Aktuálne ceny: Cena zlata 2398.71 USD/oz   Cena striebra 29.163 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince zahraničia     Zlatá minca Matariki Maori Art 1 Oz 2022 Proof
Akcia
Limitovaná edícia

Zlatá minca Matariki Maori Art 1 Oz 2022 Proof

22:07
posledná aktualizácia ceny
006684
kód produktu
Pôvodná cena: 3 200,00 EUR
3 140,00 EUR
oslobodené od DPH

Skladom Vypredané
-
+


Dostupnosť na predajniach
Zľava pri produkte je 60,00 EUR.
Zľava sa počíta vždy z aktuálnej ceny produktu, ktorá sa mení každých 5 minút. Ide o najnižšiu cenu, za ktorú je produkt za posledných 30 dní ponúkaný.

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Matariki - 1 Oz

Exkluzívna zlatá minca vydaná Bank of New Zealand na rok 2022 a vyrazená v prémiovej kvalite proof s hmotnosťou 1 Oz z 99,99 % rýdzeho zlata na motívy maorskej mytológie. Predstavuje Matariki, maorský nový rok, a legendu o jeho vzniku.

Na reverze mince je zobrazená bytosť Matariki, ktorej celé meno znie "Ngā Mata o te Ariki Tāwhirimātea" - "Oči boha Tāwhirimātea". Boh počasia Tāwhirimātea, zobrazený v tradičnom maorskom umeleckom štýle, v hneve vrhá svoje oči na oblohu, kde sa z nich stávajú hviezdy zo súhvezdia Matariki. Pozadie tvorí pravidelný dekor hviezd. Na rube mince sú symboly hviezd, ktoré citujú názov mince "MATARIKI" a nominálne hodnoty "TEN DOLLAR" a "TEKAU TĀRA" v angličtine a maorčine.
Matariki, maorský nový rok, pripadá podľa lunárneho kalendára na koniec júna až začiatok júla. Začiatok nového roka sa ohlasuje východom rovnomenného súhvezdia, známeho ako Plejády, po krátkej neprítomnosti.
Oslavy Mataraki sú spojené s tradičnými maorskými obradmi. Ľudia získavajú predpoveď na nadchádzajúci rok z pozorovania jednotlivých hviezd súhvezdia. Spomínajú na svojich blízkych, ktorí v uplynulom roku zomreli, aby sa vydali na cestu za tými, ktorí žili pred nimi. Obetujú hviezdam jedlo, aby po návrate z podsvetia načerpali silu. S Matariki odchádzajú duše do svojich ďalších životov, Matariki víta vychádzajúce slnko a prináša prísľub nového roka v celej jeho kráse. Je to signál, že je čas plánovať budúcnosť a chopiť sa nových príležitostí.
Stvorenie Mataraki sa objavuje v jednej z hlavných maorských legiend. Po tom, čo Tāne, boh lesa, oddelil Ranginuiho, otca neba, a Papatūanuku, matku zeme, zo svojho objatia, získal slobodu, po ktorej spolu so svojimi bratmi túžil. Jediný, kto nesúhlasil s odlúčením rodičov, bol Tāwhirimātea. Rozzúrený boh počasia si vytrhol vlastné oči a hodil ich do neba na otcovu hruď. Ďalší priebeh legendy opisuje jeho pomstu, ktorá viedla k božskej vojne s jeho bratmi.

Na lícnej strane mince je portrét Alžbety II. od Iana Rank-Broadleyho, nápisy "NEW ZEALAND", "ELIZABETH II", rok vydania "2022" a údaje o hmotnosti a rýdzosti.

Minca je uložená do tematických škatuliek s certifikátom pravosti. Náklad je limitovaný na iba 150 kusov pre celý svet !


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Mince inšpirované Maorskou kultúrou

Špecifikácia produktu

Emisia:
2022
Hrana:
vrúbkovaná
Nominálna:
10 NZD
Verzia:
Proof
Rýdzosť:
999,9/1000 Au
Krajina pôvodu:
Nový Zéland
Hmotnosť:
31,1 g (1 Oz)
Mincovňa:
BH Mayer’s Mint
Náklad:
iba 150 ks
Priemer:
40 mm
Téma:
Povesti, legendy a mýty

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
100.28.0.143

Holoubek koncern