Aktuálne ceny: Cena zlata 1787.11 USD/oz   Cena striebra 20.316 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince zahraničia     Sada dvoch zlatých mincí Zlatá ruža od pápeža 2018 Proof

Sada dvoch zlatých mincí Zlatá ruža od pápeža 2018 Proof

10:14
posledná aktualizácia ceny
005298
kód produktu

oslobodené od DPH
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach
Bratislava
Košice
Centrála

Podrobný popis

Zlaté pamätné mince

Zlatá ruža od pápeža

Keď chce pápež vyjadriť svoju úctu a priazeň, už od čias legendárneho Karla Veľkého udeluje vyznamenanie v podobe posvätenej ruže vyrobenej z rýdzeho zlata tými najlepšími majstrami v odbore. Sada dvoch zlatých mincí Českej mincovne pripomína dve takéto růže, ktoré sa nachádzajú na území Českej republiky.

V minulosti boli zlatými ružami obdarovávaní predovšetkým mimoriadne zbožní ľudia. To bol aj prípad Márie Anny Savojskej, poslednej korunovanej českej kráľovnej, ktorá ružu roku 1832 obdržala od pápeža Gregora XVI. a neskôr empírový klenot odkázala katedrále svätého Víta na Pražskom hrade. V súčasnosti sú ale zlatými ružami oceňované predovšetkým jedinečné miesta. Papežským vyznamenaním sa pýši iba sedem bazilík na celom svete a jedna z nich leží v Českej republike. Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje je súčasťou kláštora, ktorý patrí k najstarším na českom území – cisterciáckeho Velehradu. Ružu venoval bazilike pápež Ján Pavol II. v roku 1985 pri príležitosti 1100. výročia úmrtia svätého Metoda, a vyzdvihol tak význam slovanských vierozvestcov aj známeho pútnického miesta, ktoré je náboženským centrom už od dôb Veľkej Moravy.

Autorkou pamätnej sady je medailérka Mária Filová, DiS. Reverzné strany mincí venovala jednotlivým náboženským stavbám – Velehradskej bazilike a Svätovítskej katedrále – a samozrejme tiež zlatým ružiam, ktoré sa nachádzajú v ich držbe. Averzné strany potom predkladajú dekoratívne prvky charakteristické pre oba svätostánky a nevyhnutné atribúty ostrova Niue, ktorý Českej mincovni prepožičiava zahraničnú licenciu k razbe vlastných pamätných mincí. Sú nimi meno a portrét kráľovnej Alžbety II., letopočet emisie 2018 a nominálna hodnota 10 DOLLARS (NZD).

Dvojica mincí je spolu s ilustrovaným certifikátom pravosti uložená do luxusnej drevenej etue.


Špecifikácia produktu

Emise:
október 2018
Hrana:
hladká
Náklad:
300 ks
Průměr:
22 mm
Téma:
Víra a náboženství
Autor:
Mária Filová
Hmotnost:
15.56 g
Mincovna:
Česká mincovna
Provedení:
Proof
Ryzost:
999.9/1000 Au

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.236.225.157

Holoubek koncern