Nominál: 10 EURO
Priemer: 34 mm
Hmotnosť: 18 g
Rýdzosť: 900/1000 Ag, 100/1000 Cu
Prevedenie: Proof
Hrana: motív lipových listov
Emise: 23. 10. 2018
Náklad: 7 550 ks
Autor: akad. soch. Zbyněk Fojtů
Razba: Mincovňa Kremnica
Emitent: Národná banka Slovenska
Vznik Československej republiky - 100. výročie
Exkluzívna strieborná minca vydaná na Slovensku Mincovňou Kremnica v roku 2018 v špičkovej kvalite proof o hmotnosti 18 g je venovaná 100. výročiu vzniku Československej republiky. .
Na rube mince je zobrazená mapa Československej republiky. Pod ňou je legionársky znak používaný československými légiami počasa prvej svetovej vojny, ktorý je po oboch stranách doplnený lipovými vetvičkami. Pod mapou je v dvoch riadkoch uvedený dátum "28. OKTÓBER 2018". Pri okraji mince je v opise nápis "VZNIK ČESKOSLOVENSKEJ REPUBLIKY.".
Na líci mince je zobrazený stredný státny znak Československej republiky. V popredí vľavo od neho je štátny znak Slovenskej republiky a vpravo označenie nominálnej hodnoty mince "10 EURO". V hornej časti mincového poľa je názov státu "SLOVENSKO". Nad ním je letopočet "2018". Značka Mincovne Kremnica, ktorú tvorí skratka "MK" a štylizované iniciály autora výtvarného návrhu mince akad. soch. Zbyňka Fojtů "ZF" sú v spodnej časti mincového poľa.
Minca je dodávaná v limitovanom náklade iba 7 550 kusov pre celý svet!
Československá republika bola vyhlásená v Prahe 28. októbra 1918. Slováci sa k nej prihlásili o dva dni neskôr, 30. októbra 1918 na ustanovujúcom zhromaždení novovytvorenej Slovenskej národnej rady v Martine. O vzniku Československej republiky sa svojimi aktivitami počas 1. svetovej vojny zaslúžili predstavitelia zahraničných aj domácich odbojov v Česku a na Slovensku. Zásluhy patria predovšetkým Tomášovi Garrigue Masarykovi, ktorý sa stal jeho prvým prezidentom, a jeho dvom hlavným spolupracovníkom Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a Edvardovi Benešovi. Vznik Československej republiky je jedným z najvýznamnejších medzníkov v historickom vývoji Slovenska. Po desaťročiach obmedzení v Uhorsku získali Slováci priestor pre plnohodnotný a všestranný národný vývoj, ktorý im umožnil definitívne sa preformovať do moderného európskeho národa.