Aktuálne ceny: Cena zlata 2411.15 USD/oz   Cena striebra 30.786 USD/oz  

Tutanchamón – 100. výročie

K objaveniu hrobky faraóna Tutanchamóna došlo v Údolí kráľov 4. novembra 1922 britským archeológom Howardom Carterom. Význam nálezu sa dal tušiť ihneď po zistení, že pečate strážcov pohrebiska sú na vstupe do pohrebnej komory neporušené.

Carter s jeho mecenášom lordom Carnarvonom vstúpili do 3 300 rokov uzavreté hrobky 26. novembra 1922. Následne sa potvrdilo, že vykrádači hrobov nikdy neprenikli do pohrebnej komory a ďalších dvoch miestností. Vďaka tomu sa zachoval neporušený sarkofág a bohatá pohrebná výbava, ktorá ohromila celý svet. Najväčší úžas vzbudila posmrtná zlatá maska, ktorá sa stala ikonickým artefaktom starovekého Egypta. Samotný faraón Tutanchamón patril medzi menej významných vládcov 18. dynastie známej ako Nová ríša. Na trón zasadol okolo roku 1353 pred n. l. v 9 rokoch. Zomrel bez dedičov niekedy okolo 19. roku života pravdepodobne na následky úrazu. Celosvetové povedomie o jeho živote prinieslo až objavenie hrobky.

Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
44.211.31.134

Holoubek koncern