+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

5 predajní

Bratislava, Košice, Praha, Brno, Ostrava
a Liberec.
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Strieborná medaila České pečate - Václav II. 2018 Štandard

79,00 € vrátane DPH
Strieborná medaila České pečate - Václav II. 2018 Štandard
* povinná informácia
Typ ceny:

Strieborná medaila České pečate - Václav II. 2018 Štandard


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 005153
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Strieborná medaila Václav II.
Priemer: 50 mm
Hmotnosť: 42 g
Rýdzosť: 999/1000 Ag
Prevedenie: Standard
Hrana: hladká s popisom
Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Emisia: júl 2018
Emitent: Česká mincovna

Zobraziť mince v sérii "České pečetě"

České pečetě

Druhá strieborná medaila skrášlená patinou zo série Českej mincovne nazvanej výrečne České pečetě pripomína osobnosť a dobu kráľa Václava II.

Život stredovekých kráľov, na rozdiel od zažitých predstáv, nebol žiadnou rozprávkou. Ťažko si dnes dokážeme predstavit skľučujúce dospievanie siroty-chlapca, ktorý strávil detstvo v zajatí nepriateľov, stal sa objektom mocenskej hry stredoeurópskych vladárov, ale aj napriek tomu sa dokázal stať významným panovníkom. Václav II. nebol bojovník ako jeho otec Přemysl Otakar II., kráľ železný a zlatý, ktorý padol v bitke na Moravskom poli. Bol znalcom umenia a patril medzi niekoľko málo „básníkov na tróne“. Svoje ciele dosahoval skôr politickými a ekonomickými prostriedkami, ktoré sa opierali o úspešnú ťažbu striebra v Kutnej Hore. Jedným zo symbolov jeho vlády bol pražský groš, ktorý nechal prvýkrát raziť roku 1300. Striebro mu umožnilo naštartovať mezinárodný obchod, nakloniť si cudzích velmožov a získať si domácu lojalitu aj nemalý zahraničný vplyv. Hoci odkaz Václava II. dnes stojí v tieni jeho slávneho otca, nesmieme zabudnúť, že po jeho usadnutí na trón nastalo v Čechách obdobie mieru a hospodárskej prosperity.

Averzná strana razby je venovaná rekonštrukcii dobovej pečate. Je zaujímavé, že figúre na trónu chýbajú panovnícke insígnie – mladistvá postava drží iba meč, ktorý má demonštrovať Václavovu suverenitu a vyvážiť fakt, že v dobe vzniku pečate ešte nebol korunovaný. Reverzná strana potom bližšie predstavuje uživateľa pečate očami akademického sochára Michala Vitanovského. Polopostavu Václava II. čoby zrelého muža s atribútmi moci (inšpirovanú ilumináciou, ktorú obsahuje historický Codex Manesse) sprevádza pražský groš symbolizujúci kráľove ekonomické schopnosti. Opis uvádza panovníkovo meno a životné letopočty 1271–1305. Kompozíciu reverzu uzatvára značka ČESKÉ PEČETĚ, ktorá prestupuje celým cyklom.

Medaila uzatvára prvú kapitolu cyklu venovanú českým panovníkom. Nasledovať budú pečate šľachtické, potom cirkevné a nakoniec mestské.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Strieborné medaily
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.