Aktuálne ceny: Cena zlata 2329.75 USD/oz   Cena striebra 29.44 USD/oz  
  Zlaťáky    Investičné zlaté mince     Zlatý Sovereign Kráľ Karol III. - Korunovácia 2023

Zlatý Sovereign Kráľ Karol III. - Korunovácia 2023

03:41
posledná aktualizácia ceny
007066
kód produktu

Platba kartou u tohto produktu nie je možná.
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Panovník 2023 - Korunovácia Karola III.

Zlatý sovereign, najznámejšia britská minca a vlajková loď britskej kráľovskej mincovne, je vyrazený v celkovej hmotnosti 7,98 g (obsahuje 7,32 g čistého zlata) z 22-karátového zlata, čo zodpovedá pomeru 917/1000 zlata a 83/1000 medi. Zlatý sovereign je medzi zberateľmi cenený pre svoj ikonický motív z roku 1817 od Benedetta Pistruccia, ktorý bol vo svojej dobe jedinečný tým, že neobsahoval heraldické znaky. Celosvetová prestíž mince sa tradične spája aj s pripomenutím významných udalostí, akou je napríklad korunovácia Karola III. v roku 2023.
Na rozdiel od špeciálnych emisií z čias vlády Alžbety II. bol averz mince prepracovaný a portrét kráľa dostal korunovačný vzhľad. Preto možno túto pamätnú mincu považovať za nevyhnutnú súčasť numizmatickej zbierky panovníkov. Hrana mince je vrúbkovaná, čím sa odlišuje od tzv. korunovačnej razby s hladkou hranou, ktorá bola vydaná v limitovanej edícii v deň slávnostného ceremoniálu 6. mája 2023.

Na reverze mince je neoklasicistický obraz svätého Juraja na koni od talianskeho rytca a medailéra Benedetta Pistruccia. Svätý Juraj drží v pravej ruke meč a ľavou rukou ťahá opraty koňa. Jeho telo nechráni žiadne brnenie, okrem prilby, splývavého plášťa a ľahkých sandálov je nahý. Svätcov kôň sa vzpína nad zraneným drakom. Súčasný návrh sa len málo líši od návrhu z roku 1821. Návrh obsahuje rok vydania "2023" a iniciály autora "B.P." v spodnej časti mince.
Historický motív prešiel v prvých rokoch razby úpravami. Pôvodný návrh zobrazoval svätého Juraja so zlomenou kopijou, ďalšia časť bola zabodnutá do draka a časť ležala na zemi. Oštep bol v roku 1821 nahradený mečom. Vyvíjala sa aj postava svätca, jeho plášť a spona či robustnosť koňa. Chvost vlajúci z prilby pôvodného návrhu z roku 1817 prešiel najčastejšou zmenou. Chvost chýba na minciach z roku 1821, znovu sa objavuje v roku 1887, prechádza úpravami v rokoch 1893 a 1902 a v roku 2009 je opäť odstránený.
Zlaté sovereíny sa prvýkrát razili v rokoch 1817 až 1917 na základe rozhodnutia britskej vlády z roku 1816 so zámerom stabilizovať menu Veľkej Británie vzhľadom na hospodárske a ekonomické ťažkosti spôsobené dôsledkami napoleonských vojen. Sovereiny boli opätovne vydané v roku 1925 a od roku 1957 sa naďalej razia. Od roku 1979 sa vydávajú v podobe zliatin pre trh s investičnými kovmi. Názov mince (v preklade suverén) pochádza z anglického zlatého suveréna z rokov 1489 - 1604, na ktorého averze bol zobrazený panovník sediaci na tróne.

Na averze je prvý mincový portrét Karola III. vo verzii navrhnutej špeciálne pre sériu pamätných mincí pri príležitosti jeho korunovácie. Portrét kráľa, ktorý vytvoril britský sochár Martin Jennigs, sprevádza tudorovská koruna. V opise mince sa uvádza "CHARLES III - DEI - GRA - REX - FID - DEF". Na minci sú iniciály autora "MJ".


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Korunovačný portrét kráľa Karola III. Korunovácia Karola III. Royal Mint

Špecifikácia produktu

Autor:
Benedetto Pistrucci/Martin Jennings
Hmotnosť:
7,9881 g
Mincovňa:
Royal Mint
Rýdzosť:
916,7/1000 Au, 22 karátů
Téma:
Tradičné motívy
Emisia:
2023
Hrana:
vrúbkovaná
Priemer:
22,05 mm
Séria:
Sovereign
Krajina pôvodu:
Veľká Británia

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.236.143.154

Holoubek koncern