Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá minca 5000 Kč Hrad Zvíkov 2018 Štandard

Zlatá minca 5000 Kč Hrad Zvíkov 2018 Štandard

08:53
posledná aktualizácia ceny
003095
kód produktu

oslobodené od DPH
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach
Bratislava
Košice
Centrála

Pozrite si produkt

Podrobný popis

1/2 Oz Zlatá pamätné mince - Hrad Zvíkov

Lícnej strane mince dominuje fragment drevorezby oltára oplakávania Krista, umiestnený vo zvíkovskej kaplnke sv. Václava. V hornej časti mincového poľa je umiestnená kompozícia heraldických zvierat z veľkého štátneho znaku v štítoch. Značka Českej mincovne, ktorá je tvorená kompozíciou písmen „Č“ a „M“, je umiestnená pri spodnom okraji mince.

Na rubovej strane mince je v hornej časti mincového poľa kompozícia dvoch rano gotických polievaných dlaždíc s motívom gryfa a loveckej scény. Medzi dlaždicami je umiestnený štít s motívom labute, ktorý používali páni zo Švamberka. Uprostred mincového poľa sa nachádza koláž 4 hradných objektov, zľava doprava sú stvárnené Hlízová veža, Písecká brána, veža Hláska a kaplnka sv. Václava. Vľavo od kompozície sa nachádzajú text „HRAD“ a vpravo text „ZVÍKOV“. Ročník razby „2018“ je umiestnený pod Píseckou bránou. Iniciály autora mince Luboša Charváta, ktoré sú tvorené prepojenými písmenami „L“ a „Ch“, sa nachádzajú pod ročníkom razby.

Hrad Zvíkov

Hrad Zvíkov sa nachádza nad sútokom rieky Otavy a Vltavy na Orlické priehrade, neďaleko obce Zvíkovské Podhradí v Juhočeskom kraji. Od roku 1950 je národnou kultúrnou pamiatkou. Profesor August Sedláček ho vo svojom diele nazval „králem českých hradů“. Hrad ZvíkovŠtátny hrad je v správe Národního památkového ústavu a je prístupný verejnosti.

Zvíkov je stredoveký hrad, ktorý fungoval už v 12. storočí. Tento hrad je pokladaný za veľmi významný. Vždy tu sídlili dvaja hradní grófovia.

Vstup do hradu vedie cez kamenný most z 18. storočia Píseckou bránou. Je to južný vstup. Priekopa bola umelo vytesaná do skaly v 15. storočí a bola postupne upravovaná. Nakoniec bol postavený most kamenný. Bol pôvodne opatrený padacím mostom. Na moste stojí kaplnka Sv. Jana Nepomuckého z 18. storočia. Druhým, pôvodným vstupom do hradu je Železná brána na severnej strane. Je zasadená do mohutných obranných múrov. Bola v minulosti zatváraná ťažkým železným hrebeňom. Roku 1470 bol vyrobený nový hrebeň a roku 1710 bol odstránený. Vedľa ňej bývala komora kata a tiež vrátnika. Vedľa ňej je Červená veža. Je z 13. storočia. Má štvorhranný pôdorys.

Najznámejšou pamiatkou hradu Zvíkov je Hlízová veža - donjon. Jej druhý názov je Markomanka. Táto veža je najstaršou čásťou hradu. Táto veža bola prvým postaveným objektom na hrade a postupne k nej boli pristavované veže, brány, opevnenia a paláce. Markomanka, v kterej sídli Rarášek, má podivuhodné akoby runové nápisy. Ladislav Stroupežnický podľa tejto povesti napísal a nazval divadelnú hru Zvíkovský rarášek, ktorá je vždy ešte s mnoho ďalšími pravidelne hraná na nádvorí hradu, vždy v letných mesiacoch.


Tento produkt je součástí následujících sestav produktů:

Séria Hrady ČR

Špecifikácia produktu

Emise:
2018
Hmotnost:
15.55 g
Mincovna:
Česká mincovňa
Nominál:
5000 Kč
Průměr:
28 mm
Série:
Hrady ČR
Země původu:
Česká republika
Autor:
Luboš Charvát
Emitent:
ČNB
Hrana:
vrúbkovaná
Náklad:
3 200 ks
Provedení:
Standard
Ryzost:
999.9/1000 Au
Téma:
Hrady ČR (2016-2020)

Žádanka

Vyplnění žádanky pro Vás není závazné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
18.232.53.185

Holoubek koncern