Aktuálne ceny: Cena zlata 2326.07 USD/oz   Cena striebra 29.9285 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá minca 5000 Kč Hrad Buchlov 2020 Štandard
Posledný kus!

Zlatá minca 5000 Kč Hrad Buchlov 2020 Štandard

17:12
posledná aktualizácia ceny
003105
kód produktu
1 390,00 EUR
oslobodené od DPH

Skladom Vypredané
-
+


Dostupnosť na predajniach

Skladom

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Zlatá minca 1/2 Oz - hrad Buchov

Na rubovej strane mince je zobrazený hrad Buchlov. Pri spodnom okraji mince sa nachádza rok razby "2020" a text "BUCHLOV CASTLE". Iniciály autora mince MgA. Josefa Oplištila, pozostávajúce zo vzájomne prepojených písmen "J" a "O", sa nachádzajú pri pravom spodnom okraji mince.

Na lícnej strane mince je zobrazená silueta hradu, do ktorej sú zakomponované štylizované heraldické zvieratá z veľkého štátneho znaku, a to český lev v strede, moravská orlica vľavo od neho a sliezska orlica vpravo od neho. Názov cyklu "HRADY", text "ČESKÁ REPUBLIKA" a značka Českej mincovne, ktorú tvorí kompozícia písmen "Č" a "M", sú umiestnené pri pravom spodnom okraji mince. Pri ľavom spodnom okraji mince je označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "5 000 Kč".


Buchlov je kráľovský hrad stojaci na rovnomennom kopci v Chřiboch nad obcou Buchlovice v nadmorskej výške 509 metrov. Doba výstavby tohto hradu sa odhaduje na prvú polovicu 13. storočia. Poslednú prestavbu hradu uskutočnil knieža Ján Ždánsky zo Zástřizl počas prestavby v renesančnom slohu v rokoch 1540 - 1558. Hrad je vo vlastníctve štátu a v správe Národného pamiatkového ústavu.

Hrad Buchlov

Buchlov bol postavený v prvej polovici 13. storočia. Hrad bol založený ako dôležitý strategický bod. Hrad mal hospodársku a obrannú funkciu, ale bol aj administratívnym centrom. Táto správa zahŕňala kráľovskú jurisdikciu, tzv. poľovnícke právo. Pôvodná zakladacia listina sa však nezachovala. Zo stavebno-historického hľadiska patrí Buchlov do prechodného románsko-gotického obdobia. Hoci Buchlov bol vždy v držbe kráľa, často ho dávali do zálohu bohatým moravským rodinám - kráľovským veriteľom. V roku 1511 Buchlov prestal byť majetkom kráľa. Kráľ Vladislav II. Jagelovský ho daroval Arklebovi Trnavskému z Boskovíc za významné služby proti Turkom. Arkleb hrad v roku 1520 predal Žerotínom, ktorí ho držali do roku 1544. Od nich ho kúpil Ján Ždánsky zo Zástřizl, ktorého rod tu žil viac ako sto rokov.

Za Zástřizlovcov sa uskutočnili najväčšie stavebné úpravy, už v duchu renesancie. Celý horný hrad bol prestavaný na reprezentačné a obytné účely. Všetky hospodárske budovy boli premiestnené na novovybudované druhé nádvorie. Väčšina Zástřizlovcov sa aktívne zúčastnila povstania na strane povstalcov a pri konfiškáciách prišla o značnú časť svojho majetku. Posledné stavebné úpravy sa uskutočnili v čase, keď hrad vlastnili páni z Petřvaldu (1644 - 1800). V dôsledku blížiaceho sa nového tureckého nebezpečenstva bolo opevnenie hradu rozšírené o súčasné prvé nádvorie s vežovou bránou a baštou. Napriek všetkému úsiliu staviteľov prispôsobiť stredovekú pevnosť životnému štýlu 18. storočia sa nové požiadavky nepodarilo splniť a majitelia postupne stratili záujem o ďalšie úpravy.

V rokoch 1698 - 1701 bol v Buchloviciach postavený veľkolepý zámok v štýle talianskej barokovej vily. Od roku 1751 zostal Buchlov trvalo neobývaný, ale vďaka posledným majiteľom, grófom Berchtoldom z Uherčíc, nezanikol. Berchtoldovci, najmä osvietení vzdelanci Dr. Bedřich a jeho nevlastný brat Dr. Leopold I., v jeho priestoroch sústredili mimoriadne cenné a rozsiahle zbierky. Táto prírodovedná a historická zbierka sa stala rodinným múzeom. V roku 1945 sa Buchlov spolu s rodinnou hrobkou, kaplnkou svätej Barbory, stal majetkom československého štátu a bol zaradený medzi pamiatky I. kategórie.


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Séria Hrady ČR 30. výročie Českej republiky s mincami ČNB

Špecifikácia produktu

Autor:
MgA. Josef Oplištil
Emitent:
ČNB
Hrana:
vrúbkovaná
Nominálna:
5000 Kč
Verzia:
Standard
Rýdzosť:
999.9/1000 Au
Téma:
Hrady ČR (2016-2020)
Emisia:
2020
Hmotnosť:
15,5 g (1/2 Oz)
Mincovňa:
Česká mincovna
Náklad:
3 200 ks
Priemer:
28 mm
Séria:
Hrady ČR
Krajina pôvodu:
Česká republika

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
100.28.227.63

Holoubek koncern