Aktuálne ceny: Cena zlata 1787.11 USD/oz   Cena striebra 20.316 USD/oz  
  Zlaťáky    Strieborné mince Slovensko     Strieborná minca Michal Bosák – 150. výročie narodenia 2019 Standard

Strieborná minca Michal Bosák – 150. výročie narodenia 2019 Standard

10:54
posledná aktualizácia ceny
005420
kód produktu

vrátane DPH
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach
Bratislava
Košice
Centrála

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Michal Bosák – 150. výročie narodenia

Exkluzívna strieborná minca vydaná na Slovensku Mincovňou Kremnica v roku 2019 v špičkovej kvalite standard o hmotnosti 18 g je venovaná 100. výročiu narodenia Michala Bosáka.

Na rube zberateľskej euromince je vyobrazený portrét Michala Bosáka kompozične doplnený budovou Bosákovej štátnej banky v Scrantone a jej logom. V spodnej časti mincového poľa je meno a priezvisko "MICHAL BOSÁK" a pod ním letopočty narodenia a úmrtia "1869 - 1937".

Na líci mince je vyobrazená bankovka v nominálnej hodnote 10 dolárov s podpisom Michala Bosáka. V hornej časti je doplnená o fragment originálu Pittsburskej dohody, ktorej bol Michal Bosák signatárom a Bosákov dom v Prešove. Štátny znak Slovenskej republiky je v hornej časti mincového poľa. Názov štátu "SLOVENSKO" je v spodnej časti, pod ním je letopočet "2019". Označenie nominálnej hodnoty "10 EURO" je v dvoch riadkoch pri pravom okraji euromince. Značka Mincovne Kremnica, štátny podnik, ktorú tvorí skratka "MK", je umiestnená medzi dvoma razidlami a štylizované iniciály autora Mgr. art. Romana Lugara "LR" sú pod letopočtom.

Minca je dodávaná v limitovanom náklade iba 3 000 kusov pre celý svet!

Michal Bosák (10. 12. 1869 - 18. 2. 1937) - americký bankár zo Šariša - patril medzi najvýznamnejších predstaviteľov komunity amerických Slovákov. Po odchode do Ameriky sa cez rôzne podnikateľské aktivity dopracoval až k založeniu vlastnej súkromej banky Michal Bosak Privat Bank v meste Olyphant. Zároveň sa podielal na budovaní ďalších bánk a peňažných ústavov v Pensylvánii. Paralelne s podnikaním sa angažoval v národnom hnutí amerických Slovákov a bol tiež signatárom Pittsburskej dohody. Po skončení vojny a vzniku ČSR viackrát navštívil národne oslobozené Slovensko a finančne podporil niekoľko projektov. V roku 1920 založil v Bratislave Americko-Slovenskú banku, ktorá postupne otvorila v Prahe a na ďalších miestach ČSR celkom 12 pobočiek. V Prešove nechal pre banku postaviť reprezentatívne sídlo, dodnes známe ako Bosákova banka.


Špecifikácia produktu

Emise:
2019
Hrana:
s popisom "• AMERICKO-SLOVENSKÝ BANKÁR"
Náklad:
3 000 ks
Provedení:
Standard
Ryzost:
900/1000 Ag, 100/1000 Cu
Země původu:
Slovensko
Autor:
Mgr. art. Roman Lugár
Hmotnost:
18 g
Mincovna:
Mincovna Kremnica
Nominál:
10 EURO
Průměr:
34 mm
Téma:
Výroční

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.236.225.157

Holoubek koncern