Aktuálne ceny: Cena zlata 2222.51 USD/oz   Cena striebra 24.9655 USD/oz  
  Zlaťáky    Obehové mince a bankovky     Budovanie československej meny - Alois Rašín bankovka 100 Kč emisie 2019

Budovanie československej meny - Alois Rašín bankovka 100 Kč emisie 2019

08:35
posledná aktualizácia ceny
005407
kód produktu


Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Podrobný popis

Pamätná bankovka k 100. výročiu budovania československej meny

Bankovka 100 Kč vzor 2019

Dňa 31. januára 2019 vydala Česká národná banka prvú pamätnú bankovku v nominálnej hodnote 100 Kč k 100. výročiu budovania československej meny. Bankovka je 84 mm široká a 194 mm dlhá. Prípustná odchylka v jej šírke je 1,5 mm a v jej dĺžke 1,5 mm. Bankovka je vytlačená na prírodne sfarbenom papieri s lokálnym stupňovitým vodoznakom, bieločiarym vodoznakom a ochranným prúžkom. Stupňovitý vodoznak je umiestnený na 53 mm širokom nepotlačenom okraji bankovky (ďalej len „kupón“) a tvorí ho portrét Aloisa Rašína. Vedľa stupňovitého vodoznaku s portrétom Aloisa Rašína je smerom k stredu bankovky bieločiary vodoznak označujúci hodnotu „100“ a lipový list s plodom. Bankovkový papier použitý pre tlač bankoviek je opatrený viditeľnými oranžovými ochrannými vláknami o dĺžke približne 6 mm. Na lícnej aj rubovej strane bankovky sú z plochy vytlačené na kupóne žlté krúžky.

Soutisková značka AR
Bankovka je opatrená ochrannou sútlačovou značkou v pravej hornej časti tlačového obrazca lícnej strany a ľavej hornej časti tlačového obrazca rubovej strany v podobe liniek a plôšok na lipovom lístku. V priesvite proti svetlu sa linky a plôšky sútlačovej značky z oboch strán bankovky spoja do štylizovaných písmen AR.

Monogram Republiky československé
Na líci bankovky je v ľavej časti tlačového obrazca portrét prvého československého ministra financií Aloisa Rašína. Vpravo od portrétu je vyobrazená budova ústredia Českej národnej banky v Prahe so súsoším Svetlonosa s levom. V dolnej časti budovy je opticky premenlivou farbou vytlačená kruhová plocha s monogramom Republiky československej "RČS" a lipovými lístkami. Heraldický lev
Vpravo od budovy sú vytlačené lipové listy v odtieňoch hnedej farby. Pri spodnom okraji bankovky vľavo je drobným písmom vytlačené meno autorky výtvarného návrhu bankovky "EVA HAŠKOVÁ INV.", vpravo meno rytca "MARTIN SRB SC.". Vpravo od monogramu je označenie predstaviteľa emisnej banky slovom "GUVERNÉR" a faksimile jeho podpisu. Letopočet vydania bankovky "2019" je umiestnený vľavo od monogramu. Na páse pri pravom okraji bankovky je negatívne vyznačené číslo "100" a opakujúci sa mikrotext "100". V dolnej časti bankovky je vytlačený český heraldický lev so srdcovým štítom so znakom Slovenska. V kruhovej ploche s levom je umiestnený skrytý obrazec, ktorý pri určitom uhle dopadu svetla vytvára tmavé alebo svetlé číslo "100".

Velký státní znak České republiky
Na rube bankovky je uprostred tlačového obrazca vytlačená alegorická hlava Republiky s náznakom frýgickej čiapky z priečelia budovy Státní tiskárny cenin v Prahe. Vľavo od portrétu je vytlačené priečelie tzv. Schebkovho paláca v Prahe, niekdajšieho sídla Bankovního úřadu ministerstva financií a Národní banky Československej. Hlavu sprava čiastočne prekrýva vavrínová ratolesť. Pod ratolesťou je umiestnený veľký štátny znak Českej republiky. Pod hlavou je umiestnený text "1919" a "2019". Hodnota 100
Na páse pri ľavom okraji bankovky je negatívne vyznačené číslo "100" a opakujúci sa mikrotext "100". Súbežne so spodnou stranou bankovky je dole umiestnený nápis "PADĚLÁNÍ BANKOVEK SE TRESTÁ PODLE ZÁKONA". Pri spodnom okraji bankovky je drobným písmom vľavo vytlačený nápis "© ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA", uprostred "STÁTNÍ TISKÁRNA CENIN, STÁTNÍ PODNIK, PRAHA" a vpravo meno rytca "MARTIN SRB SC.". V hornej časti bankovky je vytlačené hodnotové číslo "100" označujúce nominálnu hodnotu bankovky.

