Strieborná minca Urán 1 Oz 2023 Antique Štandard
posledná aktualizácia ceny
kód produktu
vrátane DPH
Pozrite si produkt
Podrobný popis
Sférická minca - Urán
Unikátne tvarovaná strieborná sférická minca vydaná štátom Barbados na rok 2023 a vyrazená z najčistejšieho 99,9 % striebra s hmotnosťou 1 Oz v precíznom antickom prevedení predstavuje siedmu planétu v poradí od Slnka. V pôvodnej zmenšenej verzii zobrazuje planétu Urán.
Povrch mince ponúka pohľad na jedného z ľadových obrov našej slnečnej sústavy. Štruktúra mince verne načrtáva nepevný povrch Uránu, ktorého atmosféra prechádza do kvapalných vrstiev. Celkový dojem oživuje použitie lesklého laku v modrozelenom odtieni.
Na reverze je štátny znak Barbadosu, ktorý je vytvorený hydrografickou tlačou. Súčasťou je aj nápis "BARBADOS", rok vydania rozdelený desiatkami na dve polovice, nominálna hodnota "5 DOLLARS" a informácie o hmotnosti a rýdzosti.
Minca sa dodáva v prezentačnom rámčeku, ktorý je vložený do originálneho papierového obalu, ktorý zároveň slúži ako certifikát v limitovanom náklade 4 999 kusov pre celý svet!
Urán objavil v roku 1781 astronóm a konštruktér teleskopov William Herschel. Bola to prvá novoobjavená planéta, ktorú staroveké civilizácie nepoznali a neskôr ju mylne považovali za hviezdu, pozorovateľnú za dobrých svetelných podmienok zo Zeme. Pôvodný názov na počesť anglického panovníka "Hviezda kráľa Juraja" (Georgium Sidus) sa vo svete neujal. Dnes známy názov podľa gréckeho boha nebies vymyslel nemecký astronóm Johann Bode, ktorý zároveň spresnil dráhu Uránu.
Urán patrí spolu s Jupiterom, Saturnom a Neptúnom do skupiny planét známych ako plynní obri, ktorých jadro sa skladá z pevnej hmoty a plynov. V prípade Uránu a Saturnu ide aj o ľad, čo ich radí do podskupiny ľadových obrov. Atmosféra plynných obrov obsahuje prevažne vodík a hélium a tieto plyny sa miešajú s netuhou hmotou planéty. Samotná planéta tak nemá pevnú hranicu, čo prakticky vylučuje prítomnosť živých organizmov podobných pozemským.
Urán je jedinou planétou v našej slnečnej sústave, ktorá má rotačnú os v rovine obežnej dráhy a pri pohybe okolo Slnka pripomína kotúľajúcu sa guľu. Jeho póly sú preto bližšie k Slnku ako rovníková oblasť. Z doteraz neznámych príčin je však teplota na celej planéte rovnaká a dosahuje rekordných -220 °C. Všetky vedecké poznatky o Uráne pochádzajú z jediného pozorovania počas preletu sondy Voyager 2 v roku 1986.
Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:
Séria Spherical CoinŠpecifikácia produktu
Výkupný formulár
Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.