+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

5 predajní

Bratislava, Praha, Brno, Ostrava
a Liberec.
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Strieborná medaila Príbehy našej histórie - Česká filharmónia 2018 Proof

59,00 €
Strieborná medaila Príbehy našej histórie - Česká filharmónia 2018 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Strieborná medaila Príbehy našej histórie - Česká filharmónia 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 005294
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Strieborná pamätná medaila
Priemer: 37 mm
Hmotnosť: 31,1 g (1 Oz)
Materiál: 999/1000 Ag
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká s popisem
Autor: MgA. Martin Dašek
Náklad: 500 ks
Emisia: október 2018
Razba: Česká Mincovna

Příběhy naší historie

Česká filharmonie sa práve pred 100 rokmi stala kultúrnym vyslancom mladej republiky. Svojou činnosťou podporovala vlastenecké myšlienky a v najťažších chvíľach národa zvyšovala jeho sebavedomie. Právom jej preto náleží tretia strieborná medaila z cyklu Českej mincovne „Příběhy naší historie“.

V priebehu viac než stodvadsaťročnej histórie sa na čele orchestra aj na jednotlivých partoch vystriedalo mnoho tvorčích osobností, ktoré budovali jeho meno v Česku aj vo svete. Napríklad hneď prvý koncert sa 4. júna 1896 odohral pod taktovkou samotného Antonína Dvořáka a v búrlivých štyridsiatych rokoch dvadsiateho storočia bol šéfdirigentom Českej filharmónie svetoznámy Rafael Kubelík. Predovšetkým ale nesmieme opomenúť meno Václava Talicha. Hoci za sebou mal pôsobenie v Berlíne, Odese, Tbilisi, Ľubľane, Lipsku, Miláne a Plzni, nebol v roku 1918 v Prahe príliš známy. Aj tak sa mu naskytla príležitosť dirigovať Českú filharmóniu. Keď pamätného 28. októbra 1918, kedy sa v Prahe vyhlasovalo slobodné Československo, riadil skúšku symfonickej básne Josefa Suka Zrání, vtrhol do Obecního domu jednateľ Českej filharmónie Hubička. „Máme svobodu! Všecko na ulici!“ vykrikoval. Talich mu vo víre dirigovania odvetil: „To je sice hezké, ale my musíme zkoušet.“ Až neskôr, keď vlasteneckú radosť v uliciach uvidel na vlastné oči, pocítil význam toho, čo sa vlastne deje. Na prvom koncerte Českej filharmónie v Československej republike, ktorý sa odohral o dva dni neskôr, uspelo nielen Zrání, ale aj Václav Talich. Príbeh Českej filharmónie pokračuje dodnes – píše ho vyše stodvadsať hudobníkov šestnástich nástrojových skupín v nezameniteľnej súhre s jedinečným pojatím každého nového dirigenta.

Reliéf pamätnej medaily je už tradične dielom MgA. Martina Daška. Reverznú stranu venoval polopostave Václava Talicha obklopenej jeho menom a životnými letopočtami. Na averznú stranu umiestnil detailny pohľad na Smetanovu síň Obecního domu, ktorá hostila skúšku Sukova Zrání, obrys prvnej republiky a tiež slovnú výmenu, ktorá prebehla medzi jednateľom filharmónie Hubičkom a dirigentom Talichom.

Súčasťou každej striebornej medaily je špeciálny certifikát pôvodu, ktorý rozpráva príbeh, ktorý sa odohral pred 100 rokmi.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Strieborné medaily
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.