Budovanie československej meny

Československá koruna bola ustanovená zákonom č. 84 z 25. februára 1919, na ktorého základe boli medzi 3. až 19. marcom 1919 stiahnuté a okolkovené rakúsko-uhorské bankovky, ktoré boli postupne až do júla 1920 vymienané za nové československé štátovky. Prvým peniazom nového štátu bola 100 korunová štátovka z 15. apríla 1919. Prvými mincami boli 20 halier a 50 halier s ročníkom razby 1921 vydané vo februári 1922. Prvá korunová minca bola do obehu uvoľnená tiež v roku 1922. Prvou skutočnou bankovkou (nie štátovkou) bola 20 korunáška s dátumom 1. október 1926, ale do obehu sa dostala až v marci 1927.

První československá koruna

14. apríla 1920 bol prijatý zákon o cedulovej banke, ktorý predchádzal vzniku centrálnej banky, ktorá však definitívne vznikla až 21. marca 1926 a svoju činnost zahájila až 1. apríla 1926. Prvým guvernérom sa stal Vilém Pospíšil, ktorý bol do tej doby hlavný riaditeľ Městské spořitelny pražskej a bol tiež priateľom Aloisa Rašína a popredný finančný odborník v krajine.

Po druhej svetovej vojne bola 1. novembra 1945 uskutočnená menová reforma, ktorá riešila problém, že na území Československa kolovalo príliš mnoho platidiel - okrem piatich mien (protektorátna, říšskonemecká, slovenská, maďarská a poľská) aj rôzne vojenské poukážky. Táto reforma bola naviac spojená so znárodnením bánk a podnikov podľa Benešových dekrétov. Situácia sa čiastočne stabilizovala, ale naďalej bol v krajine hospodársky chaos z dôvodu znárodnenia a nového postavenia kľúčových firiem v priemysle. Po februári 1948 nastalo ďalšie znárodňovanie priemyslu.

Ďalšia menová reforma prišla 1. júla 1953. Nová československá koruna bola vymieňaná v pomere 1:5 pri čiastkach do 300 (starých) Kčs, vyššie čiastky boli vymieňané v pomere 1:50. Naviac Československo prestalo byť koncom roka 1954 členom MMF a Svetovej banky, ktoré v roku 1944 spoluzakladalo. Po menovej reforme v roku 1953 bola väčina ľudí ožobračená a naviac ceny začali stúpať. Do konca 50. rokov sa podarilo situáciu stabilizovať, ale ukázalo sa, že centrálne riadená politika začína vykazovať značné ekonomické nedostatky. V 60. rokoch prišla liberalizácia pomerov v Československu, ktorá však bola zastavená sovietskou inváziou v auguste 1968. Potom prišla normalizácia, kedy bola celá ekonomika odtrhnutá od reálneho vývoja vo svete a nastávala postupná izolácia ekonomiky ČSSR. Narastala inflácia, ktorú vláda skrývala menovými dotáciami a izoláciou koruny voči iným menám. Ekonomické problémy centrálne riadenej ekonomiky boli jedným z dôvodov pádu komunistického režimu v ČSSR v novembri 1989 a k nežnej revolúcii.

1. januára 1993 došlo k rozddleniu Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky na dva samostatné štáty a 8. februára 1993 prebehla menová odluka, ktorou československá koruna zanikla. Výmenný pomer k nástupníckym menám bol 1:1. Stali sa nimi česká koruna a slovenská koruna, ktorú vystriedalo na Slovensku 1. 1. 2009 euro.


Špecifikácia produktu

Náklad:
20 000 ks
Rozmer:
194 x 84 mm
Krajina pôvodu:
Česká republika
Emitent:
ČNB
Autor:
Eva Hašková
Nominálna:
100 Kč
Tlač:
STC Praha
Emisia:
2019
Téma:
Pamětní bankovky

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.



Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
44.223.39.199

Holoubek koncern