Aktuálne ceny: Cena zlata 2070.05 USD/oz   Cena striebra 25.495 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá minca 2500 Kč Baňa Michal v Ostrave 2010 Proof
Akcia

Zlatá minca 2500 Kč Baňa Michal v Ostrave 2010 Proof

21:22
posledná aktualizácia ceny
000231
kód produktu


Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Podrobný popis

Zlatá minca 1/4 Oz - Kultúrne pamiatky technického dedičstva - Baňa Michal

zlata-mince-dul-michal-v-ostrave-2010

Na lícnej strane mince je v polkruhovej výseči zobrazený banský stroj poháňaný elektromotorom ako príklad vnútorného vybavenia bane. Na pravom okraji raznice je značka Českej mincovne a v spodnej časti raznice je označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "2500 Kč". Nad mincovým strojom je názov štátu "ČESKÁ REPUBLIKA" a kompozícia heraldických zvierat z veľkého štátneho znaku. V strede je český lev, vpravo sliezska orlica a vľavo moravská orlica. Po obvode mince je v neuzavretom opise názov cyklu "KULTÚRNE PAMIATKY TECHNICKÉHO DEDIČSTVA".

Na rubovej strane mince je zobrazená ťažobná veža bane Michal. Pod vyobrazením ťažobnej veže je uvedený rok razby "2010". Pri ľavom a pravom okraji mince je neuzavretý nápis "BANÍCTVO MICHAL V OSTRAVE". Iniciály autora výtvarného návrhu mince, akademického sochára Zbyňka Fojtů, sú umiestnené pri pravom okraji mince pod opisom.

Najstaršia história bane Michal je spojená so snahou vtedajšieho rakúskeho štátu o podporu ťažby uhlia ako predpokladu rozvoja priemyslu. V roku 1842 tzv. montánna éra položila v Michalkoviciach kruhové privilegované kutisko a o rok neskôr tu začala hĺbiť dve jamy. Prvá z nich, jama Ferdinand, zanikla v 80. rokoch 19. storočia.

dul_michal

Druhá jama sa nazývala Michalská jama podľa zosnulého dvorného radcu Michala Laiera. V roku 1856, keď štátny banský podnik vykazoval značné straty, baňu kúpila spoločnosť Severná železnica Ferdinand, ktorá vybudovala a prevádzkovala železnicu z Viedne cez Ostravu do poľských soľných baní.

Vo vlastníctve tejto spoločnosti zostala baňa Michal až do jej znárodnenia v roku 1945, keď bola začlenená do koncernu Ostravsko-karvinské kamenné baneBane Michal pred rokom 1912Uhoľné bane, n. p. V roku 1946 bola baňa premenovaná na meno sociálnodemokratického poslanca rakúskeho Ríšskeho snemu Petra Cingra. Odvtedy sa názov niekoľkokrát zmenil.

V rámci reštrukturalizácie ťažkého priemyslu baňa Petr Cingr ukončila ťažbu 30. mája 1993. Posledná klietka vyrazila na záložnom ťažobnom stroji 2. júna 1994. V roku 1995 bolo ukončené zasypávanie ťažobnej jamy. V roku 1994, počas likvidačných prác, prevzalo celý areál Ministerstvo kultúry Českej republiky a zriadilo Priemyselné múzeum v Ostrave, neskôr zlúčené s Pamiatkovým ústavom v Ostrave.


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Séria Kultúrne pamiatky technického dedičstva Obľúbené zberateľské mince skladom

Špecifikácia produktu

Emisia:
2010
Hrana:
hladká
Nominálna:
2500 Kč
Priemer:
22 mm
Séria:
Kultúrne pamiatky technického dedičstva
Krajina pôvodu:
Česká republika
Téma:
Kulturní památky technického dědictví (2006-2010)
Autor:
ak.soch.Zbyněk Fojtů
Hmotnosť:
7,78 g
Náklad:
9200 ks
Verzia:
Proof
Rýdzosť:
999,9/1000 Au
Sila:
1,6 mm
Emitent:
ČNB

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.239.2.192

Holoubek koncern