Aktuálne ceny: Cena zlata 2411.15 USD/oz   Cena striebra 30.786 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá minca 2500 Kč Zdymadlo na Labi pod Střekovem 2009 Proof
Posledný kus!

Zlatá minca 2500 Kč Zdymadlo na Labi pod Střekovem 2009 Proof

14:29
posledná aktualizácia ceny
000228
kód produktu
895,00 EUR
oslobodené od DPH

Skladom Vypredané
-
+


Dostupnosť na predajniach

Skladom

Podrobný popis

Zlatá minca 1/4 Oz - Kultúrne pamiatky technického dedičstva - Střekovský zámok

Na lícnej strane mince je Kaplanova turbína, ktorá je súčasťou vodnej elektrárne na zámku, a nad ňou je kompozícia štylizovaných heraldických zvierat z veľkého štátneho znaku. V strede je český lev, vpravo moravská orlica a vľavo sliezska orlica. zdymadlo_zlata_mince_2009Pod kompozíciou heraldických zvierat je označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "2500 Kč". Názov cyklu "KULTÚRNE PAMIATKY TECHNICKÉHO DEDIČSTVA" a názov štátu "ČESKÁ REPUBLIKA" sú po obvode mince. Značka Českej mincovne je umiestnená pri pravom okraji mince vedľa moravskej orlice.

Na rubovej strane mince je celkový pohľad na plavebnú komoru na rieke Labe pod Střekovom. Pod ním je po obvode mince rok razby "2009" a opis "ZDYMADLO NA LABI". Nad vyobrazením zdymadla je po obvode mince opis "POD STŘEKOVOM". Pri ľavom okraji mince sú pred nápisom "POD STŘEKOVEM" iniciálky autora výtvarného návrhu mince MgA. Jozefa Oplištila. Iniciály sú tvorené spojenými písmenami "OJ". Ku každej minci je bezplatne priložená katalógová karta vo formáte pohľadnice, vyhotovená na červenom kartóne. Minca je vyobrazená v zlatej farbe s reliéfom vyrazeným technikou tzv. suchej pečate. Text je dvojjazyčný v češtine a angličtine. Karta pre obe verzie mince je spoločná.

Střekovské zdymadlo je zdymadlo na rieke Labe v Ústí nad Labem, bezprostredne pod hradom Střekov. Bolo postavené v rokoch 1923 až 1935. Jeho hlavným účelom bolo splavnenie Labe v oblasti střekovských perejí, ktoré boli často nepriechodné. V čase výstavby bolo jedným z najväčších stavidiel v krajine a jedným z najmodernejších v Európe.

Zdymadlo StřekovCelé zariadenie je známe aj pod názvom Střekovská priehrada alebo Střekovská priehrada. Je to predposledná umelá priehrada na Labe, ktorá stojí v ceste labskej vode na jej ceste do Severného mora (posledným je labský stupeň pri Geesthachte).

Vo vodnej elektrárni, ktorá je súčasťou zdymadla, sú nainštalované tri vertikálne Kaplanove turbíny s celkovým výkonom 19,5 MW. Táto elektráreň je zaujímavá tým, že sa využíva nepretržite - nielen v čase špičky, ako je to obvyklé pri väčšine podobných vodných elektrární. Kvôli nedokončeným pobrežným cestám prevádzkový poriadok povoľuje stúpanie do výšky 141,8 m nad morom a z rovnakého dôvodu bol znížený spád na 7 m a výkon na 3× 5 MW.

Vodná nádrž Střekov vytvára 19,5 km dlhé jazero s celkovým objemom 16 mil. m3 vody. Okrem zabezpečenia splavnosti znižuje riziko vyliatia Labe z brehov v úseku Lovosice - Zálezly a umožňuje aj odber povrchovej vody na hospodárske účely.

Zaujímavosťou vodného diela je rybí priechod. V deliacom pilieri medzi jazom a elektrárňou sa nachádza rybí priechod komorového typu. Dlhoročné skúsenosti ukázali, že doň migrujú len niektoré druhy stredne veľkých rýb. V súčasnosti sa prebudováva s väčšími parametrami, aby cez tento priechod mohli prechádzať aj veľké ryby, napríklad lososy. PHARE prispieva na túto investíciu.

Plavebná komora je chránenou technickou pamiatkou.


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Séria Kultúrne pamiatky technického dedičstva Obľúbené zberateľské mince skladom

Špecifikácia produktu

Autor:
Josef Oplištil
Emitent:
ČNB
Hrana:
hladká
Náklad:
10500 ks
Priemer:
22 mm
Séria:
Kultúrne pamiatky technického dedičstva
Téma:
Kulturní památky technického dědictví (2006-2010)
Emisia:
2009
Hmotnosť:
7,78 g
Nominálna:
2500 Kč
Verzia:
Proof
Rýdzosť:
999,9/1000 Au
Sila:
1,6 mm
Krajina pôvodu:
Česká republika

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
44.211.31.134

Holoubek koncern