+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

5 predajní

Bratislava, Praha, Brno, Ostrava
a Liberec.
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Cena paládia a grafy paládia

  1 gram 1 540 Kč   60,47 €   $71.01    
    1 unce 43 647 Kč   1.714,32 €   $2,013.22    

investiční palladium

Paládium patrí spoločne s platinou medzi drahé a vzácne kovy. História paládia nie je tak dlhá, ako pri zlate a striebre. Objav paládia sa datuje do roku 1803, kedy ho objevil spolu s rhodiom z platinovej rudy v južnej Amerike anglický chemik a fyzik William Hyde Wollaston. Paládium bolo získané z platinovej rudy pomocou lúčavky kráľovskej, pridáním kyanidu ortuťnatého, kedy následne vznikol kyanid paladnatý a zahrievaním sa uvoľnilo čisté paládium.

The London Platinum & Palladium Market (LPPM)

LPPM je obchodné združenie, ktoré pôsobí ako koordinátor činností prevádzaných menom svojich členov a ďalších účastníkov na trhu v Londýne. Pôsobí ako hlavný článok medzi trhom a regulátormi – ďalších oficiálnych orgánov. To všeko zaisťuje a podporuje kvalitný vývoj na trhu s platinou a paládiom, kde môžu všetci účastníci získať pocit dôvery a s dôverou aj pracovať. Trh je riadený predsedom a riadiacimi výbormi, ktoré každoročne volia svojich členov. Popredné organizácie zaoberajúce sa platinou a paládiom v hlavných centrách po celom svete sú zastúpené na londýnskom trhu.

Zásoby paládia nie sú nejak obrovské. Viac ako 40% paládia sa ťaží v južnej Afrike, cez 40% je produkovaných v Rusku a zvyšok pripadá na USA, Kanadu, Zimbabwe a ostatné štáty. Celková ročná produkcia činí cca 200 ton, čo predstavuje cca 6 500 000 uncí. Najväčšia spotreba tohto kovu, ktorý je skôr chápaný ako priemyslový kov je v automobilovom priemysle, elektronickom priemysle a tiež šperkárskom priemysle. Zvyšok pripadá na chemický priemysel, zubné lekárstvo a investície. Hlavným hýbateľom ceny je teda priemysel. Nachádzanie vhodných miest s vyššou koncentráciou paládia je príliš malé na to, aby sa vôbec oplatilo začať ťažbu. Taktiež trh s týmto kovom nie je veľký a hlavným držiteľom paládia, a to viac ako 50% je Rusko, ktoré môže cenu ovplyvňovať. To všetko bude mať vplyv na budúci rast ceny.

1986-2016-palladium