+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

5 predajní

Bratislava, Praha, Brno, Ostrava
a Liberec.
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Cena platiny a grafy platiny

  1 gram 936 Kč   36,00 €   $43.21    
    1 unce 26 534 Kč   1.020,52 €   $1,225.00    

investiční platina

Platina má na rozdiel od zlata a striebra, ktoré boli známe najstarším civilizáciám, pomerne nedávnu históriu. Hoci modernú históriu tohto vzácneho kovu môžeme datovať od 18. storočia, prvý objekt, ktorý obsahoval platinový kov, bola malá krabička datovaná do obdobia z roku 700 pred naším letopočtom. Jednalo sa o slávnu „Casketu z Théb“. Táto malá krabička bola zdobená hieroglyfmi zo zlata, striebra a tiež už zmienenej platiny.

Platina bola zaradená do kategórie drahého kovu v roku 1751. Londýn bol vždy dôležitým centrom, nielen finančným, obchodným, ale tiež dôležitým pre kovy. Obchodovanie tu bolo založené v 20. storočí a týkalo sa už zavedeného a známeho zlata. V roku 1973 bol predstavený „London platinum quotation“, určité zakotvenie a určovanie ceny. Predchodca upevňovacích prostriedkov. V roku 1979 vedúci obchodníci z Londýna a Zürichu dosiahli dohody štandardizovať špecifikácie a pôvod kovu.

The London Platinum & Palladium Market (LPPM)

LPPM je obchodné združenie, ktoré pôsobí ako koordinátor činností prevádzaných menom svojich členov a ďalších účastníkov na trhu v Londýne. Pôsobí ako hlavný článok medzi trhom a regulátormi – ďalších oficiálnych orgánov. To všetko zaisťuje a podporuje kvalitný vývoj na trhu s platinou a paládiom, kde môžu všetci účastníci získať pocit dôvery a s dôverou aj pracovať. Trh je riadený predsedom a riadiacimi výbormi, ktoré každoročne volia svojich členov. Popredné organizácie zaoberajúce sa platinou a paládiom v hlavných centrách po celom svete sú zastúpené na londýnskom trhu.

Vo finančnom sektore má platina ako investícia omnoho kratšiu históriu ako zlato alebo striebro. Podľa predpokladov a prognóz vývoja ťažby, pokladajú odborníci platinu za asi 20krát vzácnejšiu ako žltý kov. Vzhľadom na túto skutočnosť má platina obvykle tendenciu predávať sa za nižšiu cenu ako zlato. Od roku 2014 poklesla cena platiny výraznejšie ako pri zlate. Boli sme svedkami toho, keď platina bola omnoho drahšia ako zlato, následne sa všetko obrátilo a zlato je drahšie. V porovnaní so zlatom je zrejmé, že platina je veľmi podhodnotená, pdobne ako je napr. striebro. Platina je vo väčšej miere braná skôr ako priemyslový kov než investičný. Spotreba rastie, najmä zo strany priemyslu, taktiež ťažba je podstatne nižšia ako pri zlata.

Za najväčšieho ťažiara môžeme považovať južnú Afriku, kde sa ťaží takmer 80% celosvetovej produkcie. Ďalšími významnými ťažiarmi sú Rusko s podielom cca 10%, Zimbabwe a zvyšok potom pripadá na severnú Ameriku a južní Ameriku. Bane v Afrike sú hlboké až 4 kilometre a ťažba je veľmi náročná. Platina sa často ťaží ako vedľajší produkt spoločne s ďalšími kovmi. Celkové množstvo platiny, ktoré je za rok vyťažené, predstavuje cca 130–200 ton, čo je v porovnaní so zlatom, ktorého sa vyťaží cca 3 000 tun, veľmi málo. Pokiaľ by sme ťažbu previedli na unce, je každoročne vyprodukovaných cca 5 000 000 uncí platiny. Oproti tomu produkcia zlatých baní činí cca 100 000 000 uncí.

Všetko teda nasvedčuje tomu, že platina je veľmi vzácnym kovom a cena by sa mala pohybovať úplne inde. Cenu platiny ovplyvňuje množstvo faktorov, čo predstavuje často vačšiu volatilitu ako pri zlate. Na platinu majú vplyv aktuálne udalosti, trhové špekulácie, priemyslový dopyt a kupna sila. Cenu komodít určuje ponuka a dopyt a platina nie je výnimkou.

Za posledných 10 rokov bola cena platiny najnižšia 5. decembra 2008 o 12:30 h., kedy sa trojská unca obchodovala za 793,20 dolárov. Na druhú stranu, najvyššiu cenu dosiahla 5. marca 2008 o 12:30 h., kedy sa dostala na 2 270,50 dolárov za uncu. Na nasledujúcom grafe je zaznamenaný vývoj ceny platiny v rozmedzí rokov 1986-2016.

1986-2016-platinum