Cena paládia a grafy
AKTUÁLNA CENA PALÁDIA
1 UNCE: 1 030,33 $ | 977,33 €
1 GRAM: 33,13 $ | 31,42 €
21. 11. 2024 07:47
PALÁDIUM - NAJVZÁCNEJŠÍ KOV V SÚČASNOM SVETE
Paládium je jedným z najcennejších platinových kovov. Odborníci odhadujú, že je 15-krát vzácnejšie ako platina a dokonca 30-krát vzácnejšie ako zlato. Podobne ako platina, ani paládium nemá takú dlhú históriu, akou sa môže pochváliť zlato alebo striebro.
Objav paládia sa datuje do roku 1803, keď ho izoloval anglický chemik a fyzik William Hyde Wollaston a o rok neskôr ho pomenoval podľa asteroidu Pallas. Spočiatku sa paládium považovalo za bezcenný produkt ťažby platiny, ale v súčasnosti sa ukázalo, že ide o jeden z najcennejších kovov na trhu.
Londýnsky trh s platinou a paládiom
Na londýnskom trhu sú zastúpené popredné organizácie zapojené do obchodu s paládiom vo veľkých centrách na celom svete. Riadia sa pravidlami stanovenými v roku 1984 prostredníctvom "London Platinum and Palladium Quotation", predchodcu dnešného "The London Platinum& Palladium Market". Obchodné združenie LPPM je kľúčovým sprostredkovateľom medzi londýnskym trhom a ostatnými oficiálnymi orgánmi. Zabezpečuje a podporuje zdravý rozvoj trhu s platinou a paládiom.
Obmedzené a závislé zdroje paládia
Zásoby paládia nie sú obrovské, celosvetová produkcia dosahuje len približne 210 ton ročne, podobne ako v prípade platiny. Novoobjavené ložiská majú často takú nízku koncentráciu kovu, že akákoľvek ťažba by bola nerentabilná. To spôsobilo závislosť od dvoch hlavných výrobcov. Viac ako 40 % paládia pochádza z Južnej Afriky. Rusko v roku 2022 vyprodukovalo až 44 %. O zvyšné percentá sa delia USA, Kanada, Zimbabwe a ďalšie krajiny.
Obmedzenia produkcie sa odrážajú na trhu a akýkoľvek nedostatok zdrojov má tiež významný vplyv na cenu. Dôkazom bol marec 2022. Vojna na Ukrajine a následné protiruské sankcie doslova vystrelili cenu paládia na rekordnú úroveň viac ako 3440 USD/Oz.
Nenahraditeľnosť kovu zvyšuje dopyt
Paládium našlo významné využitie v automobilovom priemysle. Ako dôležitá súčasť katalyzátorov prispieva k znižovaniu emisií výfukových plynov. Zároveň je jediným kovom, ktorý je schopný zachytávať vodík pri určitých teplotách, vďaka čomu je nenahraditeľný v chemickom sektore. Vďaka antikoróznym, hypoalergénnym a antioxidačným vlastnostiam je paládium predurčené na to, aby nahradilo doteraz tradičné kovy v zubnom lekárstve a šperkárstve. Tento kov spĺňa minimálne požiadavky na údržbu a pri kontakte s ľudským telom nespôsobuje alergické reakcie
Svetové mincovne a rafinérie na túto skutočnosť reagujú neustálym rozširovaním svojich portfólií o investičné mince a zliatky vyrobenéz paládia.Do popredia sa dostávajú paralelné rady popredných investičných titulov z kovu, ktorý stále predstavuje niečo nové a jedinečné
Hlavné faktory ovplyvňujúce cenu paládia
- Ponuka v porovnaní s dopytom - v roku 2023 sa očakáva dopyt na úrovni približne 9,7 milióna uncí. V dôsledku poklesu ponuky sa deficit prehĺbi a už teraz presiahne 700 000 Oz, čo je najviac od roku 2018
- Ekologický vývoj - podstatná časť vyťaženého paládia sa používa v katalyzátoroch, ktoré odstraňujú škodlivé výfukové plyny z benzínových automobilov. Súčasný environmentálny trend je hnacou silou nárastu spotreby tohto kovu.
- Geopolitika - najväčšia produkcia paládia je v skutočnosti v dvoch krajinách. Vzťahy Južnej Afriky a Ruska s okolitým svetom budú mať rozhodujúci význam pre vývoz a dostupnosť tohto kovu na trhu.
- Čierne labute - globálne otrasy môžu zásadne zmeniť pohľad a vnímanie tradičných hodnôt
- Americký dolár - kurz národnej meny najväčšej svetovej ekonomiky je naviazaný na politiku americkej centrálnej banky.
- Česká koruna - pri vývoji cien drahých kovov treba zohľadniť trend posilňovania alebo oslabovania meny