Aktuálne ceny: Cena zlata 2397.025 USD/oz   Cena striebra 29.1215 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá minca 5000 Kč Mestská pamiatková rezervácia Litoměřice 2022 Standard

Zlatá minca 5000 Kč Mestská pamiatková rezervácia Litoměřice 2022 Standard

21:24
posledná aktualizácia ceny
005791
kód produktu


Skladom Vypredané
Emisie: 4. 10. 2022

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Zlatá minca 1/2 Oz - Mestská pamiatková rezervácia Litoměřice

Na rubovej strane mince je koláž najvýznamnejších architektonických pamiatok Mestskej pamiatkovej rezervácie Litoměřice, zľava barokový dom na Mírovom námestí 21/13, gotická mestská veža pri Kostole Všetkých svätých, renesančný dom Pod Bání, dnes nazývaný aj Kalichov dom alebo Dom U Kalicha, s vežou v tvare vínneho pohára na Mírovom námestí 15/7, renesančná budova starej radnice na Mírovom námestí 171/40 a klasicistický dom na Mírovom námestí 19/11. Pri spodnom okraji mince je text "MESTO LITOMĚŘICE" a letopočet razby "2022". Pri hornom okraji mince sú iniciálky autorky mince Lenky Nebeskej, DiS. ktoré sú tvorené zložením písmen "L" a "N".

Na lícnej strane sú v hornej časti mince zobrazené heraldické zvieratá z veľkého štátneho znaku, a to český lev hore, moravská orlica vľavo a sliezska orlica vpravo. Pri hornom okraji mince je v opise text "MĚSTSKÉ PAMÁČKOVÉ REZERVACE", pod ktorým je neuzavretý kruh. V dolnej časti mince sú zobrazené čiastočné fasády a štíty barokových a klasicistických domov. Pri spodnom okraji mince je text "ČESKÁ REPUBLIKA" a označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "5 000 Kč".

Najstaršie pozostatky trvalého osídlenia Litoměříc pochádzajú z doby kamennej. Úrodnú oblasť postupne osídlili Germáni a Kelti, ktorých následne vystriedali slovanské kmene.
Vzniku jedného z najstarších českých miest predchádzalo stredoveké hradisko pod správou Přemyslovcov. Na Dómskom vrchu k nej patril Kostol svätého Štefana, ktorý bol postavený v roku 1057 ako súčasť litoměřickej kapituly. Kráľovské mesto Litoměřice vzniklo v rokoch 1219 až 1228 a stalo sa významným politickým, hospodárskym a kultúrnym centrom. Svoje kláštory tu založili františkáni a dominikáni.

Drevené domy nahradili gotické kamenné stavby. Domy zachované z tohto obdobia dnes patria k najstarším v Českej republike. Za vlády Jána Luxemburského a Karola IV. sa opevnené mesto rozrástlo smerom na východ a na vrchu Radobýl boli založené vinice.

V 16. storočí si bohatí mešťania postavili nové výstavné domy. O renesančnú obnovu mesta sa zaslúžil taliansky architekt Ambrosio Balli. Pre váženú rodinu Mrázovcov z Milešovky vytvára Kalichov dom na Mierovom námestí, prestavaný v rokoch 1570 až 1580. Meštiansky dom, ktorý sa vyznačuje vyhliadkovou terasou a kalichovitou vežou na streche, sa stáva symbolom mesta. Dom Čierneho orla od toho istého architekta si dodnes zachoval sgrafitovú výzdobu. Stará radnica, zničená požiarom, bola obnovená v štýle saskej renesancie s gotickými prvkami a v súčasnosti slúži ako Regionálne múzeum.

Počas tridsaťročnej vojny mesto utrpelo veľké škody a mnohé budovy boli zničené. Obnova mesta v barokovom štýle z polovice 17. storočia je dielom staviteľov talianskeho pôvodu Giulia Broggia a jeho syna Octavia. Ich mená sú spojené s viacerými sakrálnymi stavbami. Patrí k nim Kostol Všetkých svätých, Kostol Zvestovania, Kostol svätého Václava a Jezuitské kolégium. Octavio Broggio je tiež autorom jedného z najkrajších meštianskych domov z obdobia baroka. Je to dvojpodlažný dom U piatich panien na Mierovom námestí s bohatou štukovou výzdobou a volútovým štítom.
Taliansky staviteľ a architekt Domenico Orsi bol povolaný z Prahy, aby na mieste pôvodného kostola na Dómskom námestí postavil novozaloženú Katedrálu svätého Štefana. Areál litoměřickej katedrálnej kapituly dopĺňa biskupská rezidencia a domy kanonikov.

V 19. storočí mesto prišlo o mestské veže a časť gotických hradieb. Zachovaný úsek opevnenia v dĺžke 1800 m tvorí hranice historického centra, ktoré bolo v roku 1978 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu.


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Séria Mestské pamiatkové rezervácie 30. výročie Českej republiky s mincami ČNB

Špecifikácia produktu

Autor:
Lenka Nebeská, DiS.
Emitent:
ČNB
Hrana:
vrúbkovaná
Nominálna:
5000 Kč
Verzia:
Standard
Rýdzosť:
999.9/1000 Au
Téma:
Městské památkové rezervace (2021-2025)
Emisia:
2022
Hmotnosť:
15,5 g (1/2 Oz)
Mincovňa:
Česká mincovna
Náklad:
4 824 ks
Priemer:
28 mm
Séria:
Mestské pamiatkové rezervácie
Krajina pôvodu:
Česká republika

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
100.28.0.143

Holoubek koncern