Korunovácia Karola III.
Úmrtím kráľovnej Alžbety II. sa novým kráľom Veľkej Británie a krajín Commonwealthu stal po následníckej línii Karol III. Jeho slávnostná korunovácia 6. mája 2023 predstavovala historickú udalosť celosvetového významu. Rad svetových mincovní na ňu reagoval špeciálnou emisiou pamätných aj investičných mincí, ktoré okrem upomienky ponúkajú aj zaujímavé zberateľské zhodnotenie.
Slávnostná korunovácia panovníka má v britskej monarchii tisícročnú tradíciu. Vladári sú počas tohto obradu odovzdané korunovačné insígnie, symboly kráľovskej moci a politiky krajiny.
Najdôležitejším klenotom je koruna sv. Eduarda, ktorá je používaná výhradne pre samotný obrad korunovácie. Bola vyrobená roku 1661 na základe popisov pôvodnej koruny Eduarda III. Vyznávačov. Prvotná koruna bola spoločne s ďalšími korunovačnými klenotmi, ako symbolmi vlády monarchie, počas britskej občianskej vojny roztavená a rozpredaná. Súčasná koruna nevyčísliteľnej hodnoty je vysadená 275 drahokamami a váži viac ako dva kilogramy. Po korunovácii je uschovaná a panovník dostane korunu britského impéria, ktorá je súčasťou tradícií kráľovských funkcií. Koruna nesie 273 perál, 2 868 diamantov, 17 zafírov, 11 smaragdov a 6 rubínov. V strede koruny sa nachádza 170 karátový rubín Čierneho princa nevyčísliteľnej hodnoty. Priamo pod ním je ''Druhá Hviezda Afriky'', jeden z dvoch najväčších diamantov na svete. Kráľovské žezlá (žezlo s krížom, žezlo s holubicou) sú jeden lakeť dlhé palice z drahého kovu, zdobené drahokamami. Žezlo s krížom obsahuje Cullinan, ''Prvú Hviezdu Afriky'', najväčší briliant sveta. Kráľovské jablko, korunovačný klenot v tvare gule, symbolizuje svet a kríž nad ním vládu Ježiša Krista. Medzi ďalšiu súčasť klenotov patria okrem iného meče, ostrohy, prstene a kráľovský plášť. Táto ''kožušina kráľov'' je po celom obvode lemovaná hermelínom a spravidla je dlhá okolo dvoch metrov.
Všetky tieto regálie sú po obrade uložené v londýnskom Towere. Tu sa o ich bezpečnosť starajú už od 17. storočia ceremoniálni strážcovia, tzv. ''Beefeaters''. Elitní vojaci vo výslužbe, ktorí slávnostné uzavretie pevnosti zakončujú každý deň už 700 rokov úplne rovnakým spôsobom.