Nominál: 10 EURO
Priemer: 34 mm
Hmotnosť: 18 g
Rýdzosť: 900/1000 Ag, 100/1000 Cu
Prevedenie: Standard
Hrana: s popisom "• AMERICKO-SLOVENSKÝ BANKÁR"
Emisia: 10. 10. 2019
Náklad: 3 000 ks
Autor: Mgr. art. Roman Lugár
Razba: Mincovna Kremnica
Emitent: Národní banka Slovenska
Michal Bosák – 150. výročie narodenia
Exkluzívna strieborná minca vydaná na Slovensku Mincovňou Kremnica v roku 2019 v špičkovej kvalite standard o hmotnosti 18 g je venovaná 100. výročiu narodenia Michala Bosáka.
Na rube zberateľskej euromince je vyobrazený portrét Michala Bosáka kompozične doplnený budovou Bosákovej štátnej banky v Scrantone a jej logom. V spodnej časti mincového poľa je meno a priezvisko "MICHAL BOSÁK" a pod ním letopočty narodenia a úmrtia "1869 - 1937".
Na líci mince je vyobrazená bankovka v nominálnej hodnote 10 dolárov s podpisom Michala Bosáka. V hornej časti je doplnená o fragment originálu Pittsburskej dohody, ktorej bol Michal Bosák signatárom a Bosákov dom v Prešove. Štátny znak Slovenskej republiky je v hornej časti mincového poľa. Názov štátu "SLOVENSKO" je v spodnej časti, pod ním je letopočet "2019". Označenie nominálnej hodnoty "10 EURO" je v dvoch riadkoch pri pravom okraji euromince. Značka Mincovne Kremnica, štátny podnik, ktorú tvorí skratka "MK", je umiestnená medzi dvoma razidlami a štylizované iniciály autora Mgr. art. Romana Lugara "LR" sú pod letopočtom.
Minca je dodávaná v limitovanom náklade iba 3 000 kusov pre celý svet!
Michal Bosák (10. 12. 1869 - 18. 2. 1937) - americký bankár zo Šariša - patril medzi najvýznamnejších predstaviteľov komunity amerických Slovákov. Po odchode do Ameriky sa cez rôzne podnikateľské aktivity dopracoval až k založeniu vlastnej súkromej banky Michal Bosak Privat Bank v meste Olyphant. Zároveň sa podielal na budovaní ďalších bánk a peňažných ústavov v Pensylvánii. Paralelne s podnikaním sa angažoval v národnom hnutí amerických Slovákov a bol tiež signatárom Pittsburskej dohody. Po skončení vojny a vzniku ČSR viackrát navštívil národne oslobozené Slovensko a finančne podporil niekoľko projektov. V roku 1920 založil v Bratislave Americko-Slovenskú banku, ktorá postupne otvorila v Prahe a na ďalších miestach ČSR celkom 12 pobočiek. V Prešove nechal pre banku postaviť reprezentatívne sídlo, dodnes známe ako Bosákova banka.