Aktuálne ceny: Cena zlata 2160.875 USD/oz   Cena striebra 25.117 USD/oz  
  Zlaťáky    Obehové mince a bankovky     Exkluzívna sada obežných mincí 1989 Pád Berlínského múru 25. výročie 2014 Štandard

Exkluzívna sada obežných mincí 1989 Pád Berlínského múru 25. výročie 2014 Štandard

03:53
posledná aktualizácia ceny
002676
kód produktu


Produkt je vyradený z ponuky.



Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Sada obehových mincí, bankoviek a známok z roku 1989

Kompletná kolekcia - 25. výročie Pádu Berlínskeho múru


Exkluzívna sada obsahuje všetky oficiálne obehové mince Spolkovej republiky Nemecko a Nemeckej demokratickej republiky z roku 1989 vydaných v tejto kompletnej edícii pri príležitosti 25. výročia Pádu Berlínskeho múru. Sada obsahuje aj obe dvojmarky SRN vydané v roku 1989, ale aj pamätné mince: striebornú desaťmarku SRN a desaťmarku NDR vydané pri príležitosti 40. výročia SRN a NDR.

Súčasťou sady sú aj dve veľké ilustrované brožúry. Jedna v nemčine (Friedliche Revolution), popisujúca históriu SRN a NDR, a druhá v angličtine (Peaceful Revolution in Germany), v ktorej sú uložené dve bankovky: päť mariek SRN, sto mariek NDR, poštové známky SRN: 100 feniková známka vydaná 5.5.1989 k 40. výročiu SRN a aršík 100 a 50 fenikové známky vydané 6.11.1990 k 1. výročiu otvorenia hraníc a Pádu Berlínskeho múru a poštové známky NDR: 5, 10, 20 a 25 fenikové vydané 3.10.1989 k 40. výročiu NDR.

25. výročie Pádu Berlínskeho múru symbolizuje skutočný kúsok Berlínskeho múru uchytený v plastovom stojančeku.


sada_obeznych_minci_25_vyroci_padu_berlinske_zdi_mince

Berlínsky múr

Štátne a stranícke orgány NDR sa pod týmto dojmom rozhodli previesť opatrenia, ktoré mali dôsledkom útekov občanov zabrániť. Ešte 15. júla 1961 dementuje na svojej tlačovej konferencii Walter Ulbricht akékoľvek úmysly hranicu v Berlíne uzavrieť. K rozhodnutiu došlo zrejme predovšetkým z iniciatívy N. S. Chruščova na stretnutí najvyšších predstaviteľov Varšavskej zmluvy v Moskve 3. až 5. augusta 1961. sada_obeznych_minci_25_vyroci_padu_berlinske_zdi_berlinska_zed Dňa 11. augusta 1961 schvaľuje Ľudová komora NDR moskovské uznesenia a 12. augusta 1961 uzatvára ministerská rada NDR uznesenie o nasadení ozbrojených síl krajiny na hraniciach v Berlíne a o ich uzavrení. Západné informačné služby boli o plánoch sovietskeho bloku informované, boli však prekvapené ich rýchlym zavedením do praxe.

V noci z 12. na 13. augusta 1961 obsadili ozbrojené sily NDR (armáda, polícia, pohraničná stráž a jednotky podnikových milícií) hranice k Západnému Berlínu a prerušili, najprv len pomocou ostnatého drôtu, spojenie medzi východným a západným Berlínom. Až o tri dni neskôr, 16. augusta, vzhľadom k absencii akejkoľvek reakcie z americkej strany, začal byť drôt nahradzovaný múrom v pravom zmysle slova. V najbližších masiacoch došlo k vybudovaniu opevnenia hraníc medzi NDR a SRN, čo upevnilo nepriepustnosť hraníc medzi štátmi Východného bloku a okolitými štátmi. Tieto hranice sa aj z toho dôvodu označujú ako „železná opona“.

Múr pozostával z viacerých častí. Vlastný múr, ako je známy, ležel tesne na hranici k západným sektorom (zvonka boli asi dva metre pozemku ešte patriaceho k východnému Berlínu). Tento múr sa skladal z betonových, asi 3,6 metra vysokých, panelov. Na východnej strane sa potom nachádzalo rozdielne široké pásmo, skladajúce sa z rôznych ochranných pásov: ostnatý drôt, pás pre psy, pre pohraničnú stráž, rôzne (aj protitankové) zátarasy a ďalší múr smerom na východ. Každých niekoľko sto metrov stála strážna veža. V priebehu doby bol múr neustále modernizovaný, sú známe štyri generácie modelov. Domy, stojace priamo na východoberlínskej strane múru, boli väššinou neobývané, dvere a okná boli zamúrované.

Múr mal celkovú dĺžku 165 km (45 km s hranicou Západného Berlína, 120 km predstavovala hranica medzi Západným Berlínom a Brandenburskom).

Pamätná je návšteva prezidenta USA J. F. Kennedyho v Berlíne roku 1963, ktorý svoju reč ukončil po nemecky prenesenou vetou „Ich bin ein Berliner!“ („Som Berlínčan!“).


sada_obeznych_minci_25_vyroci_padu_berlinske_zdi_bankovky

Pád Berlínskeho múru

Pád Berlínskeho múru 9. novembra 1989 sa odohráva rovnako prekvapivo ako jeho stavba. V posledných dňoch svojej existencie sa východonemecké stranícke vedenie zaoberá diskusiami o nutných zmenách, okrem iného aj diskusiou o hraniciach. Na tlačovej konferencii 9. novembra 1989, prenášenej televíziou, predčíta člen politbyra, Günter Schabowski, krátko pred siedmou hodinou večer akoby mimochodom zo svojich poznámok uznesenia ministerskej rady, podľa kterého sú cesty aj do západného zahraničia povolené a môžu sa uskutočniť cez všetky pohraničné priechody. Na otázku od kedy toto uznesenie vstupuje do platnosti, odpovedá Schabowski "podľa môjho názoru ihneď“ (čo, ako sa neskôr ukazuje, nie je správne, uznesenie ešte nebolo schválené). V nasledujúcich hodinách dochádza k hromadnému návalu na berlínskych hraničných prieechodoch, okolo 11. hodiny večer východonemecká pohraničná stráž kapituluje, a okolo polnoci prúdia desaťtisíce Východoberlínčanov cez všetky priechody do Západného Berlína.


sada_obeznych_minci_25_vyroci_padu_berlinske_zdi_znamky

Špecifikácia produktu

Nominálna:
5 mariek SRN, 100 mariek NDR
Poštové známky SRN:
100 fenikov, aršík 100, 50 fenikov
Krajina pôvodu:
Nemecko
Emisia:
1989, 1990, sada 2014
Poštové známky NDR:
5, 10, 20, 25 fenikov
Verzia:
Standard
Téma:
Výroční

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.



Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
44.220.245.254

Holoubek koncern