Nominál: 10 EURO
Priemer: 34 mm
Hmotnosť: 18 g
Rýdzosť: 900/1000 Ag, 100/1000 Cu
> Prevedenie: Proof
Hrana: s popisom "• PRIEKOPNÍK MODERNEJ ASTRONOMICKEJ VEDY"
Emisia: 30. marca 2020
Náklad: 6 500 ks
Autor: Karol Ličko
Razba: Mincovňa Kremnica
Emitent: Národná banka Slovenska
Maximilián Hell – 300. výročie narodenia
Exkluzívna strieborná minca vydaná na Slovensku Mincovňou Kremnica v roku 2020 ve špičkové kvalitě proof o hmotnosti 18 g je venovaná 300. výročiu narodenia Maximiliána Hella.
Na rube zberateľskej euromince je vyobrazený portrét Maximiliána Hella. V ľavej horneh časti mincového poľa je zobrazený prechod Venuše cez slnečný disk s hviezdami na pozadí, medzi ktorými sú umiestnené v dvoch riadkoch letopočty narodenia a úmrtia Maxmiliána Hella "1720" a "1792". V ľavej časti mincového poľa je v popise meno a priezvisko "MAXIMILIÁN HELL".
Na líci euromince je vyobrazená postava astronóma pri pozorovaní oblohy posiatej hviezdami cez dobový dalekohľad. Štátny znak Slovenskej republiky je vľavo od postavy astronóma a vpravo je v dvoch riadkoch označenie nominálnej hodnoty "10 EURO". V hornej časti mincového poľa je v popise názov štátu "SLOVENSKO" a za ním letopočet "2020". V pravej spodnej časti mincového poľa sú štylizované iniciály autora mince Karola Lička "KL" a značka Mincovne Kremnica, štátny podnik, ktorú tvorí skratka "MK" umiestnená medzi dvoma razidlami.
Minca je dodávaná v limitovanom náklade iba 6 500 kusov pre celý svet
Maximilián Hell (1720 - 1792) - katolícky kňaz, člen Spoločnosti Ježišovej, astronóm a matematik. Svojou vedeckou, pedagogickou a publikačnou činnosťou sa v habsburskej monarchii stal priekopníkom modernej astronomickej vedy. Vedeckú kariéru začal v roku 1745 - stal sa asistentom J. Franza na viedeňskom jezuitskom observatóriu a začal prednášať astronómiu na univerzite. V roku 1755 sa stal riaditeľom ríšskeho (univerzitného) observatória vo Viedni a túto funkciu zastával až do svojej smrti v roku 1792. Okrem práce v observatóriu a na univerzite veľa publikoval, podielal sa tiež na založení hvezdární v Trnave, Kluži, Budíne a Jágri. Svetové meno si Hell získal astronomickou ročenkou Ephemerides Astronomicae, ktorú redigoval od roku 1757 a vychádzala nepretržite až do roku 1807. M. Hell bol členom niekoľkých učených spoločností, spolupracoval s anglickou Royal Society a v roku 1790 získal jej rád.