Cena platiny a grafy
AKTUÁLNA CENA PLATINY
1 UNCE: 941,15 $ | 891,79 €
1 GRAM: 30,26 $ | 28,67 €
10. 12. 2024 02:41
PLATINA - MLADÝ KOV S PERSPEKTÍVOU
Na rozdiel od zlata a striebra, ktoré poznali už prvé civilizácie, má platina pomerne nedávnu históriu. Jej vznik sa datuje do 18. storočia. Konkrétne do roku 1751, keď bola zaradená medzi drahé kovy.
Prvý dôkaz o používaní platiny však podľa odborníkov pochádza z roku 700 pred n. l. Išlo o slávnu "Skrinku z Téb". Táto malá skrinka bola zdobená hieroglyfmi vyrobenými zo zlata, striebra a spomínanej platiny.
Zastúpenie na londýnskom trhu
Prvé záznamy o obchode s drahými kovmi pochádzajú zo 17. storočia, teda zo začiatku éry zlatej horúčky. V dôsledku prílevu zlata do Európy vznikol v Londýne, významnom finančnom a obchodnom centre, "London Good Delivery List". Medzinárodné obchodné združenie dostalo právo udeľovať rafinériám, ktoré spĺňali stanovené normy kvality drahých kovov, povolenie na vstup na londýnsky trh.
Pravidlá obchodovania s platinou boli stanovené v roku 1973 prostredníctvom "London Platinum and Palladium Quotation", predchodcu dnešného LPPM. Obchodná asociácia London Platinum & Palladium Market Trade Association pôsobí ako hlavné spojenie medzi trhom a ostatnými oficiálnymi inštitúciami. Podieľa sa na určovaní trhových cien platiny a paládia v hlavných obchodných centrách na celom svete.
Platina vzácnejšia ako zlato
Podľa odborných prognóz vývoja produkcie je platina približne 20-krát vzácnejšia ako zlato. Produkcia platiny je preto podstatne nižšia ako výroba zlata, ale spotreba neustále rastie.V ročnom porovnaní pripadá na 3 000 až 3 500 ton vyťaženého zlata len 200 ton platiny. Preto ju možno podobne ako striebro zaradiť medzi "veľmi podhodnotené kovy". Zároveň sa veľmi ťažko ťaží a často je len vedľajším produktom ťažby iných kovov.
Platina je vnímaná ako priemyselný kov. Používa sa pri výrobe optických vlákien, termočlánkov a katalyzátorov. Vo farmaceutickom priemysle je dôležitou súčasťou chemoterapie. Je tiež obľúbeným kovom pri výrobe šperkov. Na rozdiel od striebra platina neoxiduje a spĺňa vysoké nároky na estetiku aj praktickosť. Platina si našla svoje stále miesto aj v podobe investičných mincí a platinových zliatin. Hoci ich tradícia je kratšia ako tradícia rovnakých zlatých výrobkov, spĺňajú všetky predpoklady na to, aby sa stali popredným investičným aktívom.
Obmedzené zdroje prírodného bohatstva
Najväčším producentom platiny je Južná Afrika. V roku 2022 vyťažila približne 140 ton tohto kovu, čo zodpovedá až 80 % celosvetovej produkcie. Ďalšími významnými producentmi sú Rusko s približne 20 tonami, nasleduje Zimbabwe s 15 tonami a Severná Amerika s približne 9,3 tonami.
Hlavné faktory ovplyvňujúce cenu platiny
- Globálna ponuka a dopyt - hlavným spotrebiteľom platiny je priemysel. Zvyšujúci sa dopyt môže tento trend zvýšiť až o 12
- Ekologizácia - je známe, že platina sa používa vo vozidlách s vysokými emisiami CO₂. Ak dôjde k prechodu na ekologickejšie autá, záujem, a teda aj cena, môže klesnúť. To zasa zvýhodňuje druhý kov, paládium.
- Juhoafrická republika je najväčším producentom platiny. Hospodárska a geopolitická situácia, ako aj rozhodnutie krajiny o objeme produkcie budú mať na trh veľký vplyv.
- Čierne labute - neočakávané udalosti, ktoré zamiešajú kartami svetovej ekonomiky, a teda aj cenami drahých kovov.
- Americký dolár - ceny investičných kovov, a platina nie je výnimkou, výrazne ovplyvňuje menová politika americkej centrálnej banky.
- Česká koruna - posilňovanie alebo oslabovanie národnej meny bude určujúcim faktorom aj pre našich investorov.