Aktuálne ceny: Cena zlata 2321.77 USD/oz   Cena striebra 27.293 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince zahraničia     Zlatá minca Ruaumoko - Guardian of Volcanoes 1 Oz 2023 Proof
Novinka
Limitovaná edícia

Zlatá minca Ruaumoko - Guardian of Volcanoes 1 Oz 2023 Proof

09:22
posledná aktualizácia ceny
007188
kód produktu


Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Rūaumoko - Guardian of Volcanoes - 1 Oz

Táto exkluzívna minca Bank of New Zealand 2023 Proof 1 Oz z rýdzeho zlata s rýdzosťou 99,99 % je inšpirovaná maorskou mytológiou a zobrazuje Rūaumoko - Strážcu sopiek.

Na reverze mince je zobrazený Rūaumoko pod sopkou chrliacou dym a lávu. Motív je vytvorený v tradičnom maorskom výtvarnom štýle. Dizajn využíva charakteristické ornamenty, ako sú špirály, geometrické tvary a línie. Na okružie je uvedený názov "RŪAUMOKO - STRÁŽCA VULKÁNOV" a nominálne hodnoty "TEKAU TĀRA" a "TEN DOLLAR" v maorskom a anglickom jazyku.
Rūaumoko je v maorskej mytológii bohom sopiek a zemetrasení. Je synom Ranginuiho (nebeského otca) a Papatūānuku (matky zeme). Legendy rozprávajú o udalosti, ktorá viedla k stvoreniu sveta. Ranginui a Papatūānuku boli rodičmi mnohých bohov, ktorí sa chúlili v temnote ich tesného objatia. Túžba po svetle a priestore viedla Tāne Mahuta, boha lesa, k tomu, aby prvý pár oddelil. Najmladší, Rūaumoko, bol vtedy ešte na prsiach svojej matky, a tak prenikol do jej tela. Papatúānuku sa snažila syna zahriať vnútorným ohňom. Ale boha sopky teplo podnietilo k zúrivosti a hnevu. Pri každom jeho pohybe oheň stúpal na povrch a vytváral trhliny, z ktorých vytekala sopečná láva. Iné verzie príbehu zase vysvetľujú zemetrasenia. Je to prejav života Rúumoka pod zemou alebo tiež predzvesť jeho zrodenia. Hukot a chvenie zeme sprevádzajú jeho pokus uniknúť z lona matky.
Mytológia pôvodných obyvateľov Nového Zélandu používala túto legendu na vysvetlenie častej tektonickej a sopečnej činnosti krajiny, ktorá leží na rozhraní Tichomorskej a Indickej dosky.

Nalícnej strane mince je portrét Alžbety II. od Iana Rank-Broadleyho, nápisy "NEW ZEALAND", "ELIZABETH II", rok vydania "2023" a údaje o hmotnosti a rýdzosti.

Minca je uložená do tematických škatuliek s certifikátom pravosti. Náklad je limitovaný na iba 99 kusov pre celý svet!


Špecifikácia produktu

Náklad:
iba 99 ks
Autor:
David Hakaraia/Ian Rank-Broadley
Hmotnosť:
31,1 g (1 Oz)
Nominálna:
10 NZD
Priemer:
40 mm
Hrana:
vrúbkovaná
Krajina pôvodu:
Nový Zéland
Emisia:
2023
Mincovňa:
BH Mayer’s Mint
Verzia:
Proof
Rýdzosť:
999,9/1000 Au

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.238.117.130

Holoubek koncern