Aktuálne ceny: Cena zlata 2411.15 USD/oz   Cena striebra 30.786 USD/oz  
  Zlaťáky    Strieborné mince zahraničia     Strieborná minca Matariki Maori Art 1 Oz 2022 Proof
Limitovaná edícia

Strieborná minca Matariki Maori Art 1 Oz 2022 Proof

15:22
posledná aktualizácia ceny
006685
kód produktu


Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Matariki - 1 Oz

Exkluzívna strieborná minca vydaná Bank of New Zealand na rok 2022 a vyrazená v prémiovej kvalite proof s hmotnosťou 1 Oz z 99,9 % čistého striebra na motívy maorskej mytológie. Predstavuje legendu o vzniku súhvezdia Matariki ohlasujúceho maorský Nový rok.

Na reverznej strane mince je zobrazená bytosť Matariki, ktorej celý názov znie "Ngā Mata o te Ariki Tāwhirimātea" ("Oči boha Tāwhirimātea"). Boh počasia Tāwhirimātea, zobrazený v tradičnom maorskom umeleckom štýle, v hneve vrhá svoje oči na oblohu, kde sa z nich stávajú hviezdy. Súhvezdie Matariki je selektívne vyfarbené. Pozadie tvorí pravidelný dekor hnedej farby. Na rube mince sú v hnedej farbe symboly, ktoré citujú názov mince "MATARIKI" a nominálne hodnoty "ONE DOLLAR" a "KOTAHI TĀRA" v angličtine a maorčine.
Matariki, maorský nový rok, pripadá podľa lunárneho kalendára na koniec júna až začiatok júla. Začiatok nového roka sa ohlasuje východom rovnomenného súhvezdia, známeho ako Plejády, po krátkej neprítomnosti. Keď duše odchádzajú do svojich ďalších životov, Matariki víta vychádzajúce slnko a prináša prísľub nového roka v celej jeho kráse. Signalizuje čas plánovania budúcnosti a využitia nových príležitostí.
Oslavy Matariki sú spojené s tradičnými maorskými obradmi. Ľudia získavajú predpovede na nadchádzajúci rok z pozorovania jednotlivých hviezd súhvezdí. Spomínajú na svojich blízkych, ktorí v uplynulom roku zomreli, aby sa vydali na cestu za tými, ktorí žili pred nimi. Obetujú hviezdam jedlo, aby po návrate z podsvetia načerpali silu.
Stvorenie Mataraki sa objavuje v jednej z hlavných maorských legiend. Po tom, čo Tāne, boh lesa, oddelil Ranginuiho, otca neba, a Papatūanuku, matku zeme, zo svojho objatia, získal slobodu, po ktorej so svojimi bratmi túžil. Jediný, kto nesúhlasil s odlúčením svojich rodičov, bol Tāwhirimātea. Rozzúrený boh počasia si vytrhol vlastné oči a hodil ich do neba na otcovu hruď. V ďalšej časti legenda opisuje jeho pomstu, ktorá viedla k božskej vojne s jeho bratmi.

Na lícnej strane mince je portrét Alžbety II. od Iana Rank-Broadleyho, nápisy "NEW ZEALAND", "ELIZABETH II", rok vydania "2022" a údaje o hmotnosti a rýdzosti.

Minca je uložená do tematických škatuliek s certifikátom pravosti. Náklad je limitovaný na iba 800 kusov pre celý svet !


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Mince inšpirované Maorskou kultúrou

Špecifikácia produktu

Emisia:
2022
Hrana:
vrúbkovaná
Nominálna:
1 NZD
Verzia:
Proof
Rýdzosť:
999/1000 Ag
Krajina pôvodu:
Nový Zéland
Hmotnosť:
31,1 g (1 Oz)
Mincovňa:
BH Mayer’s Mint
Náklad:
800 ks
Priemer:
40 mm
Téma:
Povesti, legendy a mýty

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
44.211.31.134

Holoubek koncern