Aktuálne ceny: Cena zlata 2027.57 USD/oz   Cena striebra 23.0115 USD/oz  
  Zlaťáky    Strieborné mince zahraničia     Strieborná minca Ohrozená príroda - Rybárik riečny 2018 Proof

Strieborná minca Ohrozená príroda - Rybárik riečny 2018 Proof

15:37
posledná aktualizácia ceny
005154
kód produktu


Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Strieborná pamätná minca

Ohrozená príroda

Úplne posledným zástupcom živočíšnej ríše, ktorý sa predstavuje na kolorovanej striebornej minci Českej mincovne z cyklu „Ohrožená příroda“ sa stal rybárik riečny.

Rybárik je pestrofarbený vták, ktorý sa živí najmä menšími rybkami. Na korisť číha v sede na vetve visiaci nad priezračnou vodou a strmhlavo sa vrhá až 1 meter pod hladinu. Vyskytuje sa preto blízko čistých a pomaly tečúcich potokov a riek, ale tiež rybníkov, jezier, priehrad či mokrín. Vyžaduje zvislé steny hlinitých či piesčitých brehov, v ktorých hĺbi nory zakončené komôrkou. Mláďatá sa pri pokuse o lov často utopia a dospelosti sa ich dočká iba polovica. Hoci sa česká populácia v posledných rokoch posilnila – zrejme v dôsledku opakovand miernych zím, kedy rieky nezamŕzajú –, rybárik sa stále zaraďuje medzi zákonom chránené druhy. Najväčšou hrozbou pre tieto vtáky je nedostatok príležitostí na hniezdenie súvisiacich s umelou reguláciou tokov a ich znečišťovaním. Ďalší konflikt s človekom potom prichádza vo chvíli, kedy si rybáriky za svoje lovisko vyberú rybníky, rybie liahne či chovné potoky.

Na reverznej strane mince z dielne skúseného medailéra MgA. Martina Daška sa nachádzajú hneď dve vyobrazenia ohrozeného operenca. Prvé je reliéfne – predkláda detail rybárikovej hlavy a predstavuje ho ako úspešného rybára, ktorý drží v zobáku ulovenú korisť. Druhé je kolorované – zachytáva rybárika číhajúceho na vetve a verne ukazuje jeho charakteristické sfarbenie. Svoje vlastné mince razí Česká mincovna pod zahraničnou licencou ostrova Niue, a ich averzná strana preto nesie atribúty tohto emitenta: profil a meno panovníčky Alžběty II., nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydania 2018. Kompozíciu averzu dotvára vyobrazenie divokej prírodnej scenérie z dielne ak. soch. Majky Wichnerové.

Minca je uložená do výpravného balenia v podobe ilustrovaného leporela, ktoré rozpráva o živote rybárikov. Tieto knižky si môžete po štvoriciach ukladať do zberateľských boxov.


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Séria Ohrozená príroda

Špecifikácia produktu

Hmotnosť:
16 g
Mincovňa:
Česká mincovna
Nominálna:
1 NZD
Priemer:
34 mm
Séria:
Ohrozená príroda
Emisia:
2018
Autor:
MgA. Martin Dašek
Hrana:
hladká
Náklad:
1000 ks
Verzia:
Proof
Rýdzosť:
999/1000 Ag
Krajina pôvodu:
Niue
Téma:
Flóra a fauna

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.236.223.106

Holoubek koncern