50 Kč, bola v roku 1993 vyhlásená ako najkrajšia obehová minca sveta.

Pamätný žetón, ktorý je taktiež súčasťou každej sady je tiež venovaný českej architektúre a na averznej strane nájdeme najkrajšie české hrady – Bouzov, Kost, Křivoklát, Karlštejn a Hlubokou. Reverzná strana potom patrí pražským pamiatkam – Staroměstská radnica s orlojom, Průmyslový palác, Prašná brána, Národní muzeum a Pražský hrad.

Každá sada je vydávaná dvojjazyčne a prebal opäť zobrazuje ďalšie pamiatky Českej republiky.

Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
44.211.31.134

Holoubek koncern