Aktuálne ceny: Cena zlata 1787.11 USD/oz   Cena striebra 20.316 USD/oz  
  Zlaťáky    Strieborné mince Slovensko     Strieborná minca Andrej Sládkovič - 200. výročie narodenia 2020 Proof

Strieborná minca Andrej Sládkovič - 200. výročie narodenia 2020 Proof

10:10
posledná aktualizácia ceny
005857
kód produktu

vrátane DPH
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach
Bratislava
Košice
Centrála

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Andrej Sládkovič – 200. výročie narodenia

Exkluzívna strieborná minca vydaná na Slovensku Mincovňou Kremnica v roku 2020 v špičkovej kvalite proof o hmotnosti 18 g je venovaná 200. výročiu narodenia Andreja Sládkoviča.

Na rube zberateľskej euromince je vyobrazený portrét Andreja Sládkoviča. V spodnej časti portrétu je faksimile jeho podpisu. V pravej časti mincového poľa sú v dvoch riadkoch letopočty jeho narodenia a úmrtia "1820" a "1872". Pri okraji mince je v opise meno a priezvisko "ANDREJ SLÁDKOVIČ".

Na líci zberateľskej euromince je vyobrazená kompozícia kvetov a siluety ženy stvárňujúcej múzu Andreja Sládkoviča - Marínu. Štátny znak Slovenskej republiky je v pravej časti kompozície. V spodnej časti mincového poľa je v opise názov štátu "SLOVENSKO" a letopočet "2020". Označenie nominálnej hodnoty "10 EURO" je v opise v hornej časti mincového poľa. Vľavo od kompozície je značka Mincovne Kremnica, štátny podnik, ktorú tvorí skratka MK umiestnená medzi dvoma razidlami. Vpravo od kompozície sú štylizované iniciály autora euromince Karola Lička "KL".

Minca je dodávaná v limitovanom náklade iba 8 350 kusov pre celý svet!

Andrej Sládkovič (31. 3. 1820 - 20. 4. 1872), vlastným menom Braxatoris, bol významný slovenský romantický básnik, literárny kritik a prekladateľ, predstaviteľ štúrovskej generácie. Medzi jeho básnické prvotiny patrí filozoficko-reflexívna báseň Sôvety v rodine Dušanovej. Jedným z vrcholov jeho tvorby je básnická skladba Marína, ktorá v sebe spája prvky milostnej a reflexívnej lyriky. Jej text predstavuje jedno z najpôsobivejších diel slovenskej poézie. Lyricko-epickou skladbou Detvan Sládkovič naplnil dobovú požiadavku tvorby vlastenecky orientovanej poézie. Táto skladba pritom spolu s Marínou predstavuje autentický vrchol jeho básnického diela. Sládkovič participoval na organizáciu martinského národného zhromáždenia (1861), ako zakladajúci člen sa tiež podielal na založení Matice slovenskej (1863). Organizačnou, literárno-kritickou činnosťou aj vlastnou (najmä príležitostnou a vlastenecky ladenou) tvorbou naďalej výrazne ovplyvňoval vývin slovenského kulturného života.


Špecifikácia produktu

Emise:
2020
Hrana:
s popisom "• KTO LÁSKE A KRÁSE ŽIJE, VEČNE ZOSTANE MLADÝ"
Náklad:
8 350 ks
Provedení:
Proof
Ryzost:
900/1000 Ag, 100/1000 Cu
Země původu:
Slovensko
Autor:
Karol Ličko
Hmotnost:
18 g
Mincovna:
Mincovňa Kremnica
Nominál:
10 EURO
Průměr:
34 mm
Téma:
Osobnosti

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.236.225.157

Holoubek koncern